Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Изградба на Куќи
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.623 регистрирани професионалци
93.610 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации
Сите услуги
Сите услуги

Дали ви треба услуга во областа на груба градба? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за ископување, темели, периметарски ѕидови и покриви. Цената на холодомот обично зависи од опсегот на услуги. Видете повеќе информации за услугите: мешалка за бетон, табли за ролетни, алатки за ископување обезбедени од еден од нашите 25.361 градители во категоријата.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Што значи терминот "бруто структура"? Во занаетчиските активности во изградбата и обнова, терминот "бруто структура" се однесува на фазата на изградба по завршувањето на основната рамка и по завршувањето на почетните електрични инсталации и инсталациите на водата, но пред ѕидовите и таваните се запечатени со ѕидови. Ова е точка во која повеќето од овие дела прво ќе го проверат градежниот инспектор. Отсуството на ѕидни и подни облоги овозможува полесно прилагодување ако груба површина не помине контрола или ако сопственикот на куќи ќе направи команда за промена на проектот. Во електрична работа, тоа значи бруто изградба дека сите електрични кабли се издолжени преку ѕидови и други рамки елементи и се вметнуваат во ѕидни и тавански кутии. Прекинувачи, приклучоци, светла и други уреди не се поврзани - проверете го овој аспект на тезата ќе се врши за време на последната проверка. Водоводските жици значи дека сите водоводни и водоводни цевки биле спроведени преку дупчат дупки во ѕидовите и други рамки елементи и дека сите цевководи се направени. Но, во оваа фаза не се инсталирани мијалници, батерии или други фитинзи и крајни елементи. Бруто структура треба да биде завршена пред првата посета на инспекторот за зграда, електрична линија или цевка за вода. Овие проверки се вклопуваат во типичен работен тек, како што е ова: ѕид, подни и тавански системи се изградени и оставени отворени. Сеуште не е инсталиран гипс картон. Електрикот влезе и го води електричниот проводник од кабинетот за дистрибуција на различни крајни точки, како што се приклучоци и светлосни прекинувачи. Во секој кабинет, жицата останува со голи крај и неприфатени. Приближно во исто време водоводџија доаѓа и води снабдување и дренажни цевки преку ѕидовите и долните катови во мијалникот во кујната и бања, туш агли, бањи, перење, итн. Инспекторите ја прават првата посета и ја одобруваат или суспендираат работата. Инсталатори на гипс картон доаѓаат да тропаат и да завршат гипс картон. Електричар, водоводџија и други занаетчии инсталираат крајни уреди како што се приклучоци, светлина и прекинувачи за електричар, мијалник, тушеви и кади за монтери. Инспекторите ќе преземат втора посета. Овластувањето за градење е одобрено ("правилно") или не. Ако дозволата не е одобрена врз основа на проблеми со инсталацијата, работата мора да се коригира. Инспекторите се враќаат додека не бидат задоволни со работата. Сите градежни професионалци пристапуваат на крајните проверки со очекување дека инсталацијата е конечна, а не во тек. Истото треба да го плати секој сопственик на куќи кој врши обнова на работата. Работата направена точно и според спецификациите треба да биде она што го барате од секој занаетчија. Меѓутоа, ако инспекторот треба да нареди промена или ако клиентот на куќата ја поставува промената, фактот дека работата продолжува да биде достапна, ќе го олесни спроведувањето на овие промени.