Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Камини, Печки
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.505 регистрирани професионалци
92.051 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации
Сите услуги
Сите услуги

Дали ви треба услуга од областа на камини, печки? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти во фокусот, производството, монтажата и монтажата на камини и шпорети. Цената на каминните печки обично зависи од опсегот на услуги. Погледнете повеќе информации за услугите: пост-гарантна услуга, трошоци за испорака обезбедени од еден од нашите 22.090 експерти во категоријата.

Исто така види:Цени
Како да се изврши инсталација на каминот
Градење огниште за топол воздух за дрво
Камини за топол воздух се дел од изградбата на вашата куќа, па нивната имплементација или поправка, дали огништето или оџакот често е сложен процес. Вашиот техничар за градежни работи за спроведување на каминот ќе користи камен, тули, камен, плочки / плочки, но исто така и други материјали како што се гипс или дрво. Дизајни - поставува соодветен систем на оџак базиран на оптимален проток на воздух, одлив на гас, за да обезбеди термичка удобност во вашата зграда, обезбедува затегнатост за да се избегне отплата. Водоводџија започнува со поставување на вашиот фокален (обично од тули, керамички плочки или бетонски) за да обезбеди цврста и безбедна основа за вашето греење за дрво. Понатаму ќе ја инсталира вашата единица и ќе го поврзе излитенот (внатре и надвор, на вашиот покрив) за да го однесете чадот од вашата куќа.
Инсталирање на гас огниште
Кога ќе го одберете најдобриот гас за вашиот простор (без разлика дали на ѕидот, изграден, слободно стои или во вашата постоечка камина структура), инсталерот ќе ви помогне да го поврзете гасот. Ако немате бензинска пумпа, таа ќе организира врска со шише со гас или испорака. Понатаму, вашиот камин инсталерот ги гради сите делови, вклучувајќи камин и чад. Тој ги исекува дупките за да го постави чадот преку таванот и покривот и ќе осигура дека сите празнини се цврсто запечатени за да се избегне истекување и оштетување. Конечно, го поврзува гасот и го тестира вашиот ново инсталиран камин.
Инсталација на електричен камин
Вашиот електричен камин водоводнувач започнува со вклучување и обид за огниште за да утврди дали работи. Потоа го поврзува огништето на ѕидот до дестинацијата, или го намалува отворот на ѕидот за да се внесе вграден камин. Понатаму го поврзува напојувањето (можеби ќе ви треба лиценциран електричар за овој чекор). Конечно, ќе ги инсталира сите украси (како што се логовите) кои доаѓаат со камин и го поставуваат предниот стаклен панел.
Најчесто поставувани прашања
Зошто да ја резервирате инсталацијата или изградбата на каминот преку Wilio?
Има неколку работи кои би биле попријатни отколку што трошат зимска вечер на топлината на огништето. Сепак, ќе треба прво да го напуштите каминот. Постојат многу детали кои го прават вашиот огниште безбедно, функционални и естетски. Затоа, монтажата на каминот е работа што треба да ја довери на некој кој има богати искуства и потребни алатки за да се справи со него. Значи, резервирајте ја инсталацијата на огништето преку Wilio и ќе уживате во својата волшебна атмосфера за кратко време. Без разлика дали треба да инсталирате нов камин или мора да го поправите вашиот сегашен огниште, вие сте на вистинското место. Едноставно испратете го вашето барање, одберете го вашиот инсталерот и нека го инсталирате или поправите огништето што ви одговара.
Каков тип на огниште треба да се инсталирам?
Тоа зависи од тоа што вашите приоритети, без разлика дали естетиката, топлината, ефикасноста или удобноста. Дрво камини нудат одлична ефикасност на греење во споредба со алтернативи, тие имаат класичен изглед, додека гас и електрични камини се модерна алтернатива и се лесни за одржување.
Исто така е неопходно да се реши оџакот при изградба на камин?
Да. Ако изградите дрвен камин, исто така ќе треба да го инсталирате оџакот како дел од услугата. Кога влегувате во Wilio побарувачката, промените и потврдете со избраната техника.
Можете ли да инсталирате камин без оџак?
Да. Гас и електрични камини не бараат оџаци, бидејќи тие не произведуваат чад.
Дали ви треба квалификувана компанија за инсталација на огниште?
Зградата или монтажата на огништето не е контролирана и често ги прави умешни занаетчии, но добро е да се избере снабдувач со професионална компетентност запишана во каучот на скалите. Минимум важно е дека занаетчијата веќе имал неколку успешни огниште остварувања - препорачуваме да го провериме. Сепак, тоа е само потенцијално опасно домаќинство прашање кое може да предизвика пожар и со тоа разгледување. Потребна е ревизија на оџакот при градење на оџак. Имплементацијата мора да биде во согласност со важечките безбедносни прописи.
Колку време е потребно камин?
Изградбата на класично дрво камин е во основа мокро градење процес и ги зема повеќето од деновите до една недела кога сè оди без проблеми. Камин е идеално заинтересиран за околу 2-3 месеци пред посакуваниот рок да има доволно време за консултирање и подготвување на документација. Избор на вистинскиот тип, соодветна локација во вселената, поврзување со надворешното снабдување со воздух, решавање на излив на гас од оџак - сите и уште повеќе треба да се смета за огниште без проблеми за да служат долги години. Обично бара проверка на зградата или консултации со дизајнерот на куќата. Подоцна се развива проектна документација на огништето, како и да се пријави зграда на зградата канцеларија во вашето село / град. Исто така, е потребно итно мислење за досие на проектот како прилог. Исто така, ќе ви треба согласност за изградба на мал извор на загадување на воздухот од вашата општина, каде што ќе поднесете проектна документација кога барате. Кога изградбата на оџакот, ревизијата - зашто ќе треба чике, што може да ви обезбеди снабдувач на огништето или можете сами да го нарачате. Кога гради нова куќа, препорачливо е да се размислува за огништето веќе во дизајнот и да го инкорпорира директно во градежната документација на куќата. Инсталирањето на огништето за електрично или гас е релативно едноставна и може да потрае само 4 часа.
Колку е инсталацијата на каминот?
Цената на огништето е многу индивидуална афера. Што се однесува до целосната зграда на огништето со оџак, трошоците се движат околу 3000 - 15000 евра во зависност од комплексноста на огништето и степенот и конкретната градежна работа. За потребната изградба на оџакот, оваа цена сè уште може да се зголеми. Цената може да биде многу помала во зависност од употребата, која веќе ја имате или ако е само едноставен сет на камин вметнува (околу 500 евра). Поправи трошоци зависи од опсегот на имплементираните работи, соодветно. степенот на оштетување. Поправката може да содржи акти како што се поправка на поставата, оџакот, замена на камин, поправка на вратата на огништето. Сè уште е неопходно да се согласите со добавувачите дали понудата за цена треба да содржи материјал и работа.
Што друго вклучува инсталација на каминот?
Структурата на каминот вклучува својства на стручните совети од изборот на камини за инсерти и печки, дизајнирање проектна документација, документи за Извештајот Извештај или градежна дозвола, спроведување на градежни работи, вклучувајќи го и оџакот преглед ако е дел од објектот. Еден квалификуван во уметноста нема да ви продаде камин вметнете, но исто така и искуството, квалитетна структура на клучот што одговара на тековните стандарди и трендови. Важно е да се биде јасно со добавувачот да исчезне, што има своја испорака да содржи. Содржината на работата ќе зависи од видот на огништето.