Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Градење Покриви
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.616 регистрирани професионалци
93.430 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга за покриви? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за производство на покриви, поставување покриви. Цената на покривните ќерамиди обично зависи од опсегот на услуги. Погледнете повеќе информации за услугите: транспортни трошоци, средства за чистење обезбедени од еден од нашите 22.353 покриви во дадената категорија.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Покривки - Кои материјали се користат за покриви? Кровниот систем се состои од различни видови на материјали кои се поврзани едни со други за да обезбедат заштитни згради од времето. Покрај тоа што е водоотпорен, покривите помагаат да се заштити зградата од сонцето, дождот, снегот и другите елементи. Кровните материјали варираат во зависност од обликот на покривот, поставеност и клима и од тоа дали се користат за станбени или комерцијални цели. Асфалтните ќерамиди се популарни за домашна употреба, бидејќи тие се релативно евтини и имаат добар живот. Во комерцијални објекти каде што рамен покриви се почести, во голема мера се користат метал, EPDM и изградени покриви. Во моментов има широк спектар на покриви, од кои секоја има свои предности во зависност од употребата. Најчесто достапни материјали за покривање вклучуваат асфалт, дрво, метал, глина, цемент и чеша, стаклени и пластични и пластични течности премази. Асфалтни покриви. Асфалт и јаглен-катран Луб се битуменски материјали кои се користат за вградени покриви. И двете се нормални температури и пред апликацијата се загреваат до течна состојба. Асфалтот обично претпочита да копира покриви и јаглен катран на рамен покрив. Вградените покриви се состојат од алтернативни слоеви на асфалт заситен и топол асфалтен цемент. Тие се нарекуваат 3-слоеви, 5-слој и слично, во зависност од бројот на слоеви што се користат над основниот слој прикачен на покривот. Површинската завршница е направена од остатоци или камени чипови вградени во конечниот слој кој ги штити слоевите од времето. Инсталацијата на асфалтните ќерамиди се изведува на издвоен начин со калванизирани кровни нокти на покривот со растојание од најмалку 3:12. Асфалтните појаси обично се произведуваат со лепливи капачиња на долната страна. Ова им овозможува да се придржуваат до шинката лента надолу и да ги спречат од мешањето на покривот на силен ветер. Асфалт покриви се произведуваат во ролни кои се 36 инчи, овозможувајќи се да се користи на малку до поделен покрив. Како и составот на асфалтните ќерамиди, исто така, се инсталирани со Lapping и conting. Дрвени ќерамиди Дрвени ќерамиди се направени од ракопозициони дрвени видови, како што се Црвениот кедар, Кипар, Sequins, итн. Тие се достапни на различни степени на квалитет и се или машини исечени или рачно оштетени како чевли. Дрвени ќерамиди се применуваат на покриви и ѕидови на цврст или распореден наметка и зацврстуваат со алуминиумски или галванизирани нокти. Херперите имаат тесна дебелина, при што задниот дел на задниот дел (груб крај) се изразува како бројот на ќерамиди потребни за да се формира целосна дебелина. Дрвени ќелиди обично се инсталираат на покриви со 4:12 или поголема. За да се избегне искачување или ротација, тие треба да се применат на таков начин што овозможува пониска вентилација. Оган може да предизвика загриженост од дрвени ќерамиди. Нивната површина често се прилагодува за да биде изгорена отпорност. Алтернативен метод за заштита на овој тип на ќерамиди е примена на хемиски премази по инсталацијата. Ако цената е разгледана, покривите на покривот на покривот може да бидат прилично скапи. Метални покриви Металните покриви најчесто се користат за рамни покриви, но исто така може да се користат на 3:12 или поголеми покриви. Ако се користат за рамни покриви обично се лепат или заварени, додека на косичките покриви се прикачени или со нокти или завртки од истиот метал. Материјалните материјали за покривање вклучуваат галванизирани железо, бакар, алуминиум и финиш (челик обложени со олово и калај). Тие исто така се користат (но поретко) олово, цинк и нерѓосувачки челик. Постојат различни додатоци за инсталација за движење. Тие вклучуваат стоечки рабови, Latt Seams и покривни системи со рамна брава. Покрај тоа, брановидниот метал е дизајниран за подобро да одговори на движењето на топлина од листот. Кога се користи за рамен покрив, металните плочки се лемеат или заварени. Метални завртки или нокти обично се користат на покриви со наклон 3:12 или поголема. Металните покриви се релативно скапи, но тие се многу издржливи и траат многу години. Hlina, цемент и чеша Плочките на глинените покриви се достапни во широк спектар на земјени бои, обрасци и можат да ги глагуваат. Тие се произведуваат од истите глини како тула. Цементот покрив плочка се произведува од Портланд цемент и фини агрегат. Тие живеат поевтини од глинените плочки и исто така имаат различни бои и форми кои потсетуваат алуминиран плочки. Парче плочки или ќерамиди се мери од природна карпа и расцеп на тенки правоаголни плочи. Големини се разликуваат по дебелина - околу една четвртина од инч до половина инчи, а просечната димензија е околу 12 инчи x 16 инчи. Шкрилец е достапен во различни бои и текстури од груба на мазна површина. Покривите покриви генерално имаат тенденција да бидат тешки, многу издржливи, оган и релативно скапи. Тие секогаш се применуваат на коси покрив, се тркалаат низ курсот и прицврстени на ноктите. Стакло и пластика Стакло и проѕирни пластични плочи се користат во прозорци и суви средства за чистење или индустриски објекти или оранжерии. Пластичната и стаклото имаат слаба отпорност на пожар и затоа најчесто се користат жица од стакло и акрилни плочи со армии со стаклени влакна. Прозорците имаат различни форми, вклучувајќи рамни, чакали, заоблени и школки. Тие исто така можат да бидат цврсти или функционални и да обезбедат вентилација преку покривот на сличен начин како прозорец. Пластични премази Еднослојните листови се достапни во течна форма. Пластични премази може да се префрлат на покривот, squirting, истурете четка или стегаж, така што тие се идеални за закривени или тешки достапни површини. Еднослоен лисја, исто така, може да биде изолирана пена. Кога пена е густа, тежок чакал или смачкана карпа често се користи за одржување на пластична покриеност. Материјали за одржлив покрив. Во прилог на традиционалните материјали за покривање, исто така се испитуваат нови еколошки материјали и покривни системи. На пример, покривните градини стануваат се појавуваат во згради со рамни покриви. Тие нудат додадена функционална опрема, како и подобрена контрола на топлина. Со апсорпција на повеќе соларни зрачење и намалување на термичка добивка (ефектот на термалниот остров), тие исто така помагаат да се ограничи употребата на традиционалните системи за ладење, како што се климатизација, во топла сезони. Покривниот материјал направен со светли нијанси на бои може да има сличен ефект со намалување на ефектот на термалниот остров. Во прилог на управување со пренос на топлина на топлина, нови иновативни покривни материјали се користат за искористување на енергијата на сонцето за да се задоволат енергетските перформанси на зградата. Фотоволтаичните панели се преведени во форма на повеќе традиционални покривни материјали. Конечни забелешки Покривите се првиот слој на заштита во зградата. Од сончева светлина преку дожд до снег, материјалите што се користат за покривни покривки постојано се изложени на елементот. Затоа, изборот на покривни материјали може да има големо влијание врз перформансите и животот на зградата.