Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Изолација на Лабаво Полнење
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.619 регистрирани професионалци
93.486 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации
Сите услуги
Сите услуги

Дали ви треба услуга во областа на издувана изолација? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за дизајнирање на најсоодветен начин на поставување изолација, таргетирање, нанесување на издувана изолација. Цената на изолацијата со издувана изолација обично зависи од опсегот на услуги. Видете повеќе информации за услугите: заштитна опрема и респиратор обезбедени од еден од нашите 24.136 градители во категоријата.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Разнесена изолација Изолацијата е многу важен аспект на секоја куќа. Без разлика дали градите нова куќа или мислите дека тоа се случило во времето на инсталирање на нова изолација на таванот, од суштинско значење е да се избере точната изолација. Изолацијата е голема количина, се сосема различни и пред да одлучите кој е во право за вашиот дом, треба да ги погледнете придобивките и недостатоците на секоја од нив. Изолација на разнесени се од различни видови рециклирани материјали, како што се стаклени влакна или целулоза кои потоа се занимаваат со таванот. Изолација на скроти или плочи е составена од стаклени влакна и се чува во големи дискови или плочи. Предности на разнесена изолација - Изолација на разнесени ја заштедува животната средина. Се состои главно од рециклирани материјали како целулоза и фиберглас. Целулозата обично се состои од рециклирани весници, додека стаклени влакна е претежно стаклена или минерална волна. - Идеален за неправилни области. Бидејќи изложената изолација е разнесена од машината, производот може лесно да се става во специјални обликувани и тесни области кои ваквата изолација е полесно за лесно. - целулоза се забавува. Урнење и црвенило, а потоа по контакт со огнено црнило, но не се скрши и не дозволува оган да се прошири на било кој дел од изолираната област. - разнесена изолација се третира со материјал што го прави отруен за штетници. Недостатоци на разнесена изолација - Изолација на разнесена вода уапси долга вода ако е формирана со голем процент од стаклени влакна. Ова може да доведе до габи и исто така да ја намали вредноста на термалниот отпор R додека не се исуши. - Иако постои спречување на штетници, овој хемиски третман го намалува еколошкиот аспект кој ги нагласува повеќето производители на изолација на индустријата. - разнесена изолација може да биде скапа бидејќи овој производ не може да се инсталира без професионален тим и соодветна опрема. Заштеда на енергија: разнесена изолација на таванот Назад на таванот користејќи ја изложената целулозна изолација и започнете со заштеда на пари за сметки. Да, изложбата изолација може да биде изолирана на таванот јас сам, и со тоа ги спаси за мајстори. Сепак, тоа е условено од повеќе фактори. Треба да знаете како да го направите тоа и главно треба вистинската опрема. Ако го имате, земете во предвид дека тоа е релативно тешка, работа и прашина работа, па затоа е подобро ако најдете специјализирана компанија. Можете да го зачувате сосема поинаку. Навистина, постои долгорочен поврат на изолацијата на таванот. Можете да забележите дека вашите енергетски сметки паѓаат за 15 до 25 проценти во зависност од тоа која климатска зона живеете и од постоечките нивоа на изолација. Колку долго трае изложената изолација? Новата изолација на апликации или модернизација на постоечките е екстензивен проект, па затоа е природно што сакате да знаете колку долго ќе трае изложената целулошечка изолација. Постојат многу фактори кои влијаат на животниот век на разнесени изолација и затоа треба да бидете сигурни дека е инсталиран професионално од самиот почеток. Во случај на професионална инсталација во идеални услови, таквата изолација треба да издржи 20 до 30 години без проблеми. Фактори кои влијаат на животниот век и квалитетот на разнесени изолација Постоечки воздух протекува Процесот на правилна инсталација на издувната целулоза започнува долго време пред самиот материјал да се вметне во машината. Целулозата ефикасно го регулира преносот на топлина од страна на раководството, но не и таму каде што се случуваат директни протекување на воздухот. Овие истекување на воздухот исто така се исклучително тешко да се утврди по инсталирањето на изолацијата. Оваа ситуација ја ограничува ефикасноста на изолацијата во однос на енергетската ефикасност. Ова не е проблем ако истекувањето на воздухот е претходно идентификуван и соодветно запечатен. Специјалисти имаат експертиза за да го направат овој чекор задоволително и беспрекорно. Без соодветна обука и искуство, тоа може да замисли вистински проблем. Ова е еден од многу причини зошто треба да ја испуштите вашата сопствена, недоволна апликација. Престојувај. Разнесена изолација е меки материјал кој го поставува времето. Всушност, целулозата по инсталацијата е највисоко ниво на секвенца на 13 до 20 проценти. Оваа населба продолжува за следните недели, месеци и години по инсталацијата и може да предизвика сериозни проблеми со енергетската ефикасност, но и овој проблем може да се реши за време на изолацијата. За среќа, лесно е да се надмине овој проблем. Со едноставно додавање на подебела изолација, по потреба, оваа населба може да се земе предвид. И покрај релативно големото растојание на целулоза, сепак нуди повисока дебелина од другарство од другите алтернативи. Влага Целулозата разнесена во изолација е првенствено направена од рециклирана весник и затоа е повеќе подложни на оштетување на влага. На таванот може сериозно да влијае на способноста на материјалот правилно да ја изврши нивната работа. Сепак, оваа изолација има одлични својства, тоа е отпорна на оган и вода понекогаш може да се справи со вода, па дури и не мора да се грижите екстремно оштетување на влага. Меѓутоа, ако постои хирургија и влажна, многу е тешко да се исуши, па мора редовно да контролирате дали на покривот и нема проблеми со истекување на вода, особено по невремето или во неповолно време. Целулошката изолација се решава со текот на времето? Изолацијата на целулоза е една од најдобрите решенија за изолација поради нејзините дише и позелени алтернативи на традиционалната изолација од стаклени влакна. Целулозната изолација користи рециклирани производи за хартија кои се третираат за да ги откријат штетниците или дури и заштита од пожари, па затоа е целосно природно што овој тип на изолација станува најпопуларна изолација на таванот. Еден фактор на оваа изолација што е негативно евалуирана е нејзината склоност да се реши со текот на времето, што резултира со намалена ефикасност на нејзините изолациски својства. Ако целулошката изолација се насели, најверојатно ќе го најдете тоа поради зголемените енергетски трошоци на вашата куќа. Бидејќи изолацијата е изложена на воздух, природно е дека ќе се реши дека создавајќи празнини во области кои треба да бидат изолирани. За да ги избегнете овие потенцијални проблеми, треба да побарате клетулошката изолација што ја покрива вашата таванска надуена во многу повисока дебелина, како што е предложената дебелина. Ова ќе обезбеди изолација како квалитет што го спречува истекувањето на воздухот. Ако изложената изолација е во контакт со светлина, материјалот лесно може да се започне, па дури и да го отфрли по некое време. Ако сметате дека вашата целулошечка изолација почна да го продава, нема да останете ништо друго пред да го повикате специјалист. Ова е сигурно да дознаете дали ситуацијата може да биде фиксирана на некој начин или дали изолацијата треба целосно да се отстрани и повторно да се ренипира со прифатлива дебелина. Дали целулошката изолација е штетна? Во прилог на склоноста да се населат во целулошката изолација, тоа може да се најде само многу малку супстанции кои ќе бидат штетни за тоа. Овој тип на изолација обезбедува неверојатно долготрајни перформанси со помалку штетни својства од другите видови на изолација. Најголем проблем може да предизвика влага, сè е различно од него, па затоа е неопходно да се одржи целулозната изолација секогаш 100% сува. Кога овој материјал го отежнува тоа. Покрај тоа, постојаната влага на целулозата ќе има проблеми и со тоа дебелината е повторно. Хемикалиите кои се применуваат на целулошката изолација се користат за да се спречат штетници и глодари во материјалот. Веднаш штом овие хемикалии се заситени со вода, може да се ослободи амониум сулфат, што може да предизвика проблеми со дишењето, целокупната гадење и здравствени закани. Пред инсталацијата, вашата целулошечка изолација мора секогаш да биде без мирис. Ако е присутен силен мирис, тоа е знак дека хемикалиите биле применети премногу интензивни. Изолација на целулоза, исто така, не заборавајте да инкорпорираат далеку од извори на светлина кои би можеле да предизвикаат материјал што треба да се открие. Секогаш обрнувајте внимание на мириси од хемикалии. Веројатно е знак на влажна целулошечка изолација. Зошто треба да ставите изолација за удар со експерти? Кога гледате експерти кои дува изолација, може да изгледа дека неговата апликација е сосема едноставна работа. Сепак, постојат многу очигледни и мали детали кои можат да избегаат од лаик, вклучувајќи го и преносот на ѕидовите на ѕидовите, видовите на светлата во просторот на таванот дали оџакот е правилно изолиран (ако го поминува таванот) и многу други рудници. Самата инсталација е едноставен дел. Сепак, значајни знаења, искуства и опрема на професионалци. Ова е многу важно ако сакате да ја извлечете максималната енергетска ефикасност од вашата изолација, долг живот и да се чувствувате безбедно во вашиот дом и да заштедите значителен износ на финансии.