Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Климатизација
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.499 регистрирани професионалци
91.982 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга за климатизација? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за инсталација и поправка на клима, чистење на клима, климатизација. Цената на ладењето обично зависи од опсегот на услуги. Погледнете повеќе информации за услугите: редовно одржување, специјални средства за чистење, инсталација на климатизација обезбедена од еден од нашите 22.447 специјалисти за климатизација во дадената категорија.

Исто така види:Цени
ProvidersПовеќе од 22.447 професионалци во вашата близина
profile image

Klima Servis MK

Компанија
4,4
Климатизација

Клима Сервис - Скопје - 077 XXXXXX - Сервис, Монтажа и продажба на клима уреди - Скопје, Македонија

Потврдена
Сертифициран
Топ професионалец
Доставувањето проект е бесплатно
profile image

Evro-zan

Компанија
4,7
Климатизација

Климатизери и разладни системи, резервни делови и материјали за инсталација. Продажба, сервис и... 1000 Skopje

Потврдена
Сертифициран
Топ професионалец
Доставувањето проект е бесплатно
profile image

Pakson-Daikin

Компанија
4,9
Климатизација

ПАКСОН е партнер за Македонија на водечкиот светски бренд - јапонскиот производител на HVAC опрема, DAIKIN. Паксон ДОО е инженеринг фирма специјализирана за проектирање и изведба на системи за греење, ладење и вентилација како и редовно одржување и сервисирање на HVAC - системи ( греење, вентилација, климатизација). Pakson e ovlasten partner na DAIKIN vo Makedonija.

Потврдена
Сертифициран
Топ професионалец
Доставувањето проект е бесплатно
profile image

КЛИМИ.мк - CapitolMall

Компанија
4,1
Климатизација

Најдобра понуда на клима уреди со висок капацитете на ладење и греење.

Потврдена
Сертифициран
Топ професионалец
Доставувањето проект е бесплатно
profile image

Термо Систем - Куманово

Компанија
4,7
Климатизација

Греење, Соларни системи, Климатизација

Потврдена
Сертифициран
Топ професионалец
Доставувањето проект е бесплатно
profile image

ЕЛТИС КОМПАНИ

Компанија
4,6
Климатизација

Аквила Корпорација веб дизајн веб хостинг решенија веб домен Acvilla Corporation veb dozajn veb hosting veb domen web dizajn web hosting web domain design Marketing advertisemant Skopje Macedonia Makedonija Македонија Скопје

Потврдена
Сертифициран
Топ професионалец
Доставувањето проект е бесплатно
profile image

DOGAN

Компанија
4,4
Климатизација

Целосно решение за сите ваши резиденцијални, комерцијални и индустриски потреби за греење, вентилација и климатизација.

Потврдена
Сертифициран
Топ професионалец
Доставувањето проект е бесплатно
profile image

Greestore Centar

Компанија
4,4
Климатизација

Грее онлајн продавница

Потврдена
Сертифициран
Топ професионалец
Доставувањето проект е бесплатно
profile image

Almakos Klima

Компанија
4,3
Климатизација

Daikin овозможува повеќе од греење и ладење; контролирајте ја атмосферата со нашите висококвалитетни и енергетски ефикасни решенија за секакви објекти.

Потврдена
Сертифициран
Топ професионалец
Доставувањето проект е бесплатно
profile image

Meg Sistemi

Компанија
5,0
Климатизација

Мег Системи е фирма специјализирана за сервисирање, монтажа, демонтажа, чистење, дополнување со... 1000 Skopje

Потврдена
Сертифициран
Топ професионалец
Доставувањето проект е бесплатно
profile image

Енергомонтинг дооел

Компанија
4,0
Климатизација

Нашето главно правило е да одржуваме близок контакт со нашите клиенти се со цел да ги задоволиме нивните потреби, за поголема сигурност и меѓусебна доверба.

Потврдена
Сертифициран
Топ професионалец
Доставувањето проект е бесплатно
profile image

Сервис Гаги Скопје ( airsun.com.mk)

Компанија
5,0
Климатизација

Продажба на клима уреди, изведба на системи за греење, ладење и вентилација како и монтажа на опрема за климатизација. Располагаме со идејни решенија за вашиот деловен и станбен простор, како и сервисирање и оддржување на веќе поставен систем за ладење, греење и вентилација.

Потврдена
Сертифициран
Топ професионалец
Доставувањето проект е бесплатно
Покажи повеќе
Корисни информацииШто треба да знаете

Сепак, видовите на климатизација се исто така и други видови на климатизација кои се генерално наречени радијатори и кои користат вода за истата цел, но ние нема да се обратиме на водичот во ова упатство. Видови климатизација - Типични капацитети се движи Како и многу други видови на опрема, а климатизацијата често се поделени во групи со соодветност за различни корисници - домаќинства, комерцијални, канцелариски или индустриски куќи. Понатаму, овие кластери генерално укажуваат на големина на единица, способност и робусност отколку како функционира климатизацијата. Следната табела накратко ги наведува типичните капацитети се движи за овие генерички групи. Климатизација - тип на корисникот Перформанси за ладење во перформансите на BTU во KW Приватни / домашни: 6.000 - 20.000, 1,76 - 5.8 Бизнис / канцеларија: 12.000 - 50.000, 3,5 - 14,65 Индустриски: 30.000, 8,79 Видови климатизација - главни групи Ние можеме да го поделиме климатизацијата во три главни групи: • Monoblocks - единици кои се состојат од еден блок (прозорец, пренослива единица) • Дистрибуирани системи за 2 дела - имаат елемент за внатрешниот дел и посебен, но поврзан елемент за надворешноста на зградата, • Дистрибуирани системи за 3 или повеќе делови - по надворешен елемент паѓа 2 или повеќе внатрешни елементи. Моноблок климатизација Работата на климатизацијата е искористена околу протокот на ладилникот од еден сет на спирала, каде што се собира топлина, до второто серпентина сет каде што е расеан топлината. Во моноблок климатизери, две групи спирала во комбинација во едно тело. Единиците се дизајнирани да бидат поставени во зградата, но секогаш имаат воздушна цевка која води донадвор, така што воздухот може да се дисперзира. Пренослив или мобилен климатизација Овие единици кои се веројатно најпознатите климатизација за повеќето потрошувачи, не бараат специјално собирање, но се опремени со флексибилна воздушна цевка која се изведува преку прозорецот или отворањето во ѕидот. Во принцип, дијаметарот на воздушните цевки е околу 5 инчи, а цевките се долги околу 2 до 3 метри. Кога се користи, топла климатизација е испуштена од оваа цевка. Бидејќи компресорот се наоѓа во единицата, а не како во случај на поделени единици во надворешниот елемент, мобилните моноблок климатизери имаат недостаток дека тие се доста бучни и имаат ограничен капацитет. Од друга страна, тие не бараат инсталација и нивното купување денес е прилично ефтин. Иако постои голем број на мобилни климатизација на пазарот, главно мала единица со големина од 9.000 или 12.000 BTU. Сепак, ние во моментов сме нудат само мобилни единици поголеми од 10.000 BTU, бидејќи 9000 BTU е премалку за големо мнозинство на апликации. Кат моноблок климатизација Климатизерите на кат моноблок се инсталираат на ѕидот на ист начин како и грејачот на акумулацијата и обично има сличен изглед и големина. Овие типови на климатизери обично имаат термички пумпа уред кој обезбедува цена многу ефикасно греење во постудени месеци. Овие климатизери обично имаат 2 воздушни цевки кои водат директно од задниот дел на единицата преку ѕидот каде што нивните краеви најчесто се покриваат со мали ролетни. Ѕид моноблок климатизација Климатизерите со ѕид моноблок наречени висок напонски климатизација се елегантно решение за постарите згради каде планирањето не дозволува инсталирање на надворешна кондензација единица. Wall Monoblock Климатизација е поврзано високо на ѕидот и два воздушни цевки се спроведуваат од зад директно преку ѕидот. Недостаток на овие климатизација е тоа што тие се малку поголеми во длабочина во споредба со поделената единица монтиран на ѕидот, бидејќи кондензаторот е содржан во внатрешноста на единицата прикачена на ѕидот. Тие обично се опремени со термичка пумпа која овозможува воздух во зима и ладен воздух во лето. Место ладилници Алијас Индустриски мобилни телефони Место ладење може да обезбеди голем мобилен моноблок климатизација. Тие се масовно изградени, моќни и конструирани за да се користат на тркала за бродови, чамци и авиони за привремено излачуваат внатрешен воздух. Место ладилници, исто така, може да се користи за да обезбеди ладен воздух за индустриски процеси. За разлика од мали преносни климатизери, точката за ладење се дизајнирани да бидат поставени во топлина надворешно воздух и да обезбедат ладен воздух во области кои не се лоцираат. Повеќето се способни да доставуваат студено воздух преку неколку цевки токму онаму каде што е потребно. Муцка цевки кои обично се монтираат на предната страна на овие единици се крути, но прилагодливи, што овозможува насока на ладен проток на воздух на предодредена локација. Прозорец климатизација Прозорци климатизери или прозорци на прозорците, бидејќи тие често велат дека е најшироко користената конфигурација за климатизација во минатото. Тие се речиси стандарди во станови, куќи, канцеларии и кабини во медитеранските земји и на Блискиот Исток. Основни прозорци климатизери можат да се излади само воздух, поскапо да имаат режим на топлинска пумпа и далечински управувач. Главниот недостаток на климатизерите е зголемен бучава и потребата да се соберат на отворањето на прозорецот или обично преку тесен ѕид. Позитивно е дека тие имаат разумна цена и лесно монтиран. Понекогаш климатизерите на прозорецот понекогаш се познати како климатизирање на ѕид ", иако генерално не може да се монтира во ѕидот подебели од 9 инчи, како поголема длабочина на ѕидот и го блокира протокот на воздух од страничните крстови на единиците на отворено . За некои клиенти, тоа е многу поповолно функционирање и замена на прозорецот климатизација од инсталација и одржување на Spliti системи. Новите прописи за европска ефективност кои влегле во сила во 2013 година, значи дека многу производители го завршиле производството на овој вид климатизација и единици произведени пред овие прописи сега да ги нема. На пазарот беше речиси 2 години без прозорец климатизација, но постојат некои машини кои ги исполнуваат новите ERP прописи. Поделени климатизација / Сплит климатизација Постојат неколку видови на климатизација што може да се етикетираат како "поделени". Поделбата на уредите за климатизација се состои од надворешните и внатрешните делови поврзани со електричниот кабел и пар бакарни цевки, заедно со кој тече ладилното средство до и од внатрешните и надворешните делови. Најмалку и најважниот дел од климатизацијата што содржи компресор е надвор, додека внатрешниот дел кој е многу полесен и потивко може да се стави (според структурата) во речиси секој дел од внатрешниот воздушен простор. Модерните поделени системи за климатизација се опремени со далечински управувач и обично термички уред за греење во зимски месеци. Комбинацијата на софистицирани контроли и топлинска пумпа значи дека "климата" на внатрешните воздушни напори може ефективно да "контролира" со користење на модерни поделени системи за климатизација кои ја одржуваат собна температура во опсег од 1 - 2 степени од поставената температура. Повеќето системи за климатизација сега имаат голем број на контролни режими и тајмери, така што операцијата може да се програмира однапред. Како по правило, дури и насока и вртење функција може да се прилагоди. Секогаш постои груб филтер за воздух во внатрешноста што ги штити калемите од големи честички. Често, се изградени фини филтри и уреди за прочистување на воздухот кои ја отстрануваат фината прашина, чад од тутун, полен растенија, мириси или хемиски загадувачи итн. Ѕид сплит климатизација "инженер одговара" Климатизерите на ѕидот имаат различни стилови, капацитети и нивоа на функционалност. Единиците се технички погодни каде што поврзувањето на брзи спојки не се доставува до климатизацијата, што значи дека уредот монтиран и надворешниот кондензатор е на зградата. Иако инсталацијата на овие климатизери е прилично скапа, предноста е дека е чиста и точна за зградата, што неизбежно ја зголемува својата продажна вредност. Постои многу поголем опсег на монтирање на климатизација собрани техники во споредба со "лесни" типови и со тоа поширок избор на капацитет, функционалност и естетика. Климатизерите на ѕидот обично се монтираат на високо ниво (над висина на главата) и можат да имаат неколку режими на работа, вклучувајќи топлински пумпи, функции на тајмер, далечински управувач и функции за прочистување на воздухот. Иако овој тип на системи за климатизација имаме во понуда, ние не ги вклучуваме на нашата страница. Сплит климатизација "Лесно се вклопува" За разлика од "инженер одговара" климатизација, "лесно вклопување" се испорачува со поврзана цевка и кабел во пластичен наметка или "папочна низа" која има брза врска. Системот, вклучувајќи ја цевката, е претходно наполнет со медиум за ладење и е дизајниран за да му овозможи на единицата да инсталира електричар или дури и некој кој има право на домашни мајстори. Сепак, последните промени во прописите бараат квалификуван техничар за ладилник. Оваа промена предизвика дека изборот на овој тип на поделена климатизација се намали, особено затоа што ако мора да ги монтира техниките за ладење, тоа е навистина поскапо од горенаведеното со погоре соодветна машина. Овој тип на машина најверојатно ќе исчезне целосно од пазарот следната година. Сите сплит климатизација "Лесно се вклопуваат" имаат заеднички недостаток што "папокот" има фиксна должина. Ова значи дека или премногу долго и мора да биде "изгуби" вишок должина при спроведување на цевката, или е премногу краток до специфична наменета употреба. Пред да купите еден од овие видови климатизери, осигурајте се дека должината на цевката е погодна за вашата апликација. Касета за касети / тавански касети Климатизер Во агенции со суспендирани тавани, постои таванска касета климатизација, позната како касета климатизација, обично дизајнирана да биде монтиран во еден или два тавански плочки. Огромниот дел од единицата е невидлив, бидејќи е над горната линија, а единствениот видлив дел е декоративно дно со централна влезничка мрежа и 4 EDGE излезните мрежи. Главната предност на овие единици е естетика, но исто така и дека централната монтиран единица може да обезбеди зголемена моќ за ладење (или греење) на широк простор поради распределбата на воздухот во 4 насоки. Една таванска касетна климатик обично може да ја направи истата работа како што е монтиран 3 или 4 климатизери на ѕидот. Исто така постои и друг тип на уред за климатизација на таванот кој е субтрактивен систем за климатизација. Се користи каде што таванот не е суспендиран да го инсталира кертриџот и каде висината на таванот е да го висат подлогата. Бидејќи суптропските единици се дизајнирани да бидат целосно во собата се направени така што тие се соодветно естетски. Сепак, овие климатизери изгледаат малку како премногу незгодни предмети кои висат од таванот. Општо земено, тие се дизајнирани да го подигнат воздухот вертикално во единицата и да го исцедат хоризонтално по должината на таванот за да се избегне празнење прилагоден воздух директно по глава на жител, а некои дури и дозволуваат воздух од одвод од четири страни. Иако овој тип на системи за климатизација имаме во понуда, ние не ги вклучуваме на нашата страница. Климатизација на клима / климатизација Сплит климатизација монтиран на подот се еден од многуте видови на климатизација и може да се подели на два вида. Климатизација на колоната кои се големи и единици со висок капацитет (до околу 45.000 BTU) се користат каде што голема просторија треба да се оброче и каде што може да се искористат градежни причини кои може да се користат неколку помали фиоки. Типични апликации вклучуваат лоби, прием и чекалница. Високите перформанси на овие климатизација значи дека тие произведуваат силен проток на ладен воздух кој не им дозволува на жителите да седат во непосредна близина на климатизацијата. Сепак, постојат и единици за климатизација во кабинетот кои се многу помали и се слични на димензијата на грејачот на акумулацијата од димензијата на високиот исправен замрзнувач на климатизацијата на колоната. Типични се нивниот капацитет до околу 15.000 BTU и се идеални за обезбедување на високо ефективна регулација на климата со нови пристаништа и зимски градини. Двата вида на овие уреди за климатизација обично инсталираат фрижидери, бидејќи тие обично немаат брза врска за поврзување, а со тоа и цевките и жиците меѓу внатрешните и надворешните елементи инсталирани на зградата, а потоа системот е исполнет со ладилно средство. Иако овој тип на системи за климатизација имаме во понуда, ние не ги вклучуваме на нашата страница. Климатизација монтиран на цевки Ако цевката зграда има преферирана опција е климатизација монтиран на цевката. Бидејќи цевката обично е скриена во таванот таванот, системот за климатизација е монтиран на цевката. Ова е еден од поделените видови на климатизација, исто така познат како канал или централно климатизација. Неговата предност е способноста за снабдување на приспособениот воздух во повеќе простории, во зависност од распоредот на воздушната цевка. Бидејќи овие климатизери работат во системи за цевки, тие обично имаат уред за ладење на свеж воздух или мешавина од свеж и рециркулиран воздух, во зависност од аранжманот и контролата на системот за внес на воздух. Овој тип на климатизација е честа појава во апликациите каде што треба да се разладат неколку различни простории или зони или дури и одделни простори. Пренослив или мобилен климатизација Преносливите поделени климатизери нудат повисоки перформанси за ладење од моноблоците слична големина и номинален капацитет за овој тип на климатизација може да биде до 16.000 BTU. Структурата обично има "папочна врвца" со пластична наметка која содржи електрични линии и цевка за ладење, на едниот крај обично е брза врска. Ова значи дека врската помеѓу двата дела на системот може да се прекине за да се овозможи лесна инсталација, така преку прозорецот или отворањето во ѕидот може да го помине крајот на цевката, а не целиот надворешен елемент. Мобилните поделени климатизери имаат јасна предност што може лесно да се премести и да се стават во друга просторија. Со наведување на надворешната единица на монтажниот држач и папочната врвца преку дупчат отворање во ѕидот, овие климатизери може повторно да се искористат - полу-мудра инсталација. Нашата специјализација е поголема преносни дистрибуции. Продуние за течноста за ладење е поврзан со влезните и вратените води наместо внатрешните и надворешните делови. Ова значи дека иако постои медиум за ладење во надворешниот врв, тој е одделен и заклучен. Внатрешниот крај е повеќе од серпентина и вентилатор во кутија со контролни елементи. Најголемата капацитивна единица од овој тип е околу 50.000 BTU, 15 kW. Постојат поголеми капацитети, но типот на уредот продолжува во модуларни лавири и единици за ракување со воздух. Мулти поделба климатизација. Овие системи за климатизација се во основа исти како и Сплит системите, освен дека неколку внатрешни единици се поврзани со иста надворешна единица. Овој тип на систем за климатизација бара голема моќна единица за кондензација, но овозможува истиот тип на варијанти на внатрешната единица за единечни дистрибутивни системи, па дури и ви овозможува да започнете различни видови на внатрешна единица од ист кондензатор, на пр. Единица монтиран на подот во една соба, таванска касета во вториот и ѕидниот монтирање во следната соба. Повеќекратните дистрибутивни системи обично можат да се приклучат помеѓу 2 и 4 внатрешни единици во еден надворешен блок. Очигледно ограничување на оваа конфигурација на климатизација е дека ако надворешниот блок е расипан, сите внатрешни блокови стануваат скршени. Поради оваа причина, ако тоа им овозможува на вселената, подобро е неколку стандардни поделени климатизација како мулти-сплит систем. Исто така е точно дека мулти-сплит климатизери ретко се многу поекономични од еквивалентната конфигурација на стандардна поделба. Затоа, трошоците за инсталирање на системот за климатизација со повеќе поделби обично се двојно повисоки, во случај на одделни сплит и трошоците за одржување обично се повисоки. Иако овој тип на системи за климатизација имаме во понуда, ние не ги вклучуваме на нашата страница. Каков вид на климатик избирате? Процесот на климатизација има три главни чекори: 1. Дознајте каква моќ за ладење ви е потребна. 2. Изберете го саканиот тип на единица. 3. Пред изборот на моделот, рамнотежа дополнителни фактори, вклучувајќи физичка големина, карактеристики, бучава, естетика и трошоци. Следните кратки индикатори треба да ви помогнат да го изберете саканиот тип на климатизација: За апликации за домаќинство и во мали канцеларии, изборот речиси секогаш паѓа или на прозорецот климатизација, или на системи за поделба на ѕид или подот. Ако имате можност да изберете систем за ѕид или подлога, нивната голема предност е тоа што тие обично имаат повеќе функции и секогаш се потивок од климатизацијата на Windows. Ако постојат ограничувања кои го спречуваат поставувањето на надворешен кондензатор на зграда или во близина, сметаат дека моноблоците монтирани на ѕид или на подот. Ако барате многу ефикасен извор на топлина, како и перформанси за ладење, ви треба климатизација со топлинска пумпа. Ова генерално значи дека вашиот избор е ограничен на поделени системи, иако моноблоците монтиран на ѕидот и подот, исто така, имаат топлински пумпи. На пример, да имате подвижни средства, ако изнајмите сопственост, мобилна или поделена климатизација преферирана. За мобилен климатизација е да се избере помеѓу моноблок и поделени единици. Општо земено, моноблокот климатизери се попопуларни, бидејќи поделената климатизација бара поголем капацитет. За поголеми канцеларии, продавниците и другите згради доаѓаат на голем број други видови на климатизација.