Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Инженерски Работи
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.623 регистрирани професионалци
93.596 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации
Сите услуги
Сите услуги

Дали ви треба услуга во областа на дизајнерската работа? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни проектни експерти за одлуката за зонирање, проектот за градежната дозвола и проектот за вистинската градба. Цената на градежните и инженерските работи обично зависи од обемот на услугите. Погледнете повеќе информации за услугите: консултации и инкорпорирање на барања обезбедени од еден од нашите 21.993 дизајнери во дадената категорија

Исто така види:Цени
Најчесто поставувани прашања
Зошто го ангажирате дизајнерот преку Wilio?
Дали размислувавте за изградба на нова куќа или за реконструкцијата на сегашната куќа? Не трошете време преку веб-сајтот градители и избор на куќа план кој не е сосема погоден за вас. Наместо тоа, ќе најдете експерт кој може да го привлече вашиот нов дом или порта распоред со сите елементи што ви се потребни за да се постигне совршен резултат што го посакувате. Најдоброто место за наоѓање професионалци од градежната област е Wilio. Без разлика дали ви треба помош со развојот на приватни планови за домување или комерцијален проект, ќе можете да најдете искусен локален дизајнер за да ви помогне да го започнете вашиот проект. Вие едноставно внесете побарувачка и поврзете се со архитекти и дизајнери кои можат да развијат планови за изградба, па дури и да помогнат во процесот на одобрување во канцелариите.
Кој е дизајнер и што прави?
Работата на дизајнерот е малку слична на архитект. Таа е одговорна за создавање на технички цртежи и планови. Тие вклучуваат спецификации или механизми. Означувачите можат да работат со архитекти, научници или инженери и исто така можат да бидат одговорни за проценка на силата на структурата и финансиските трошоци на зградата. Осомниците обично користат компјутерски дизајн и процедури за дизајн (CADD) за да ги создадат овие планови, но понекогаш моливи и карактеристики.
Ми треба архитект или дизајнер?
Примарната разлика меѓу нив е: архитекти, исто така, можат да обезбедат технички и уметнички совети, додека дизајнерот се занимава првенствено со технички аспекти на вашиот проект. Дизајнерите можат да обезбедат цртежи подготвени за правење на сите технички спецификации. За жал, тие обично не можат да го оценат вашиот проект како целина или да придонесат основни промени во неговиот дизајн или аранжман. Ако исто така размислувате за ангажирање на архитект, можете да го најдете правото во вашето соседство со Wilio.
Дали дизајнерот може да дизајнира куќа?
Да и не. Дизајнерот може да создаде технички планови врз основа на дизајнот што е веќе создаден, така што прво мора да создаде архитект. Основаниот обично работи со архитекти или архитект. Кога архитектот ја визуелизира куќата, вклучувајќи ги аспектите како што се употребата на простор или растителна зграда во околината, дизајнерот ќе го претвори предлогот во технички спецификации кои потоа можат да го користат градежната компанија.
Како да го изберете вистинскиот дизајнер за вашите градежни планови?
Особено, во усвојувањето на вистинскиот професионалец за соработка, ќе забележите изречено знаење и образование во областа, искуството и комуникациските вештини. Првиот фактор вклучува технички вештини и знаења за градење на прописи и стандарди. Неговото искуство и портфолио исто така може да покаже дали се вклопува во вашиот проект. Добро е да прашам, дали нешто слично како вашиот план понекогаш го направи тоа. И конечно, сетете се на важноста на комуникација во соработка. Треба некој да ве слуша внимателно ќе ви даде добар совет и ќе ви помогне во остварувањето на вашата визија.
Кој е дел од дизајнерската служба?
Wilio порталот ќе ве поврзе со доверлив дизајнер во вашата област. Ова ќе ви помогне да ја претворите вашата визија за иднината изградба на јасни планови, идеални со помош на архитект.
Што е дел од услугата
Консултации во елаборација
Ако веќе имате зачудувачка идеја за вашиот проект, дизајнерот може да ви помогне да го конвертирате во планови кои можат да ги одобрат инженерите и да ги реализираат градежните компании. Сметаат дека нивната консултантска област е ограничена, за разлика од архитекти, тие не можат да обезбедат целокупната визија за вашиот проект. Најмногу што можат да направат е мали подобрувања на вашата идеја, а потоа ставете сè на хартија. Би било најдобро да се консултирате со IDEU со архитекти пред да ги контактирате вашите проекти со вашите планови. Вашиот дизајнер, исто така, може да препорача некои колеги од архитекти, па обидете се да го прашате.
Креирање на технички цртежи со CAD или традиционални цртежи
Дизајнерите обично создаваат технички планови или планови за простор со користење на CADD компјутерската програма. Сепак, тие исто така можат да користат повеќе традиционални средства како што се хартија, моливи и владетели. Еден или друг начин, обезбедуваат многу специфичен и пресметан план дека тогаш тимот за градење лесно може да се спроведе. Ако имате предност, бидејќи сакате да ги имате вашите технички цртежи, можете да го внесете во вашиот пост.
Соработка со архитекти и инженери
Работата на дизајнерот се состои во соработка со архитекти, инженери или дури и научници. Ако веќе сте го контактирале инженерот и архитект, можете да ангажирате дизајнер преку Wilio кој ќе го надополни вашиот тим. Нашата платформа ќе ве поврзе со достапни специјалисти во вашата област, така што не мора да барате далеку или да чекате долго време да се согласите за првиот личен состанок.