Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Градежни Материјали
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.620 регистрирани професионалци
93.507 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга од областа на градежни материјали? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за продажба на сврзувачки елементи, тули, оџаци, изолација и покриви. Цената на градежните материјали обично зависи од обемот на услугите. Видете повеќе информации за услугите: трошоци за испорака и алатки обезбедени од еден од нашите 25.552 експерти во категоријата

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
1. Челик Челик е неговиот состав на метална легура на железо и јаглерод, често со додавање на лепење материјали кои го прават посилен и повеќе еластичен за одредена употреба случај. На пример, нерѓосувачки челик се спротивстави на корозија и оксидација благодарение на додавањето на хром во неговата содржина. Предноста на челичната конструкција е способноста да пренесува големи предности и покрај помали тежински и мали димензии. Оваа способност се користи на пример, техничари и инженери во дизајнирањето на високи модерни згради и голема индустриска опрема. Предноста е и варијабилноста на димензиите во изнаоѓање на рентабилни решенија кои се погодни за оптимален пренос на вистинскиот товар на градежни или индустриска опрема. Челик може да се стави во било која средина и е помалку барајќи да се инсталира како бетон. Неправилната употреба и одржување е склона кон корозија. На пример, хром или сребро може да се користи за површински третман или декорација, но тие немаат доволно затегнувачка сила и затоа не влијаат врз неговата способност да пренесуваат оптоварувања. 2. Бетон Бетонот е композитен материјал кој се состои од полнење, врзивно средство и вода и може да биде надополнет со различни адитиви кои влијаат врз неговите основни својства. Добро или груб агрегат (речен чакал, кршен камен, рециклиран бетон, итн.), Бандарот е цемент кој со додавање на вода тешко и лек. Портланд Цемент е најчестиот тип на цемент кој се произведува со загревање на варовнички и глинени материјали во печката и додавање на гипс. Бетон се состои од агрегат, цемент и вода. По мешањето на цементот, се крши во камен материјал што го нарекуваме бетон. Неговата основна карактеристика е отпорност на висок притисок. Добавувачи кои обезбедуваат бетон за клиентите ја тестираат бетонската мешавина за сила во притисок. Бетонот може да се истури во мувла која може да има било каква форма и да се излечи во сличен материјал како камен. Неговото стврднување трае седум до триесет дена и затоа инженерите и архитекти мора да го земат предвид овој пат во дизајнот на градежниот распоред на зградата. Разновидноста на конкретната употреба, неговата цена и сила на тоа го прави идеален за изградба на базни згради. Таа, исто така може да носи тешки товари и да се спротивстави на силите од околината. Зголемувањето на силата на бетонот во мозокот на инженерите често планираат засилување од челични прачки или систем на прачки во комплет за да обезбедат сила на влечење. Затоа, изборот на материјали е еден од важните аспекти во дизајнирањето на структурите. 3. Вуд Најстарите градежни материјали вклучуваат дрво. Тоа се должи на неговата достапност, обновливост на ресурсите, но исто така и многу добра сила, без разлика дали е во притисок или повлекување и достапна обработливост и релативно мала тежина. Во градежните активности, дрвото се користи нездраво за помошни структури и дрво планирана машина и прилагодена на точната големина, така што може да биде вградена во структурата на зградата. Вуд во поголеми димензии се нарекува греди кои се користат за изградба на рамки на големи структури како што се мостови и гроздови. Важен аспект е употребата на дрво (меко - на пример, смрека, бор, тешко - на пр. Даб, бука, тропско - на пр. Бамбус), бидејќи секој има други предности и е задача на архитекти за да утврди кој вид дрво е најдобро одговара за предложената структура и во конкретни климатски услови. Дрвото е лесно достапен материјал кој го претставува економскиот природен ресурс. Тоа е волумен лесен, неговата големина може да биде добро стандардизирана, обезбедува добри својства на топлинска изолација и затоа се користи за изградба на домашни и станбени објекти. Вуд има висока цврстина на истегнување, ја задржува јачината на свиокот и е многу солидна во притисок. Сепак, не е погодно за нивните физички својства за употреба во градежни бази и ѕидови на подрумите на објектот. Дрвени градежни куќи обично се армирано-бетонска база во нашите услови, без разлика дали се базирани на ленти, нога или пилоти. 4. Стоун Најдолгиот достапен градежен материјал што го користи човештвото е камен. Најстарите згради во светот кои сè уште постојат е всушност направена од камен. Има многу предности, дури и ако нејзините природни својства треба да бидат прифатени во планирањето на неговата употреба, особено способноста за работа. Сува камени ѕидови се користат за многу години. Временска постапка со камен беше дополнета со ингестија на различни видови на минофрлачи кои обезбедуваат кохерентност на камења и нивната способност за пренос на структури. Стоун е густ материјал кој е тешко да се работи, комплицирано се движи и складира во структурата и има многу лоши својства на топлинска изолација - силно апсорбира топлина. Сепак, некои специфични својства како што се пр. Огноотпорен чеша, екстремна цврстина и издржливост гранит итн. 5. Třehla. Брик се користи за изградба на структури кои можат да се прилагодат многу добро на посакуваните форми на структурата. Денес што се користат тули се произведуваат како делови од глина пукаат во печката - керамички цигли. Историски гледано, денешните керамички тули потекнуваат од употребата на глина глина за изградба на станови или други комунални згради. Керамичките тули се уживаат како традиционална ѕидарија поврзана со малтер, својствата се прилагодуваат според потребите на топлинска изолација (фитинзи и блокови), намалување на телесната тежина (удирање тули), поедноставување на обработка (точни фитинзи). Масонските структури може да се комбинираат со бетон, дрво, стакло или камен. Масонството е отпорен на временски услови, а исто така е оган пркосен. Циглата ѕидарска е способна да се спротивстави на товарот на притисокот што го прави добар материјал за ѕидовите на превозникот. Масонски бетон или во комбинација со армиран бетон може да поддржува повеќекатни згради и може да биде економски избор. Сепак, значаен аспект е неговата точна инсталација во правилната употреба на малтер и висококвалитетна обработка на работилници. 6. Стакло Во моментов, стаклото е нашиот најшироко користен материјал за да се постигне транспарентност и осветлување на просториите. Во исто време, тоа е често користен фасаден елемент на модерна архитектура. Стаклото е кревка и несоодветна за структури за поддршка, главно се користи во комбинација со метални конструкции или пластика. Тоа е материјал кој во моментов е во фокус центар со цел дополнителни прилагодувања за подобрување на физичките својства и "интелигентни" способности за одговор на времето. 7. Пластика и текстил Иако пластиката може да изгледа како евтин, но неодржлив материјал, треба да се земе предвид при користење на комплементарни структури или пополнување на отворите во врска, на пример, со стакло. Пластиката е солидна во притисок, тоа е кревка и неговата мала тежина создава идеална компонента за соживот со челик, со што се прави лесни и цврсти конструкции, но тивко на покачени температури и лошо отпорни пожари. Сепак, многу пластични произведени и потребата за рецикли создаваат простор за употреба во градежништвото или 3D печатењето. Употребата на текстилот главно беше оценета во проценка на основните предности и е многу мала тежина и високиот нацрт отпор. Не е можно да се користи овој материјал директно во структурите, но постои интересен материјал кога градите разни дополнителни функции на објектот. Без разлика дали тоа е лесни партиции, архитектонски модификации на ентериери или директно поддршка на структурите на стол или структура.