Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Инфрацрвени Панели
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.621 регистрирани професионалци
93.536 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга за инфрацрвени панели? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за таргетирање, инсталација, одржување, поврзување. Цената на панелите за греење со зрачење обично зависи од опсегот на услуги. Погледнете повеќе детали за услугите: безжичен термостат, рамка за монтирање на таван, потпирачи за хромирани панели, трошоци за испорака обезбедени од еден од нашите 16.369 грејачи во категоријата.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Дали инфрацрвените панели грејачи добар начин за греење соба? Инфранцето е релативно нов начин греење. Тие работат на поинаков принцип како радијатори затоа што го користат зрачењето за да ја извлечат просторијата наместо конвекција на зрачење. Ова значи дека тие не ја загреваат целата соба, но тие обезбедуваат топлина директно на луѓето и се предмет на тоа. Која е разликата помеѓу конвекцијата и зрачењето? Топлината секогаш се движи од потоплите објекти до поладно. Постојат неколку начини да се носи топлина од едно до друго место. Најчесто припаѓа лидерство, проток и зрачење. Водечките првенствено се случуваат преку цврсти материи. Термичката енергија се пренесува од еден атом до другиот, со што се движи низ објектот. Некои материјали како што се метал се многу добри како проводници. Ова е причината зошто надворешната страна на радијаторот може да се движи толку брзо кога има топла вода. Други супстанции пренесуваат топлина многу помалку ефикасни и на тој начин создаваат добра изолација. Конвекцијата е префрлена топлина со течност, на пример со воздух или вода. Кога течноста се загрева, нејзината густина се намалува, па топол воздух се крева. Кога повторно се лади, станува погуст и се намалува. Благодарение на овој принцип, циркулацијата е поставена така што топлината се пресели од едно до друго место. Зрачењето е трансферот на енергетски електромагнетни бранови. Топлината главно се пренесува од фотон во инфрацрвениот опсег на спектар. Тие носат енергија од нејзиниот извор и го доставуваат до секој предмет што ги апсорбира. Ова значи дека зрачењето може да помине низ било кој транспарентен медиум, вклучувајќи вакуум. Која е основната разлика помеѓу infrupanels и радијаторите? Радијаторите користат конвекција и топлина воздух околу нив кои циркулираат низ собата. Инфрацрвените панели работат на зрачење, што ги прави сосема ефикасен систем за греење ако не се обидеме да ги искористиме како класични радијатори. Кои се придобивките од инфрагенлите? Предноста на infrupanels е дека тие не ја прободуваат целата соба, но доставуваат топлина директно на луѓето и се предмет на тоа. Кој седи во собата ќе се чувствува топло, дури и ако сеуште има многу студено воздух околу неа. Очигледно е дека трошиме многу помалку електрична енергија како да мораме да го загрееме целото домаќинство. Исто така, roupupanels се поефикасни насекаде каде што просторот е послаб изолиран. Навистина, недостатокот на изолација предизвикува дека класичниот систем за греење е неефикасен поради постојано истекување на топлина. Сепак, ова не е проблем за инфрагентите, бидејќи топлината се испорачува директно на лица, но исто така и предмет. Оние кои се акумулираат многу поефикасно од воздухот. Предноста на инфрацрвените панели е исто така нивно минимално одржување, бидејќи тие немаат подвижни делови кои потенцијално би можеле да го оштетат или носат. Само избришете ги од прашина од време на време. Придобивките, исто така, може да се советуваат со ергономски дизајн, одржливост, ниски оперативни трошоци и здравјето на здравјето. Инфрацрвените панели може да се користат за прилагодување на температурата на собна температура, бидејќи енергијата се зема само во полето на гледање на полето за греење. Како што претпочиташе тоа може да се појави во големи отворени простории, особено ако седите на едно и на истото место веќе подолго време. Главната предност, исто така, може да биде нивниот најголем недостаток Најголемата предност на инфрацрвените панели е тоа што тие не го пробиваат целиот простор, туку топлина директно објекти кои се наоѓаат во полето на видот. И тоа исто така може да биде нивниот најголем недостаток. Ако затоа сте пред панелот, тоа ќе биде топло, но откако ќе го исклучите греењето или ќе се движите надвор од панелот, повторно ќе бидете студени. Ова значи дека тие се добри ако се воздржувате од едно место, но веќе не е добро ако одите надолу. Понекогаш може да се смета дека не сте секогаш во можност да го поставите панелот, така што не постои пречка помеѓу панелот и загреан субјект. Во такви случаи, функцијата на инфлацијата на инфлацијата не е најефикасна. Не дејствува "г-дин Бог на Windows" За разлика од традиционалните инфлациски системи за греење дистрибуираат топлина каде што е неопходно, а не во празни соби. Оваа технологија користи 80% од својата енергија за да ги загрее луѓето и другите делови на просториите и само 20% од нивната енергетска енергија. Ова е минимум во споредба со другите системи за греење.