Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Каменорезери
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.619 регистрирани професионалци
93.463 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга на каменорезец? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти во дизајнот и производството на надгробни споменици, подови, кујни и камини. Цената на специјалист за камени производи обично зависи од опсегот на услуги. Погледнете повеќе информации за услугите: консултации и поправки обезбедени од еден од нашите 22.279 каменорезери во дадената категорија.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Избор на вистинскиот агент Од најубавата катедрала до најубавите колиби - Kamenári помогна да се произведат најубавите и најубавите згради што ги имаме. Најди ги најдобрите не е многу лесно во тоа специјализирано и препознатливо поле. Разговаравме со голем број експерти на Вили, кои собраа листа на клучни прашања кои ве натера да ја одберете вистинската агонија. Бидете внимателни за неговото искуство и референци. Бидете сигурни дека тоа му припаѓа на најдобрите. Обидете се да барате референци, но клиентите за кои работеле во минатото. Дознајте неговото знаење во областа на градежните дозволи и транскриптите на градежништвото. Прегледајте кога и како ќе биде потребно за работата. Се согласуваат да се грижат за работата откако ќе се создаде. Овие точки сигурно ќе ве олеснат за пребарување на вистинската агонија. Во следните ставови, ќе најдете други важни информации за наоѓање на вистинскиот господар на Kamenar. Прво, секогаш го разгледува своето искуство и фокус. Останиците вршат широк спектар на различни дела. На пример, тоа е изградба и одржување на традиционални станови камени ѕидови или во градината, до создавањето преводи за врати, прозорци или една површина стебла. Иако може да ви ја даде оваа работа за да го извршите кадскиот домашен ракопис, да верувате или не, сè уште е подобро да ангажирате професионалец и специјалист кој нема проблем со комплициран градинарски ѕид кој не спие. Кога барате експерт за камена изградба, тоа сигурно ќе има корист со своите претходни клиенти, соодветно. погледнете ја неговата претходна работа. Ако има добро мајсторство во вашиот фаш, тоа дефинитивно нема да има проблем да ви помогне да ги контактирате вашите поранешни клиенти и да ја покажете вашата работа. Можете да прочитате вистински прегледи за претходната работа, фотографии од нивната работа на Вилио. Не плашете се да ги поставите прашања за нивните квалификации, експертиза, должината на нивниот бизнис или како тие стигнаа до агрегатот. Многу од нив ќе имаат различни професионални квалификации или дипломи. Другите можеби го поминале времето во центрите на каменот, на пример во катедралата, кои работат во рамката на камени работилници. Други учат да учат како чирак во постари и искусни камења. Некои можат да бидат членови на различни деловни здруженија кои роамираат различни дисциплини. Членството во таков орган е добра карактеристика што трговецот е подобен и работи во согласност со одредени стандарди. Сепак, постојат многу искусни единствени трговци кои не припаѓаат на овие тела - регистрацијата не е неопходна за членство во овие органи. Иако членството во комерцијалниот регистар може да се смета за гаранција, најважно е лично искуство. Ник К, Мрарер и Каменар со речиси 130 позитивни билтени на Вилио, рече: Јас навистина препорачувам да ги проверувам прегледите од претходните клиенти, да ги гледате фотографиите направени од работа. Немојте само да изгледате убави слики, исто така ќе изгледате толку лошо, видете дали тоа може да биде stamen или клиент. Дознајте дали господарот на тврдињата не направил друга слична работа и додадете го колку, подобро или полошо. Ник рече: Со благословот имам години искуство, јас го ставам на реставрација работа, Стоините - тоа е мојата вистинска работа. Не ви требаат многу квалификации за извршување на камени работи, особено ентузијазам. Луѓето ме вработуваат главно на повратни информации и прегледи од претходните клиенти. Добијте бесплатна понуда. Ние ќе ви помогнеме да ги запознаете професионалните стамли во вашата област и да добиете вистински понуди денес. Бидете сигурни дека сте задоволни со нив. Во прилог на знаејќи дали имаат искуство со вашиот вид на работа, треба само да процените колку добро се чувствувате со потенцијален снабдувач и господар на вашата конструкција. Вие дефинитивно ќе го најдете на прв контакт со нив; Тие се љубезни по телефон, тие доаѓаат на назначување во закажано време, излишни прашања во врска со проектот? Во зависност од обемот на работа, камени проекти може да потрае некое време. Способноста за одржување на добра комуникација во текот на проектот е од суштинско значење. Вие не треба да барате да станете најдобри пријатели со нив, но треба да имате професионален однос - мора да се чувствувате удобно и отворено да зборувате за каква било загриженост што може да настане и да ги реши сите проблеми. Ник рече: Нема клуч е добро доаѓа со експерт. Треба да се однесувате отворено и да зборувате за сè што сакате начинот на кој сакате и кога сакате. Ако сметате дека не сакате на првите состаноци, на пример, за да воспоставите контакт, да ги доделувате претходните клиенти и минатите проекти, да го задржите потрага. Пробајте ги да ги прашаат веднаш на нивните работни процеси. Овие прашања можат да доведат до задоволство од нивната работа и долгорочна соработка и добри прегледи за идните клиенти. Никој не сака агрегатот што ќе стои лаик и невнимателно. Во прилог на откривање на одговорите на претходната работа, фотографиите и прегледите исто така се разгледуваат нивниот секојдневен режим кој сигурно ќе ви даде многу дремат и ќе ви помогне со вашиот избор. Ќе работи со вас дома, соодветно. Во дворот, сите ќе треба да бидат потребни Дали изградбата поправка или изградба на сосема нови? Во однос на конвенционалните трговски елементи, како што се овие, многу луѓе се обидуваат да ги користат своите занаетчиски способности, додека помалку реномирани камења можат да најдат изговори во обидот да работат брзо и со минимум работа. Ник ни обезбеди неколку индикатори кои треба да бидат внимателни со вистинскиот избор. Сум извршил многу набљудување на разни Стеменери кои не се наоѓаат во врска со можностите за споделување на стариот малтер, за нејзиното перење од Сплит - овие работи мора да се направат токму до тогаш е 100%. Самуел Ј. Рече: Ние користиме малтер брусилки во прилог на правосмукалка, така што сите што доаѓаат од ѕидот, оди на голема машина, додека кога каменот доаѓа без добри референци, тој користи само мала аголна мелница и насекаде е прашина. Исто така, ги имам фотографиите како не изгледаат и тука - таму ги покажувам клиентите да знаат како тоа нема да има и како несоодветна работа може да се развие на вашиот имот. Секако, подобро е да се бара експерт, специјалист, бидејќи има подобра опрема, е побрза и неговата работа е поретка и ефикасно. Добијте понуди кои опфаќаат сè и компајлираат план на плаќања. Додека помалите дела, како што се изградбата на низок градинарски ѕид, тие нема да бараат сложени понуди, во многу поголеми работни места, препорачливо е да се сретнат и да се договорат од најмалку три единствени трговци. Деталите и степенот на нивната понуда може да ви кажат многу за нивната постапка. Важно е да бидете сигурни дека сите понуди се слични - вклучуваат материјали и работна сила, како и сите договори за поддоговарање кои можат да направат трговец и цена со или без ДДВ. Ако групата ќе ги отстрани и располага со претходни материјали, како што е стариот камен ѕид кој исто така е вклучен во понудата? Единствениот начин да се споредат ценовните менија се споредуваат со слични и ги добиваат од луѓе кои ја виделе работата лично, соодветно. Нејзиниот камења го носеше дома. Сепак, дури и за вкупната цена на работата и дали сè е вклучено во него, исто така поддоговори. Да не се случи дека ќе одберете задушена понуда за најниска цена и тој ќе ја зголеми цената за време на извршувањето на работите. На пример, изнајмување скеле од подизведувачот, без кое тоа нема да стигне до вашиот камен ѕид, но оваа ставка не е вклучена во понудата. Бидете сигурни да организирате и зборувате за сите опции пред спроведувањето. По одобрување на цената и цитат, се согласувате да направите начин на плаќање кој одговара на вас и на каменот. Писмениот договор е најдобриот избор за да бидете сигурни дека сте на вистинскиот пат без недоразбирање. Правилни занаетчии дефинитивно нема да бара однапред да го платите целосниот износ. Но, мал депозит не е ништо необично. Додека многу градители купуваат материјал за сметка од комерцијални добавувачи и нема да бараат однапред пари за да ги покријат овие трошоци во однос на мал бизнис кој работи на голема структура со високи трошоци, може да се инкорпорира во планот. Плаќањето обично ќе се изврши по завршувањето на работата. Многу трговци со луѓе претпочитаат пари во готово, но исто така се оние кои прифаќаат проверки или банкарски трансфери. Самуел Ј. Рече: Јас функционирам така што ќе ги запознаам клиентите за кои разговараме за работа, собереме колку што сакаат да направат. Јас ќе им испратам понуда и расчленување на сите трошоци, а потоа ги информирам со датумот на почеток. Ова е начинот на кој работите за убава двојка. Како по правило, не земам никаква резервна копија. Повеќето клиенти со ова се согласуваат, но, се разбира, на договорот му претходи. Ник вели: Preverte нивното знаење за градежни дозволи и градење на прописи во зависност од видот на работата што ви е потребна од Каменра веројатно ќе треба да ја разгледа градежната дозвола и градежните прописи. На пример, ако изградите ѕид покрај патот или тротоарот заедно со патот високо повеќе од 1м, ќе треба да побарате дозвола за градење пред да започнете со градење и да го добиете. Сите дефинитивно планирате и прегледувајте однапред. Некои дела на броеви, како што е пристаниште, може да бараат известување за Одделот за градежна администрација Локалната власт успеа со градење на прописи. Другата работа може да бара статик да подготви порака. Консултирајте се со каменот, чиј закуп се заинтересирани за тоа дали вашата работа ќе биде предмет на планирање или градење на прописи. Искусните Комерни ќе имаат познавање на сите најнови барања и за кои се потребни прописи и дозволи за вашиот проект, и како да се добие најбрз и најлесен за тоа - искусни експерти дефинитивно ќе ги знаат службениците за планирање кои можат да аплицираат за совет. Сепак, се грижи за секој агент кој е изразен дека градежната дозвола или инспекција на одредена зграда не е потребна. Прекршувањето на прописите доведе до масни парични казни. Ник рече дека веќе бил на многу такви згради и соработувал со многу камења кои го игнорирале и не сфатил дека зградата каде што му треба нов ѕид за поддршка, на пример, известува од статиката. Мора да имате на ум дека може да има компликации и неочекувани ситуации кои можат да доведат до завршување на работата и масни казни во секој проект. Само поради таквите компликации, одберете професионалец кој нема не-човеково право, но подобро се подготвувате сè однапред.