Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Компјутерски и ИТ Услуги
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.496 регистрирани професионалци
91.972 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба компјутер и сервис? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за креирање и дизајн на веб-страници, апликации и развој на софтвер. Трошоците за управување со мрежи и компјутери обично зависат од опсегот на услуги. Погледнете повеќе информации за услугите: администрација, вградување дополнителни коментари, консултации обезбедени од еден од нашите 8.469 специјалисти во дадената категорија.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете

Најчесто поставувани прашања Слични прашања често се слични во ИТ поддршка. Затоа, ние составивме листа на често поставувани прашања и нивните решенија за да ви помогнеме со вашите компјутери. Ако кликнете на левата страна, ќе ги најдете најчесто поставуваните прашања од него. Кои се најчестите прашања за вашиот компјутер? Мојот компјутер не сака да го вклучи што да прави? Прво и основно, проверете го кабелот за напојување и проверете дали е поврзан со електричниот приклучок. Исто така, кога го користите продолжен кабел, осигурајте се дека е поврзан во приклучокот и прекинувачот на продолжен кабелот е вклучен. Некои проширувачки кабли имаат вградено прекинувач - црвено или црно копче се наоѓа веднаш до прекинувачот. Притиснете го прекинувачот за да го ресетирате продолжувањето, што може да го реши вашиот проблем. Што да направите ако мојот компјутер престане да работи? Постојат повеќе опции зошто вашиот компјутер престана да работи и "замрзнати". Веројатно нема да можете да го советувате со ова. Компјутерските програми се веќе на такво ниво што употребата на основни програми често се бара за своите корисници. Ако престанете да одговорите на тастатурата на вашиот компјутер, најдобро решение е да се обидете да го рестартирате компјутерот. Што да направите ако хардск не функционира? Како и со многу други проблеми со компјутер, првиот чекор што треба да го пробате е да го рестартирате компјутерот. Рестартирајте го вас дали хардк е навистина оштетен. Ако грешката е во неа, вашиот компјутер, најверојатно, ќе успее правилно да го рестартира. Во овој случај, контактирајте со професионална услуга, експертите ќе решат проблем за вас. Мојот монитор има црн екран што да прави? Проверете дали мониторот е навистина вклучен. Ако не постои електрична светлина (зелена или портокалова) на вашиот компјутер, обидете се со притискање на копчето ON и почекајте додека не се запали. Ако вашиот компјутер е вклучен, екранот блескаше, но се оддалечи од него и по враќањето на екранот беше црно, тоа значи дека компјутерот е во режим на мирување. "Ќе се разбудите" со притискање на глувчето или било кој клуч на тастатурата. Во исто време, осигурајте се дека мониторот е правилно поврзан со задниот дел на компјутерот. Што да направите ако сликата на мониторот е нејасна или раселена? Ако кабелот е слабо ангажиран или оштетен од резултатот може да биде нејасна слика на мониторот. Исклучете го видео кабелот од задниот дел на компјутерот и проверете дали неговите краеви не се свиткани, изгорени или скршени. Ако сè е добро, ставете го кабелот повторно на мониторот. Ако кабелот не е поставен во правилната положба, вертикалните или хоризонталните линии може брзо да се прикажуваат или полека на мониторот. Екранот на мониторот изгледа како да се тркала. Искривената слика на мониторот исто така може да предизвика силни електромагнетни фреквенции кои предизвикуваат мешање на сликата. Затоа, осигурајте се дека нема звучници, фанови или други уреди кои имаат вознемирувачко магнетно поле. Што да направите ако пораката "Не е сигнал" на мониторот? Осигурајте се дека мониторот е правилно поврзан во задниот дел, како и во задниот дел од компјутерската кутија. Ако мислите дека мониторот е правилно поврзан, осигурајте се дека еден од каблите не е пуштен. Исклучете ги сите кабли од задниот дел на мониторот што можете. Секој кабел покрај податоците што треба да ги исклучите. Потоа исклучете го кабелот за податоци од задниот дел на компјутерската кутија и повторно поврзете го. Бидете сигурни дека е цврсто поврзан со компјутерот. Повеќето компјутерски кутии имаат на задниот дел од т.н.. Завртки кои можат да бидат вметнати конектори и потоа да ги обезбедат со завртки. Што да направите ако црните граници се појавуваат на екранот на мониторот? Екранот на мониторот ќе престане автоматски да се прилагоди на вашата точна резолуција, ако неодамна го промените. Можете да ја прилагодите резолуцијата на екранот за да ја уредувате во оригиналната поставка или рачно да ја прилагодите неговата големина. Прилагодувањата за рачен монитор се разликуваат со индивидуалните компјутери. Можете рачно да ја прилагодите ширината и висината на сликата на мониторот. Начинот на кој го уредувате во упатството за информации за мониторот. Зошто компјутерскиот глушец летал мојот екран? Корисничкото оптички механички глушец (најчестиот тип на компјутерски глушец за десктоп компјутери) веројатно веќе се случи ситуацијата во која глувчето хаотично се пресели околу екранот. Ова т.н. Движењето за летање со екран е најчесто предизвикано од неговото загадување. Ако сте го исчистиле глувчето, но проблемите постојат со тоа значи дека очигледно е оштетено. Ако навистина го најдете ако го поврзете глувчето на друг уред. Ако глушецот лета поврзан дури и по поврзувањето со друг компјутер, препорачуваме да го замени. Што ако тркалото на глушецот работи неправилно? Ако користите некоја верзија на Microsoft Windows и тркалото не функционира правилно, обидете се да ја отворите папката за глушец на глувчето во поставките. Пронајдете ја папката по отворањето на контролниот панел, двоен-клик на иконата на глувчето. Како да ја исчистите тастатурата? Копчињата се зафатени само на тастатурата. Така, ако треба да ја исчистите тастатурата, доволно е да ги извадите со нож или друг поостри тенки објект. Јасно можете да ги исчистите тастатурата и индивидуалните копчиња кога ќе ги исфрлите. Сепак, запомнете каде живеат поединечни клучеви! Како да го користам режимот за итни случаи на вашиот компјутер? За да го стартувате Windows 7 или Windows 10 режим за итни случаи, притиснете F8 кога ќе го стартувате вашиот компјутер. Ова ќе ве однесе до менито за опции за Windows. Користете ја стрелката на тастатурата за да одите во режим за итни случаи и потврдете со ENTER. Не можам да избришам датотека бидејќи користи Windows за да направи? Затворете ги сите започнати програми на вашиот компјутер и пробајте да ја избришете датотеката. Ако наидете на истиот проблем дури и откако сите програми за трчање се затворени, скролувајте до безбеден режим и избришете ги датотеките. Како да го ажурирам вашиот компјутер во Microsoft Windows? Ако користите Microsoft Windows 7, Windows 10 или подоцнежна верзија на системот, имате дозвола за ажурирање на Microsoft Windows (во некои случаи и ажурирање на компјутерски хард-маркетиншки) користејќи ги најновите драјвери на официјалниот сајт на Microsoft. Планини се компјутери поставени за автоматско ажурирање, како одеднаш достапна понова верзија верзија. Дали е сигурно да го исклучите вашиот компјутер со Windows? Ако нема проблеми при користење на вашиот компјутер, корисниците не треба да го исклучуваат или рестартираат компјутерот преку копчето за напојување ако Windows се уште работи. Мајкрософт ја вклучи функцијата за исклучување на вашиот систем поради сите потребни чекори за безбедно исклучување на компјутерот. Верзиите на Microsoft Windows ја проверуваат компјутерската функција и сигурно го исклучуваат. Како можам да ги вратам датотеките во папката во кошницата? Отворете ја папката за кошничка која се наоѓа на работната површина користејќи двоен клик. Сите избришани датотеки се прикажани во папката. Означете ги датотеките во кошницата што сакате да ја вратите. Десен-клик за да изберете Restore. Што да правам ако не можам да испраќам или примам е-пораки? Потврди дека компјутерот е поврзан на интернет и не се јавува поради лоша врска. Контакт Интернет-оператор или WiFi мрежен администратор. Зошто не можам да прифатам е-пошта со прилози? Ако вашата e-mail поле е преполн со примени пораки или сте ограничени, само неколку мегабајти простор за складирање, нема да можете да прифатите е-пораки со прилозите. Ако не примате пораки со прилози, испраќачите ќе бидат информирани за проблем со преполн е-поштенско сандаче или надмината големина на датотеката. Бидејќи компјутерските вируси најчесто се прошируваат со добивање преку е-пошта, многу провајдери на е-пошта се заштитени од добивање на одредени групи на датотеки пред примање и проширување на вируси. На пример, Microsoft Outlook ги штити корисниците со блокирање на одредени видови на датотеки со прилози. Дали е дозволено празнините кога внесувате e-mail адреси? Како и со интернет адресите, празнините не се внесуваат во e-mail адреси. Сепак, имињата на e-mail адресите може да се поделат со точки. На пример, сопственикот на е-мејл адресата со името Џон Смит може да има креирана сметка - [email protected] или John.s. @ pridlad.com. Забелешка, не постојат празнини во име на било кој од сметките. Што ако мојот печатач турка матно? Ако го користите несоодветен тип на хартија, може да се случи печатените страници да бидат заматени, нерамномерно отпечатени, со криво текст или казнување на бојата на рабовите на хартијата. Вашиот печатач може да ги напушти и за затнат печатените глави. Секој современ печатач има свои упатства за чистење на печатачот, автоматски тест или печатена дијагностика што може да се изврши за контрола на чистотата на главата на печатење во печатачот или други уреди што се користат за печатење. Како да ја поправам заглавената хартија во печатачот? Исклучете го печатачот. Проверете ја фиоката, поставеноста на која е на место. Ако заглавената хартија е видлива, избришете ја рачно. Изберете ја вашата хартија што може да биде заглавена во печатачот од фиоката. Ако не можете да ја извадите хартијата со извлекување, отворете го печатачот за пристап до касети со мастило или тонери за печатач и извадете ја хартијата од тука. По отстранувањето на заглавената хартија, печатачот може повторно да се вклучи. Како ќе го инсталирам печатачот ако го изгубив инсталациониот диск? Ако го инсталирате печатачот што нема инсталиран диск, не е за среќа таков проблем како што може првично да се појави. Вие не треба да чекате со инсталацијата додека новиот диск нема да ви испрати нов диск. Секој производител на печатач и хардвер во моментов обезбедува пристап до вашата софтверска програма и возачот кои се дел од нивните превземања на производи. Што да правам ако не можам да се поврзам со мрежата? Осигурајте се дека кабелот за напојување е правилно поврзан со задниот дел на компјутерот. Покрај тоа, осигурајте се дека LED диодите се соодветно осветлени при проверка на точната мрежна кабелска врска. Мрежните картички со светло-LED обично покажуваат дека картичката е поврзана и добива сигнал. Трепка зелено светло генерално значи примање или испраќање податоци. Како можам да најдам мојата мрежа? Отвори Microsoft Explorer. Во Explorer, кликнете на алатите паѓајте менито, а потоа да пронајдете мрежен уред. Како опција за пребарување, внесете мрежна единица или мрежен компјутер. Ако името на уредот е на пример. "Надеж", внесете "Надеж" за да го барате овој компјутер. За да пребарувате за папка на вашиот компјутер, како што е MP3-папката, внесете "Надеж MP3". За да се поврзете со компјутер или мрежен уред, ќе треба да внесете корисничко име или податоци за најава. Како да го најдам името на мојот уред? Десен-клик на мојот компјутер и потоа кликнете на својствата. Во Properties, кликнете на јазичето за компјутерско име. Откако ќе ја отворите оваа папка, ќе го прикажете името на уредот и неговата спецификација. Кликнете Преименувајте го овој компјутер за да го промените името на уредот или спецификацијата. Што е компјутерски вирус? Компјутерски вирус е софтверска програма која е создадена со цел да го оспори вашиот компјутер, да се прошири на своите програми и да ги уништи корисничките податоци. Развивачите на софтвер развиле антивирусни програми кои помагаат да ги заштитат од вирус предизвик. Треба да биде свесен дека многу компјутери немаат вградени антивирусни програми и обратно, во некои компјутери, антивирусни програми се преинсталираат, но нивната важност ќе истече по 90 дена. Дали Windows има инсталирана антивирусна програма? Сите Windows - Windows 7 и Windows 10, вклучуваат Preinstalled Antivirus програма. Може ли вирусот да го оштети компјутерскиот хардвер? Не. Компјутерските вируси се базираат на софтверски код чија главна цел е да се шири вирусот во компјутерски датотеки и други компјутери. Предизвикува бришење на датотеки и податоци за податоци. Ако имате проблем со хардвер, како што е печатач, графичка картичка, аудио картичка, итн, проблемот не предизвикува компјутерски вирус. Дали ќе го отстранам компјутерскиот вирус ако го форматираме или избришеме вашиот хардк? Ако вашиот компјутер нападна вирус, форматирање или бришење на хард диск и рестартирајте го речиси секогаш е јасно било кој тип на вирус. Запомнете, сепак, дека резервните датотеки исто така можат да содржат вирус, како и други медиуми и единици поврзани со компјутерот. Ако вашиот компјутер е поврзан со друг компјутер чија мрежа е затворена, или вирусот е зачуван на компјутер со различен тип на софтвер од тоа. Компјутерот може повторно да се нападна со вирус. Истото важи и ако компјутерот не е доволно заштитен. Како да ги отстранам податоците за пребарување на интернет? Отворете го прелистувачот и кликнете на иконата на алатот (исто така прикажано како мало менувач во горната лева година). Потоа, одете во полето за безбедност и одберете Отстранете ја историјата на прелистување. Ова ќе ги избрише податоците за пребарување во вашиот прелистувач. Ако користите Google Chrome, одете на следните алатки и одберете Delete Податоци за гледање. Корисниците на Firefox можат да одат во историјата и да изберат бришење на неодамнешната историја.