Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Изолација на Покрив
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.626 регистрирани професионалци
93.625 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга од областа на изолација на покривот? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за геодетски простор, изолација на изолација, прицврстување на пареа бариера и запечатување на врската со фолија. Цената на изолацијата на покривот обично зависи од опсегот на услуги. Видете повеќе информации за услугите: мерач, кит и нож за сечење обезбедени од еден од нашите 24.834 специјалисти во категоријата

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете

Изолација на покривот
Секогаш можете да препознаете кој не го изолирал поткровјето поради гулабите и другите птици кои седат на покривот и уживаат во сета топлина што доаѓа од куќата долу. Топлината се зголемува и лукавите птици брзо ги искористуваат предностите.

Што е изолација на таванот?
Изолацијата на таванот е бариера на материјалот во вашиот покривен простор. Може да се постави помеѓу гредите (хоризонтални греда долж подот на вашиот поткровје) или рафтери (коси греди што го поддржуваат покривот).

Во секој случај, изолацијата го забавува преносот на топлина помеѓу вашиот животен простор и надворешниот свет, создавајќи потопол дом во зима и поладен дом во лето. Изолацијата помеѓу гредите ја одржува топлината во вашиот животен простор подолу и создава ладно поткровје, додека изолацијата во рафтерите ја задржува топлината и во просторот на покривот.

Други придобивки од изолацијата на покривот вклучуваат:

Пониски сметки за парно
Подобрување на енергетската ефикасност на вашиот дом
Зголемување на вредноста на вашиот дом
Изолацијата на поткровјето за просечна полу-одвоена куќа со 3 спални соби со централно греење на гас може да започне со изолација од сам по себе за околу 50 евра и тоа може да потрае помалку од една година, намалувајќи ги трошоците за енергија.
Зошто е неопходна изолација на таванот?
Во неизолираните куќи четвртина од изгубената топлина се шири низ покривот. Изолацијата на таванот или покривот е одличен начин да ја зголемите удобноста на вашиот дом. И има уште повеќе добри вести: ќе трае повеќе од 40 години и треба да се исплати многукратно во заштеда на енергија, бидејќи цената на изолацијата на таванот е релативно ниска.

Во однос на еколошките придобивки, добрата изолација на таванот исто така ќе ви помогне да го намалите јаглеродот во вашиот дом. Тоа е затоа што колку подобро е изолиран вашиот дом, толку поефикасен ќе биде вашиот систем за греење - намалување на емисиите и заштеда на пари на сметки.

Може ли сам да го изолирам поткровјето?
Можно е (всушност прилично лесно) сами да поставите изолација на покривот, се додека:

Лесно е да влезете во просторот на вашиот покрив.
Нема проблеми со влага или кондензација.
Гредите на таванот ви се редовно распоредени.
Не се обидувате да изолирате рамен покрив.
За нешто покомплицирано од ова, треба да сте искусен мајстор или да користите професионален техничар кој знае како да го изолира поткровјето на најсоодветен и најефикасен начин.

Рамните покриви секогаш треба да бидат изолирани од професионалец. Ако просторот е влажен, треба да го решите ова пред да започнете каква било работа за изолација.

Реставрација на куќи од нетрадиционални материјали
Ако живеете во историска куќа или куќа која е изградена со локален традиционален камен или други материјали, користете соодветни материјали и методи за изолација на поткровјето. Во спротивно, вашиот дом можеби нема да може да биде топол или сув како што треба. Всушност, можеби е најдобро да се консултирате или ангажирате локални работници кои се обучени за вклучените техники.

Како да се изолира таванот
Ако имате суво поткровје со лесен пристап и рамномерно распоредени греди, најевтиниот и најлесниот начин да го изолирате е помеѓу гредите со намотки на изолациониот покрив. Тие можат да бидат направени од минерална волна, стаклени влакна или рециклирани материјали.

Прво, отстранете ги сите стари кутии и непотребни работи од таванот.

Обезбедете ги сите цевки и резервоари за вода во просторот на покривот од замрзнување, бидејќи поткровјето ќе биде многу поладно штом ќе се изолира од просторот за живеење долу.

Проверете дали има далноводи. Ако има, ќе треба да биде над изолациониот материјал, но не смее да се протега за да се постигне тоа. Ако не сте сигурни што да правите, консултирајте се со професионален електричар.

Измерете го поткровјето и купете доволно изолационен материјал за да го покриете за да го наполните до длабочина од најмалку 270 mm.

Откачете ја изолацијата и ставете ја помеѓу гредите. Повеќето греди се високи околу 100 mm (но прво измерете го тоа), така што ќе ви треба 100 mm волна за овој прв слој. Изолационите плочи на поткровјето обично се широки 1140 mm, па веројатно ќе треба да ги исечете за да одговараат. Користете ножици бидејќи кинењето или истегнувањето на материјалот ќе ја намали неговата ефикасност.

Направете втор слој под прав агол на првиот. Ако вашиот прв слој е длабок 100 мм, ќе ви треба 200 мм волна за вториот слој.

Треба да го користам поткровјето како простор за складирање, дали сè уште можам да го изолирам?
Ако сакате безбедно да ги чувате работите на таванот, ќе треба да закачите табли над гредите. Но, ако едноставно ги пополните празнините помеѓу гредите со изолација и потоа преминете на врвот, нема да добиете доволно длабочина на изолацијата на таванот.

Како можете да ја зголемите дебелината на изолациониот слој на покривот

Поставете минерална волна помеѓу гредите и потоа закачете цврсти изолациски плочи над гредите со подните даски на врвот. Би можел можете дури и да купите изолација и подни даски кои се веќе поврзани една со друга, што ја прави работата многу побрза и полесна.

Можете исто така да ги искористите вашите вештини (или нечии други) за да создадете повисоко ниво на подот за да ги собере потребните 270 mm изолација на мансардата.

Што и да одлучите, не ставајте 270 мм минерална волна, а потоа само компресирајте ја бидејќи така ќе ја намалите нејзината ефикасност и можевте да користите помалку.

Запомнете дека изолацијата помеѓу гредите ќе создаде ладен простор на покривот, па ако чувате нешто што треба да остане топло, подобро е да ги изолирате рафтерите наместо гредите.

Како да спречам топол воздух да истекува во таванот преку отворот?
Уверете се дека капакот цврсто се вклопува. Ако не е, веројатно ќе треба да се замени. Ако се чини дека подобро се вклопува во зима отколку во лето, можеби имате влага на таванот и ќе треба да го решите ова пред да размислите за изолација на покривот.

Откако ќе обезбедите цврсто вклопување, користете стриптизер помеѓу него и рамката.

Проверете дали топлината не истекува во покривот преку други отвори - на пример над кутијата за вентилација или околу цевките. Доколку ги има, треба да ги запечатите пред да го изолирате поткровјето.

Моето поткровје го претворив во простор за живеење. Како да го изолирам?
Ако го користите поткровјето како спална соба, игротека или работна соба, ќе сакате да го одржувате топло како и остатокот од куќата - така што изолацијата на таванот нема смисла. Наместо тоа, треба да го изолирате покривот. Вообичаениот метод е да се вметнат цврсти изолациони плочи помеѓу рафтерите.

Тие треба да се исечат до вистинската големина за да се вклопат цврсто и да не пуштаат никакви нацрти. За да ја постигнете потребната дебелина на изолацијата од 270 mm, можеби ќе треба да ги изолирате и рафтерите со изолиран гипс картон.

Доколку не ви се допаѓа изгледот на изолационите плочи, можете да ги покриете со гипс картон и да ги обоите или да ги тапетите.

Овој метод можете да го користите и ако сакате да го загреете таванот поради други причини.

Мојот отвор на мансарда е премногу мал за возрасен да го собере. Како можам да го изолирам таванот?
Ќе треба да користите професионален техничар кој ќе дува гранулирана изолација во вашиот поткровје користејќи специјална опрема. Изолациониот материјал на покривот ќе биде целулозно влакно или минерална волна, која е модифицирана за да се обезбеди нејзина незапаливост. Ова треба да потрае само неколку часа, во зависност од големината на вашиот поткровје.

Како функционира изолацијата на таванот ако имате рамен покрив?
Ако имате рамен покрив, подобро е да го изолирате однадвор отколку одвнатре. Неговата изолација од дното може да предизвика проблеми со кондензацијата.

Кога следно планирате да го замените вашиот покрив, сепак ќе треба да го изолирате за да ги исполнувате владините прописи. Ако планирате да го направите тоа во блиска иднина, има смисла да ги извршувате двете работи заедно. Можете да додадете слој на изолација помеѓу површината на дрвениот покрив и надворешниот слој отпорен на атмосферски влијанија.

Меѓутоа, ако вашиот рамен покрив нема да треба да се замени неколку години, можете да додадете изолациона плоча директно на врвот на горниот дел кој е отпорен на временски услови.

Нашиот поткровје е малку влажен, дали изолацијата ќе го влоши?
Изолацијата помеѓу гредите ќе го направи поткровјето многу поладно, така што може да го влоши проблемот со влагата. Дури и изолацијата на гребенот може да предизвика влага бидејќи ги запира провевките и ја намалува природната вентилација. Затоа, ако одлучите да го изолирате таванот, веројатно ќе биде неопходно да се зголеми количината на вентилација, во тој случај ќе ви треба дозвола за планирање.

Ви препорачуваме да побарате совет од градител или експерт за влага пред да започнете со овој проект. Разговарајте со нив за отстранување на влагата пред да размислите за изолација на таванот.

Мојот резервоар за ладна вода и цевките се на таванот. Дали изолацијата ќе влијае врз нив?
Да. Ако ставите изолација помеѓу гредите, просторот на покривот ќе биде исклучително студен во зима. Затоа мора да ги изолирате резервоарот и цевките поединечно за да спречите замрзнување и пукање. Ако тоа се случи, поправките ќе чинат многу повеќе од заштедите што ги добивате од изолацијата на таванот.

Ако изолирате помеѓу рафтерите наместо гредите на таванот, просторот ќе биде топол и вашите цевки треба да бидат во ред.

Изолацијата на таванот може да ви заштеди пари.

Нема заобиколување: Ако вашиот дом е во ладна клима, одржувањето на топлина во текот на зимата е скапо. Одделот за енергетика предвидува дека цената на природниот гас и нафтата за греење оваа зима повторно ќе пораснат во споредба со минатата - по една година во која цената на нафтата за греење нагло порасна во повеќето делови на земјата.

Секако, можете да го намалите термостатот и да стекнете навика да носите гломазни џемпери во затворен простор за да ги намалите трошоците. Но, ако имате недовршено поткровје, правилното изолирање е еден од најлесните начини да ги намалите сметките за греење оваа сезона. „Тоа е сам проект со кој можете да се справите за викенд и заштедите што ги добивате се собираат секоја година“, вели Питер. Се проценува дека правилно изолираниот поткровје може да заштеди од 10 до 50 проценти од вашата сметка за греење. За топла клима, тоа функционира обратно; во лето помага да се стабилизираат внатрешните температури на куќата така што тие постојано се под контрола на потребата од ладење.

Во совршен свет, би ангажирале енергетски ревизор за да ви каже точно колкава заштита добивате од неколкуте инчи изолација на таванот што веќе ги имате и точно да посочите работи како протекување воздух што можете да ги запечатите за да бидете сигурни дека вашата изолација ќе работи во ред. Но, ако не можете да си дозволите да платите неколку стотици долари за оваа услуга, не грижете се: тука ги собравме сите најважни знаења за трошоците за изолација на таванот, производите, подготвителната работа и инсталацијата. Продолжете со читање за повеќе детали.

Цената на изолацијата на таванот
Главните фактори кои влијаат на трошоците се:

Вид и материјал на изолација
Квадратни метри од вашиот поткровје
Цени на добавувачот или монтер на изолација
Забелешка: Ако треба да изолирате околу електричните разводни кутии или кабли, процесот може да бара помош од електричар.

Започнете со таванот
Престанете да го користите таванот за складирање. Зошто? Бидејќи најлесниот и најевтин начин за изолација на таванот е да го поставите материјалот под подот. Но, ако подот е покриен со табла, не е можно да се покрие целата потребна површина со изолација.

Погрижете се да го подигнете подот и да ја обложите новата изолација врз старата. Откако ќе го снема подот, ќе треба да најдете место за вонсезонска облека и секојдневни предмети на друго место.

Изберете го типот и материјалот на изолацијата
Имате две опции кога изолирате поткровје од домашен занаетчија: лабаво полнење или филц (вообичаен термин за изолација на површината). И двете може да се додадат на неизолирани тавани или да се постават на постојниот материјал. Откако ќе одлучите кој тип е најдобар за вас, истражете ги опциите и цените на материјалите за да ви помогнат да го изберете вистинскиот производ. Секогаш проверувајте ги етикетите за конкретни информации за што и да купувате.

Лабаво полнење

Изолациските влакна се вметнуваат во вреќички и се дуваат на своето место до саканата длабочина и густина со помош на специјална машина што може да се изнајми од хоби центар. Можете да го истурите филерот на место и да го размачкате со рака, но процесот е многу потешки и резултатите нема да бидат ни приближно добри.

Најдобро работи за:

Поткровје со неправилно или нестандардно растојание помеѓу греди
Поткровје со многу пречки за работа
Поткровје, каде што е неопходно да се стави изолација, бидејќи добро ги пополнува празнините и зглобовите
Мансарда со низок таван со ограничена висина за маневрирање при работа
Направете сами кои сакаат брзо да ја завршат работата и им е удобно да работат со електрична опрема
Опции за материјали за изолација:

Стаклени влакна

R-вредност по инч: 2,2-2,7
Направено од: Рециклирано стакло или песок што се топи и се врти во влакна
Заклучок: Полесен од целулоза или минерална волна, но се таложи повеќе од овие материјали, па затоа треба да ставите подебел слој за да ја добиете потребната заштита.

Целулоза

R-вредност по инч: 3,2-3,8
Направено од: Рециклирани влакна за широка потрошувачка кои се отпорни на инсекти и оган
Заклучок: Најчесто користен издувен материјал, но може да скапува и да мувли кога е изложен на влага.

Минерална волна

R-вредност по инч: 3,0-3,3
Направено од: Карпести влакна или рециклирана згура од високи печки
Заклучок: Нуди природна отпорност на пожар, но чини повеќе од другите рефус материјали.

Бати

Овој флексибилен изолационен материјал најчесто се пакува во ролни кои доаѓаат во различни дебелини и стандардни ширини, обично 16 инчи и 24 инчи, за да се вклопат помеѓу гредите или столпчињата во домот. Тие се испорачуваат со или без облога од хартија или фолија што служи како пареа бариера. Додавате еден или повеќе слоеви за да го постигнете посакуваното ниво на изолација.

Тие се најпогодни за:

Поткровје со стандардно растојание на греди, особено без изолација
Поткровје со неколку пречки за движење
Поткровје со доволна висина за маневрирање при работа
Занаетчии на кои не им пречи да сечат материјал за да се сместат околу препреките
Опции за материјали за изолација:

Стаклени влакна

R-вредност по инч: 2,9-4,3
Направено од: Рециклирано стакло или песок што се топи и се врти во влакна
Заклучок: Најчесто се користи и ефтин, но влакната може да ги иритираат белите дробови и кожата (иако помалку отколку во изминатите години, благодарение на подоброто производство), и се помалку ефикасни во блокирањето на протокот на воздух од другите материјали.

Целулоза

R-вредност по инч: 3,7-3,8
Направено од: Рециклирани влакна за широка потрошувачка кои се отпорни на инсекти и оган.
Заклучок: Не иритирачки за белите дробови или кожата, но производот се произведува во ограничен број производители.

Минерална волна

R-вредност по инч: 3,0-3,3
Направено од: Карпести влакна или рециклирана згура од високи печки
Заклучок: Тој е природно отпорен на оган, но производот е поскап од другите.

Памук

R-вредност по инч: 3,7-3,8
Направено од: Рециклирани влакна од ткаенина од фармерки
Заклучок: Го блокира протокот на воздух и преносот на звукот, но материјалот е поскап од другите.

Зголемете ја големината на вашата постоечка изолација
Земете мерна лента и фенерче за да видите каква изолација веќе имате на таванот и колку е длабока. Извлечете го и фрлете го секој компримиран, обоен со вода или мувлосан материјал - бескорисен е.

Колку изолација да се купи
Измерете ја квадратурата на вашиот поткровје. Читајте етикети за бесплатно полнење; секоја кеса ги наведува потребните длабочини за опсег на вредности R и бројот на вреќи кои се потребни за покривање на 1.000 квадратни метри на тие длабочини.

За палки или ролни, пресметајте го бројот врз основа на ширината и должината на користениот производ. Во секој случај, набавете дополнителна торба или ролна - дефинитивно не сакате да снемате пред да заврши работата.

Чекор број еден на подготовка: Обезбедете воздушна заптивка

Празнините во поткровјето или помеѓу долните катови и таванот ќе овозможат загреаниот (или оладениот) воздух да избега во надворешниот простор, со што секоја дополнителна изолација ќе биде суштински бескорисна. (Еве дијаграм на вообичаени протекувања на воздух.) Еве брз прајмер за елиминирање на точките склони кон провев.

Околу прозорците на поткровјето: Користете конзервирана, минимално проширувачка пена за прскање околу куќиштето и запечатете ги протекувањата околу појасот и обложете го со заградување со пена.

Околу каналите, жиците, издувните вентилатори и цевките: Празнините може да се запечатат со заптивната смеса за отпорност на пожар; запечатете ги поголемите со огноотпорна пена за прскање

Околу оџаците и чадовите: користете метално трепкање запечатено со високотемпературен заптив или огноотпорен цемент

Други клучни чекори за подготовка пред изолација

Елиминирајте ги овие фактори за да обезбедите вашата изолација да трае со години и да го задржите воздухот таму каде што му е местото: внатре во вашиот дом.

Поправете протекување на покривот. Водата е непријател на изолацијата. Создава почва за мувла и ги уништува џебовите за заробување на воздухот што го блокираат протокот на топлина. Побарајте дамки од вода на покривната обвивка и влажни или мувлосани дамки на таванските греди и постоечката изолација како индиции за локацијата на истекувањето.

Проверете ги светлосните тела. Освен ако користите изолација од минерална волна или вашите тела не се класифицирани како безбедни за контакт со кој било тип на изолација, не дозволувајте материјалот да ги допира или покрива светлата на подот - ова е опасност од пожар. Направете безбедносен јаз од најмалку 3 инчи околу сите тела користејќи ткаенина, метална облога или отпадна иверица.

Насочете ги сите вентилатори и отвори за вентилација кон надворешноста. Иако е против градежните шифри да се испушта каков било вид на издувни гасови во таванот, многу луѓе кои сами си го избегнале тоа. Поправете ја оваа грешка за да не се заглави влажниот издувен воздух во вашата изолација и да ја уништи.

Заштитете се кога поставувате изолација
Еве пример како да ја завршите работата без несреќи или повреди.

Носете маска за прав, заштитни очила, работни ракавици, кошула со долги ракави и долги панталони за да ги заштитите белите дробови, очите и кожата од влакната.
Не стојте на гредите. Ако изгубите рамнотежа, можете да удрите во таванот. Користете парче иверица или неколку цврсти, широки даски како стоечка површина и движете ги додека работите. За стабилност, тие мора да покриваат најмалку три греди.

Осветлете ги темните агли на таванот со преносни светилки на батерии или светла за работилница со клип.

Продолжете да тече воздухот на таванот

Покривањето на отворите на софитот со лабаво полнење или филц, што го постигнувате ако ставите изолација покрај стреата, е огромно не-не. Протокот на воздух од подножјето до отворот на гребенот го одржува покривот ладен и го спречува формирањето на ледени брани. Материјалот ќе го блокира овој проток. Од истата причина, изолацијата не треба да ја допира долната страна на покривот. За да спречите ширење на материјалот, закачете дефлектори од пластика или пена на покривната обвивка во близина на стреата.

Ако изолирате од нула, ставете ја вистинската пареа бариера на вистинското место.

Иако некои предива доаѓаат со хартија или фолија што може да делува како бариера на пареа, некои експерти претпочитаат да користат полиетиленска фолија од 6 мм исечена помеѓу гредите и шевовите запечатени со фолија лента за да се спречи влагата да навлезе во изолацијата. Без разлика дали користите лабаво полнење или филц, поставете ја бариерата на пареа што е можно поблиску до топлата страна на вашата изолација, каде што може да влезе топол, влажен воздух - кон внатрешноста на куќата во ладна клима (под изолацијата на подот) и на таванот за топол воздух (горниот дел од изолацијата на подот). Некои области не бараат пареа бариера.

Други трикови и совети за поставување изолација
Работете од периметарот на таванот кон вратата или отворот за да не стапнете на целата изолација што штотуку ја поставивте.
Секогаш покривајте ги врвовите на таванските греди за да се осигурате дека изолацијата е доволно длабока за да ја исполни вашата целна R-вредност и да спречите загуба на топлина што се јавува со дрвената рамка.

Туширајте се темелно во текот на денот за да ги отстраните влакненцата од вашата кожа и измијте ја работната облека по едно носење.

За бесплатно пополнување

Поправете го блокирањето околу отворот или вратата за да овозможите поставување на материјал околу областа без истекување.

Погрижете се длабочината на полнењето да биде рамномерна на таванот. За да се обезбеди униформност на разнесениот материјал, зашрафете ги водечките елементи длабоко низ целиот простор.

Ако сакате да ја добиете целната R-вредност од производот што сте го избрале, искористете го бројот на кеси, според вашите пресметки, назначен за мансардата што треба да се изолира - никогаш помалку. Ако сте ја достигнале целната длабочина, но сепак ви остануваат неколку кеси, продолжете да додавате материјал на рамномерна длабочина низ целиот простор додека не се искористат сите кеси.

За да му помогнете на материјалот да ја постигне правилната густина за време на употребата, држете го цревото за дување паралелно со подот и гредите на подот. Двајте го полнењето помеѓу и над гредите, а не над нив.

За бати

Кога го поставувате производот за прв пат, секогаш користете незавиткани филц за да спречите заглавување на влагата помеѓу новиот и стариот слој на изолација. Можете да ги купите необложени или едноставно да ја отстраните подлогата од хартија или фолија.

Поставете го новиот слој од незашиени филц нормално на стариот слој за да ги покриете празнините во долниот слој. Соседните палки треба да бидат цврсти, но не доволно цврсти за да ги компресирате.

Никогаш не ставајте потешки филц како памук врз полесните како фиберглас. Ќе го компресирате долниот слој и ќе ја намалите неговата ефикасност.
Секогаш сечете ги палките за да се вклопат околу пречките и пенетрациите. Ако ги затнете или туркате околу цевките, ќе ги компресирате џебовите што го задржуваат воздухот во материјалот и ќе ги намалите неговите изолациони својства.

Не оставајте празнини помеѓу летвите и гредите, препреките или соседните летви. Дури и тесните ќе предизвикаат истекување на воздух. Наместо тоа, исечете тенка лента од изолацијата што ја користите.

Заштитете ги пристапните точки

Поткровје или врата: Прикачете крута пена изолација на таванската страна на отворот или вратата.
Скалила или скалила што се повлекуваат: чувајте го засолништето без провев со изолиран шатор со патент.

Совет: Исечете го тестото со кујнски нож. Некои професионалци го претпочитаат тоа наместо помошните ножеви бидејќи големото сечило лесно сече низ густиот материјал. Користете парче иверица како површина за сечење и користете линијар како средство за сечење.

Размислувате да го завршите поткровјето?
Ако размислувате да го промените поткровјето во простор за складирање или простор за живеење, вреди да ја смените тактиката на изолација помеѓу рафтерите и ѕидните греди наместо подот. Можете да користите крути панели од пена или да ангажирате професионалец за нанесување изолација од пена со прскање.

Блоковите од пена го блокираат протокот на воздух без бариера на пареа и имаат поголема R-вредност по инч од лабаво полнење или филц, така што добивате поголема заштита со помала длабочина. За разлика од лабаво полнење или филц, треба да користите пена за прскање за да ги покриете отворите на софитот (тие не се потребни за ладење на покривот). Потоа покријте ја пената со гипс картон според барањата за заштита од пожари.