Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Инспекција на Оџак
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.616 регистрирани професионалци
93.432 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба служба за проверка на оџакот? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за контрола и чистење на оџаци и канали. Цената на контролата и инспекцијата на оџакот обично зависи од обемот на услугите. Видете повеќе информации за услугите: облоги, глодање и покриви за оџаци обезбедени од еден од нашите 19.449 инспекциски техничари во категоријата

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Ревизија на оџакот Сè што треба да знаете за ревизиите на оџаците и зошто е добро да ги споделите со нив редовно. Оџакот може да направи повеќе отколку само за да пуши брашно во воздухот. Го штити вашиот дом од агресивни хемикалии, токсичен гас и високи температури произведени во огништето. Оштетувањето на оџакот може да предизвика сериозна закана за вашата куќа. Иако оџаците се направени од материјали отпорни на оган, сеуште се засегнати од носените. Металните влошки и амортизерите за чад можат да бидат деформирани или кородирани. Чадот може да попушта и распаѓа. Тули и малтер кои го задржуваат вашиот оџак може да го влоши. Сите овие проблеми можат да имаат сериозни последици, како што се зголемен ризик од труење со јаглерод моноксид, поголем ризик од деструктивна куќа или скапа структура. Ако вашиот оџак нема редовно да ги превидува, можете да го загрозите не само себе, туку и за вашиот дом. Постојат три вида на камини и оџаци инспекции: Ниво 1 инспекција Проверете го нивото на оџакот 1 е типот на инспекција што треба да го закажете еднаш годишно. Целта на оваа проверка е да провери дали вашиот оџак не содржи пречки и проверува дали не покажува знаци на абење или оштетување. Како по правило, оџакот е комбиниран. За време на инспекцијата на ниво 1 1 оџак техничар: - Визуелно проверувајте го надворешниот и внатрешниот дел од оџакот, без разлика дали нема проблеми со протокот на воздух, бариери, протекување или оштетување. - Ги отстранува акумулацијата на SADZE, Creosot (производ за согорување) и сите други пречки како што се мртвите животни, животински гнезда, лисја или други тревници. Ниво 2 инспекција Проверка на ниво 2 Оџак 2 е фокусирано на вашиот оџак со видео опрема. Ако техниките на оџакот за време на нивото 1 се забележува со знаци на абење или оштетување, обично се препорачува да се провери нивото 2 за да се утврди причината за проблемот и да се открие опсегот на штетата. Тоа е умен за планирање на ниво 2 по огнот или драматичниот временски настан, на пример, по силна бура, ураган или земјотрес за да дознаете дали системот на оџакот не е оштетен. Исто така, се препорачува ако купите или продавате куќа или да го промените системот за греење (на пример: инсталирање на камин во огништето). За време на контрола на ниво 2, техниките на оџакот ќе бидат: - Прошетка до искачување на просторот, таванот или во било која друга област каде што можете да ги испитате скриените делови на оџакот. . (Доверлив оџак техничар ќе ви даде копија од видеото за да видите што е пронајдено). Ниво 3 инспекција Се препорачува контролата Ниво 3 Ако постојат индикации за тешки скриени проблеми кои не можат целосно да се открие преку контрола на ниво 2. Ова се препорачува само ако има сериозни загрижености, бидејќи овој процес го одвлекува вниманието. За време на нивото на ниво 3, техниките на оџакот ќе треба да ги отстранат делови од оџакот или материјалите во вашиот дом, како што е Принут за да добијат целосен пристап до областите кои треба да се проверат. Овој тип на контрола е најскап бидејќи бара отстранување и враќање на делови од вашата куќа. Најдобар начин за заштита на вашиот дом е закажување за проверка на нивото на оџакот 1 еднаш годишно и ниво 2 проверува секогаш кога ќе се сомневате дека тоа би можело да биде оштетено. Инвестицијата во редовни проверки може да ви заштеди илјадници евра во иднина со тоа што ќе може да го фати проблемот рано кога решението е едноставно - како што се хидроизолација или инсталирање на нова капа на оџакот. Тоа дури би можело да го спаси вашиот живот со откривање на безбедносните ризици кои треба да се решат пред да го претворите уште еден оган. Нашите техничари за оџаци се тука за да ви помогнат. 1. Ако инфекцијата не го детектира првото оџак, акумулацијата на кошот може да предизвика пожар. Како што е кажано, "чисти оџаци не изгоруваат". Напротив, оџакот исполнет со депозитите е катастрофа што го чека додека не излезе. Кога го користите каминот или кешот за дрво со нус-производи од чад, пара и неизгорена дрво се движи од топло огниште или патка до дрво во поладна оџак, каде што тие кондензираат и создаваат темно кафеава до црно слој т.н.. Kreozot. Бидејќи Kroozot е многу запалив, температурата во доволно висока и слој на креоз на синџирот на ѕидови доволно силни, Krezsts може да се запали. Овој оган може да го оштети оџакот, околната ѕидарија и основната структура на куќата или влезот во внатрешноста на куќата. Ако го изгребате оџакот на ѕидовите и откријте темна акумулација, веројатно е време да го проверите оџакот. Како дел од контролата на оџакот, тоа ќе биде откриено дали не постои прекумерна акумулација на креозот што бара отстранување и, доколку е потребно, отстранување на креозот и Надзе за да се минимизира ризикот од пожар. Техничарот, исто така, може да се поправи или да се замени со компоненти кои помагаат во зголемената акумулација на креосло, на пример, криво или гнилен пригушувач (метална плоча во колба која го регулира ударот) што може да го спречи молченото затворање и да спречи доволно вентилација, што ќе доведе до зголемена количина на креозот. Дознајте дали ви треба ново затворање на оџакот за време на инспекцијата на оџакот 2. Пречките привлекуваат штетни пареа во внатрешноста. Секојдневните бури можат да донесат гранчиња, лисја и друга нечистотија во оџакот. Слично на тоа, тие можат да се креираат како птици, верверички и меки за чистење на гнездото во оџаците. Секоја од овие пречки може да го блокира чадот и да го спречи нормалното истекување од огнот од оган од огништето или наклонетоста до надворешноста. Резервниот чад и пареа во оџакот потоа можат да влезат во куќата и потенцијално да ве изложат на дејство на јаглерод моноксид - кој е невидлив, без мирис и фатален. Пречките, исто така, можат да дејствуваат со шумпери кои можат да предизвикаат пожар во случај на контакт со јаглерод. Ако поставите фенерче во оџак врзвлекување и ги набљудувате гнезда или нечистотии, или ги слушате звуците на оџакот и се сомневате дека постои гнездо за да го проверите оџакот за да видите дали нема пречки во вашиот оџак и можеби ги отстранувате . Некои техничари исто така можат да го инсталираат затворањето на оџакот - капакот е инсталиран околу надворешната страна на дупката за чад за да се спречи оштетувањето и животните да влезат. 3. Деловите што не можете да ги видите голо око може да се оштетат. Раната поправка или замена на оштетените компоненти на оџакот може да го минимизираат ризикот од пожар, изложеност на јаглерод моноксид и оштетување на водата. За жал, многу важни делови од оџакот се скриени или премногу високи за да можат да ги видат кога ги контролираат сопствениците на куќата. Оџакот има алатки и обука за проценка на штетата на следните критични компоненти на оџакот: Круна: Круната е надолу коси бетон, камен или метал на врвот на врвот на оџакот, кој врши вода од надвор од оџакот за да се избегне ерозија. Ако има рафал, обично поради временските услови или употребата на слаби градежни материјали, дождовницата може да работи на страните на оџакот и го еродира, што го влошува својот структурен интегритет. Дождовницата, исто така, може да се лизне во чад и деградација на излитена (види подолу). Инспекторот може да ја поправи или замени распуканата круна за да спречи оштетување на оџакот и чадната вода. Чадот: чад вметнување - глина, керамичка или метална печка која се наоѓа помеѓу чадот и ѕидовите на оџакот - го штити ѕидот на оџакот од топлина и корозија кога се спроведува гасот. Исто така, го штити чадот и штетниот пареа, како што е јаглерод моноксид, пред да помине низ потенцијално пукнатини во оџакот и до вашиот дом. Ако пукнатини се пукнатини поради прекумерна топлина, вода или оштетување, висока температура или блескав карбони можат да ги оштетат ѕидовите на оџакот или да ги допрат околните запаливи материјали за домаќинство и да предизвикаат оган оџак. Чадот и испарувачите, исто така, можат да ги пребаруваат пукнатините во Урива и да влезат во куќата и потенцијално да ве изложат на јаглерод моноксид. Инспекторот може брзо да открие пукнатини во излитена и да ги исправи. Murvo: Ако имате тула (на пр. Брик) оџак, порозен материјал лесно може да се прошири или да се симне топлина или ладно и конечно да формираат мали пукнатини. Овие пукнатини можат да ја зголемат и да ја загрозат структурата на оџакот или да го пуштаат чадот и пареа во чад лизгање навнатре, особено ако се поврзани со пукнатини во вметната на оџакот. Професионалец може да ги провери циглите и минофрлачите на оџакот и да ги препорача потребните ѕидарски поправки. 4. Нерегуларната грижа за оџакот не е заменета Општо земено, пред продажбата на куќа или друга транзиција кон нова сопственост, тоа беше да се провери нивото на оџакот 2. Но, ако неодамна купивте куќа и не знаете кога - ако воопшто - оџакот е последен прегледан, може да се затнати со креозот, исполнет со остатоци или да биде скриен. Пред да го ризикувате огнот или ослободувањето на штетните двојки, извршете ја првата употреба на огништето или наклонетоста на дрвото. Инспекторот може да ги идентификува постоечките ранливи шихрови и да ги реши пред да ви го оштетат и вашиот дом. 5. Осигурување на сопственикот не може да опфаќа идна штета во иднина. Многу сопственици на сопственици на куќи бараат редовни проверки на оџакот за да го заменат оштетувањето на оџакот предизвикан од употребата на каминот или ташката за дрво. Ова значи дека пропуштањето проверки може да значи плаќање на вашата сметка во случај на идно оштетување на вашиот оџак. Ако при читањето на сопствениците на куќи, ќе најдете дека контролите на оџакот се потребни за да се провери контролата на оџакот е приоритет за да ги провери во препорачаните интервали за да се избегнат разликите во осигурувањето.