Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Градење Куќа
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.626 регистрирани професионалци
93.625 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации
Сите услуги
Сите услуги

Дали ви треба услуга во областа на домашни проекти? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти во студијата, проектот за градежна дозвола, садење земјиште, статика и изјава за површина. Цената на дизајнот на куќи и згради обично зависи од опсегот на услуги. Погледнете повеќе информации за услугите: консултации и инкорпорирање на промени обезбедени од еден од нашите 21.956 дизајнери во дадената категорија

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Куќни проекти Виктор Хуго напишал: "Каде не е поставен план каде што е пренесено време само поради случајно, наскоро воведува хаос". Хуго беше дефинитивно вистината во однос на домашниот дизајн. Фазата на планирање често одредува дали вашиот магарето на крајот ќе ги извршува вашите соништа. По шест совети кои вашиот архитект ќе помогне да се создаде совршен дом план за вашето семејство. 1. Започнете едноставно. Не ви е потребен луксузен софтвер за да започнете со донесување одлуки за сопственото домување. Вие навистина имате молив и парче хартија. Скицирајте ги вашите идеи. Креирајте листа. Размислете кои соби сакаат да ги имаат во куќата и кои карактеристики треба да ги извршите она што сакате да го имате во нив и како сакате да се чувствувате во нив. Само да ги добиете вашите идеи од главата на хартија. Исто така груби скици можат да му помогнат на вашиот домашен дизајн тим да го разбере она што го посакувате. 2. Размислете за иднината. Дали имате или планирате да имате деца во наредните години? Дали имате родители на возраст? Ако е така, ќе треба да размислите за сместувањето на блиските членови на семејството во многу различни сценарија, како што е враќањето на вашите деца од интернат, сместување на внуци и стари родители, грижа за старите родители. Вие исто така може да мора да го земете дури и сместувањето на поширокото семејство кога ќе дојдат роднини на празниците. Дали некогаш сте сакале да завршите со вашата работа и да ја замените канцеларијата за сопствен бизнис? Во овој случај, обидете се да предложите минимум една соба за да може да се отстрани на канцеларијата или работното место. Кога размислувате за опремата на вашата куќа, обидете се да размислите на јаката и размислете за повеќе алтернативи. Вклучете ги сите можни опции што вашето идно самостојно се смета за корисна во функционалноста. 3. Оние кои бараат сопствено домување и ги подготвуваат плановите на куќата, тие често ја поседуваат земјата на која ќе се наоѓа куќата. Ако припаѓате на нив, не заборавајте да ја земете предвид топографијата, големината и сите својства на земјиштето. На пример, ако вашата земја се наоѓа во близина на природните предели, можете да одлучите да седите со дневна соба, така што членовите на вашето семејство ќе имаат совршен став. Ако текстот тече низ вашата земја, можете да поставите спална соба кон него, така што ќе можете да уживате во протокот на течна вода додека спиете. Во прилог на размислување за тоа кои прозорци треба да бидат насочени кон најдобрите ставови, исто така треба да размислите дали земјата се наведнат. Проектната куќа на стрмната падина ќе изгледа многу различно од куќата на куќата што ќе застане на обична земја. 4. Поставете ја вашата куќа карактеристики приоритети. Кога вашите идеи снимени во бруто форма ќе почнат да приоритет на карактеристиките што ги користите според вас целосно најмногу. Сопствен домашен проект лесно може да го надмине буџетот ако го населите фантазијата. Бидејќи имате избор на големи количини на луксузни опции, важно е да се даде приоритет на најважните аспекти на вашиот проект. На пример, ако отсекогаш сте сонувале за прозорецот на кујната каде што можете да растете билки, можете да се фокусирате на тоа. 5. Кога вие и вашиот архитект почнувате да разговарате со растворот за изгледот, размислете како вашиот живот се случува во куќата. На пример, за да се намали бучавата во просториите за спиење е разумно да се постави спалната соба подалеку од заедничките области на куќата. Ако сте семејство кое смета дека срцето на домашна кујна, добро ќе одговараат на отворениот план со светлина транзиција помеѓу дневната соба, кујната и јадење област. Овој вид на дизајн, исто така, овозможува одлично движење помеѓу просториите. 6. Снимајте светлина. Светлината и сончевата светлина имаат силно позитивно влијание врз човекот. Во области каде што има малку природна светлина во зимските месеци, не постои сезонско афективно нарушување (тажно) необично. Ова нарушување носи чувства на депресија заедно со зголемување на телесната тежина, дневна поспаност, социјално повлекување и пуштање. Ако сте страдаат од тажна болест или се движите кон место со долга темна зима, соодветно е да ги додадете прозорците на покривот на вашиот дом план за да го максимизирате природната светлина во живеалиштето. Иако никогаш не сте ментално страдале за време на темни студени денови, прозорците се интелигентни, бидејќи ја намалуваат потребата за вештачка светлина и обезбедуваат до триесет проценти повеќе светло од класичните прозорци. Исто така, треба да сметате на проектот во светлината во престојот. На пример, ако сакате да уживате во природна утринска светлина во аголот на динатите, би било разумно да ја претворите кујната на исток. Значи фати утринско сонце. Исто така е разумно добро да се размислува за тоа како домаќинствата создаваат погодност на електрични светла. На пример, дизајнерот треба да предложи јасно осветлување за кујнските линии за да се олесни подготовката на храната. Осветлувањето исто така може да предизвика пријатно расположение. На пример, прапката затемнување во спалната соба може да формира романса или мир. Размислувањето над погоре може да ви помогне да ги креирате вашите соништа дома. Најдете време за работа со дизајнерот. Запомнете дека однапред е многу полесно да го запознаете она што го правите и што не ви се допаѓа отколку подоцна повторување на куќата. Можно е да се дизајнира куќа и сам, но многу подобро е да се сврти кон архитект или архитектонско студио. Архитекти имаат високо ниво на професионални знаења во дизајнот, материјали и градежни системи. Како архитекти, дизајнерите на станот, исто така, студирале за да стекнат искуство и знаење. Многу градежни компании, исто така, нудат станбени услуги и некои имаат специјализирана дизајнерска услуга. Во дизајнерите на дизајнерите ќе најдете архитектонски и градежни услуги под еден покрив. Ако не ви треба многу за измислување, постојат голем број на каталози од различни компании каде што веќе се подготвени. Ќе ги најдете стотици кога имате проблем да изберете. Таквата пакет услуга е многу поевтина од комплетен дизајн на кујната што е наменета, но постојат дефинитивно луѓе кои не седат со него и сакаат да решат сè според нивните преференции. Архитектите можат да ви помогнат со дизајни за да ги поправите старите куќи. Сепак, она што многу луѓе, особено сопствениците на старите куќи планови за "само неколку подобрувања", не се реализираат, е колку е тешко да се прилагоди на постоечките нови очекувања. Архитекти се обучени за да ги видат можностите во секоја структура и се експерти за да ги превртуваат овие опции за детални планови кои вашиот градител може да се направи со точност и постојаност. Кога да се јавите архитект Имате проблем со вашата куќа и не знаете како да го решите. Можеби вратите на алиштата на коридорот на подот создаваат пречка на секое отворање и не можат да бидат заобиколени. Или ви е потребна друга бања, но секој квадратен сантиметар на вашата куќа е инкорпориран. Во такви случаи, добар архитект може да ви помогне да купите можности и да дојдете со креативни подобрувања кои ве задоволуваат, вашиот буџет и начин на живот. Се чувствувате повредени, ќе ви треба поголем простор, но не сакате да дозволите. Еден добар архитект ќе осигури дека ќе го направите најдоброто од постоечкиот простор. Дури и најмалите куќи често имаат недоволно искористени области кои можат да се реконфигурираат и да се претворат во поумна употреба. Понекогаш она што се чини дека е недостаток на квадратни метри е навистина само едноставен проблем што може да се реши со неколку промени. Тоа е проблем дизајн или преуредување на зградата одделно. Градењето или обнова е интензивен и скап процес кој бара да добиете многу работи за работите што можете да имате само малку знаење. Еден добар архитект служи како посредник и советник кој може да ви помогне да го водите вашиот проект на најдобри резултати. Исто така, ќе ви треба архитект ако се тркалаат уникатна или историска куќа, ќе ги промените стиловите или ставате комплицирана локација. Можеби би сакале да го промените колонијалниот градител од 1970-тите во друга. Или можеби ќе сакате да додадете епидемија во куќата што се наоѓа на работ на карпата. Ако имате таков навистина комплициран проблем, не се смејте на архитект. Тоа може да изгледа како глупава идеја, бидејќи тие се ангажирани од архитект значи уште еден професионалец што ќе треба да го платите, но добар архитект може да заштеди пари. Тоа ќе ви помогне да дизајнирате начин да го добиете посакуваното прилагодување по пониска цена. Исто така, може да дизајнира сличен, но поекономичен градежен материјал за да се постигне истиот ефект. Тоа може да помогне да се избегне правење грешки, без разлика дали во материјалот или дизајнот можете подоцна да жалам и на крајот да ве чини повеќе пари. Како да го најдеме вистинскиот архитект Кога ќе одлучите да го прифатите архитект, мора да го најдете правото. Сакате, така што не е квалификувана во дизајнирањето на дома, но исто така и архитект со кого комуницира и чии финансиски барања можат да се справат. Осигурајте се дека цената на архитект се рефлектира во вашиот вкупен буџет за обнова на куќата. Многу луѓе ги користат и размислуваат за лични заеми со фиксна каматна стапка за покривање на сите или само дел од проектните трошоци, вклучувајќи архитект. Ако сакате да го најдете вистинскиот архитект, мора да потрошите време. Домашни дизајн списанија и нивните веб-страници ќе ви овозможи да ја видите работата на архитекти и често дадете преглед за општи архитекти пристап до двата проекти и нивните информации за контакт. За да најдете архитекти, користете го пребарувачот и проактивно ги лоцирате нивните лични сајтови кои ќе ви покажат и ќе ги нудат вашите услуги. Референците или проектите исто така треба да бидат, секако, на нивната веб-страница. Погледнете ги нивните портфолија и прочитајте повеќе за нивните процедури и филозофија на дизајнот. Најдобрата референца е препорака од нејзиниот познат или пријател, но внимавајте, архитект кој одговара на вашиот пријател можеби не мора да биде право за вас. Ако сакате да дознаете, ќе мора да се согласите со личен состанок. Како да го направите тоа Воведни телефонски повици кон вас и архитекти за да дознаете дали има соодветно решение за вашиот проблем и дали треба да се согласите со личен состанок. Архитекти обично не прашуваат обвиненија за ова време. Тоа е воведен состанок кој служи за воведување на проект со последователниот израз на архитект, без разлика дали е во состојба да го справи и да го спроведе или во кој временски хоризонт. На првиот состанок можете да очекувате да зборувате за идеи што ги имате на проектот, вашиот буџет и временска рамка. Треба да заминете со добри чувства од состанокот што можете да го направите со оваа личност. Ова е важно затоа што ќе потрошите многу време кога ќе го реализирате проектот. Архитект ќе го бара истото. Таквиот состанок треба да биде планиран со повеќе архитекти. Што да донесат интервју Донесете ги сите инспиративни фотографии или планови за да го имате вашиот проект, како и сите планови или фотографии што ги имате до вашиот постоечки дом. Малку е веројатно дека ќе оди длабоко во детали во овој момент, но визуелниот ќе им помогне на архитекти да утврдат дали да ги искористат задачите и дали вашиот буџет е реален да ја трансформира вашата визија за реалноста. Што да побара архитект На интервјуто се подготвува и со прашања кои ќе ви помогнат да разберете што можете да очекувате од ова партнерство. На пример, можете да прашате што е неговиот филозофски дизајн. Сепак, би сакале повторно да го знаете и само да ги споредите неговите зборови со тврдењата наведени на неговата веб-страница. Прашајте ја визијата дека архитект ќе го доведе до вашиот проект. Дознајте дали се фокусира на одржливост. Прашајте го за ништо. Што е важно за вас, треба да биде важно за вашиот архитект. Прашајте го за тоа како работи - или себеси или има некои помошници и партнери. Дајте му можност да ве запознаам со проекти за работа и личи на твое. Тој треба да има искуства и затоа треба да те познаеш да кажеш дали има некои технички проблеми со овој проект. Ако знаете некои проблеми ако инсистирате на компликации, забележете го тоа и да дознаете како ќе реагира и дали е подготвен да се шири со него. Дозволете ви да објасните колку време ќе го преземе процесот на дизајн и конструкција. Осигурајте се дека архитект има време да се посвети на проектот и може да го заврши на време. Запомнете дека архитект може да одговара на своето време, но не и за одложувања предизвикани од вашата неодлучност или конфликти во распоредот на добавувачот. Слушајте ги неговите прелиминарни предлози и видете дали овој архитект е во можност да заштеди пари и дали гледа во проектот со еден ден скриен замка. Дали ќе можете да го видите вашиот проект на компјутерскиот екран во 3D формат или се потпира најмногу на хартија? Дознајте што ќе биде одговорен за она што го имате. Дизајнирање на голем обнова е партнерство. Осигурајте се дека и двајцата разбирате што се очекува од другиот. Не чекајте состанок без цврсто да разберете што се наоѓаат архитектонските игри на кои се засноваат и како тие ќе бидат обвинети за вас. На пример, ќе ги платите сите услуги на крајот од проектот? Или плаќаат за половина во предодредено време? Или дури и ќе бара резервна копија? Надоместоците можат да бидат многу повисоки во зависност од големината и сложеноста на работата. Најдобро решение е да разговарате со неколку архитекти во вашата област за трошоците за вашиот конкретен проект. Како и со другите професионални услуги, најевтината понуда можеби не е најдобра. Некои архитекти наплаќаат фиксна стапка на час, други за работа. Големото архитектонско студио со многу вработени автоматски ќе биде поскапо од трговецот што врши практика во нивната работа во семејна куќа. Потпис на договорот Ако одберете да прифатите архитект, ќе треба да потпишете договор кој обично ќе го содржи обемот на работите што услугите архитект ќе обезбеди распоред на проектот, колку е платен архитект и кога. Градските истражувања, три-димензионално моделирање и други услуги може да предизвикаат повисоки трошоци. Исто така, бидете сигурни дека ќе разберете како ревизијата на предлогот ќе влијае на почесниот архитект или дали е вклучен голем број ревизии. Договорот, исто така, утврдува кој поседува планови - обично е архитект. Ова нема да биде проблем ако не го дистрибуирате архитект пред да го завршите проектот. Инаку, треба да бидете заинтересирани за тоа дали имате право да ги уредувате постоечките планови и да ја завршите куќата самопомош или со друг архитект. Јас потпишав со договор за архитект. Што треба да очекувам? Повеќето станбени архитекти се издаваат од сличен начин за дизајнирање или набавки. Типични се следните чекори: • Предфаза на предлогот. Обично почнува со првична консултација со цел да се дознаат потребите на клиентот заедно со посета на работното место. Овој архитект може да состави писмена програма (цели на проектот) и да создаде груби скици кои ја потврдуваат општата големина и аранжманот, • Дизајн развој. Со согласност на клиентот, архитект ќе додаде детали за дизајнот и ќе продолжи со консултации со материјали и други детали со клиентот. Компјутерско моделирање, исто така, може да им помогне на архитекти и клиент кога ќе доведе до проект. Архитект може да помогне со стекнување на дозвола и покани консултанти и статистика колку што е потребно, • Документација. Канцеларијата на архитект ќе изготви детални планови кои можат да се достават до градежниот службеник и добавувачот. Обезбедување на добавувачот Архитект вооружен со комплетни планови може да ви помогне да добиете снабдувач преку состаноци со градители кои се заинтересирани за работа и соодветствуваат на проектните прашања. Таа, исто така може да препорача градители кои работеле, но изборот на крајот ќе ви на вас. Во текот на проектот, вашиот архитект ќе биде неуспех да одговори на прашањата, да ги адресира проблемите со дизајнот, колку што е потребно за да обезбеди дополнителни цртежи и одобрување на плаќања на изведувачот. Неговата задача е да се осигура дека сè отиде буквално како што е планирано. Можете да му помогнете и да пробате дополнителни пари за време на спроведувањето на проектот. Проверете ги цртежите и материјалите што се користат дури и за време на изградбата. Да биде одлучувачки. Ако имате потешкотии да одлучите, за проблеми кои постојано се доживуваат, кажете му на архитект и да го решите заедно. На крајот од проектот, сѐ уште сте заедно и бидете сигурни дека сè е закажано. И тогаш само земете ново домување со вашето семејство, точни, како и еднаш кога ќе почнавте да барате архитект, сонував.