Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Гипсена Облога
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.505 регистрирани професионалци
92.050 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга од областа на гипс гипс? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за подготовка на ѕидови за малтерисување, малтерисување внатрешни ѕидови и тавани. Цената на гипсните гуми обично зависи од опсегот на услуги. Погледнете повеќе информации за услугите: мистрија, шпатула, кои ќе ги обезбеди еден од нашите 24.740 ѕидари во дадената категорија

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Гипс гипс: неговите својства, предности и недостатоци Гипс е една од најчестите и најстарите техники за завршување. Се применува за да се создаде визуелно пријатна мазна површина што ги блокира или заштитува ѕидовите од тули. Гипс не само што ја зголемува убавината, туку и служи како заштитна покривка на тули и камења и ги штити од дожд и ветер. Во зависност од посакуваните бои, состојките, популарноста и посакуваниот сооднос, разни видови гипс се користат за различни дела. Различни малтери се достапни на пазарот: цемент малтер, вар гипс, глинен малтер, кал гипс, гипс малтер итн. Во последниве децении, собирниот малтер доби популарност и во голема мера вар и цементни малтери. Овде ќе разговараме за карактеристики, начин на примена, предности и недостатоци на гипс малтер. Сара е мека сулфат минерал кој содржи калциум сулфат дихидрат (CASO4: 2H20). Се наоѓа во природата во форма на карпа со бела боја. Широко се користи минерал во ѓубрива, форми, пластика и гипс материјал. Историја на гипс Рајнер. Гипс малтер не е нов пронајдок за своите одлични карактеристики во градежништвото што се користат за вековите. Тие ги користеа своите стари Египќани на гипс на пирамидата во Хеопс. Употребата на гипс гипс како внатрешен малтер во пирамидата во Гиза во Египет, е доказ за издржливост и перформанси. Во текот на последните децении, употребата на гипс гипс значително се зголеми како база и завршен малтер, во голема мера вар и цемент. Што е гипс малтер? Во гипс гипс, гипс се користи на местото на Портланд цемент наместо гипс. Гипс малтер е бел цементиран материјал произведен со делумна или целосна дехидрација на минерални гипс. Кога сувиот гипс во прав се меша со вода, се распаѓа. Овој материјал може да се примени на блокови, цигли или бетонска површина и да се создаде мазна површина. Таа е достапна во формат подготвен за употреба и не треба песок, само додадете вода. Тој нуди одлични акустични и термички својства додека обезбедува избалансирани ѕидови со најдобра завршница. Гипс малтер обезбедува мазна внатрешна површина и е идеална база за квалитетни бои и површински третман на позадини. Може да се примени на мазна и груба ѕидна површина. Гипс гипс лесно се применува и бара помалку квалификувана работна сила, наспроти традиционалниот цементен малтер. Подготовката на површината и садење гипс треба да биде погодна за да се избегнат пукнатини и пилинг. Складирање на SODRY Површините изложени на влага го намалуваат замрзнувањето и силата на седскиот малтер. Гипс картон кеси мора да се чуваат на покачени, како и на сува платформа на дрво, тула или бетон. Употребата на Sadrovy гипс е обично 3-4 месеци од датумот на производство. За правилно складирање на соодветни услови за температура и влажност, можно е да се прошири својата издржливост за уште 6 месеци. Расте-гипс дебелина Може да се примени во дебелина од 6-20 мм. Дебелината на основниот слој од гипс е обично 11 mm за ѕидови и 8 mm за таванот, додека површинскиот третман на гипс е 2 мм. Се препорачува да се примени гипс малтер со минимална дебелина од 6 mm за да се избегне напукнување. Ако повеќе од 20 mm дебел малтер е потребен на ѕидот, тогаш првичната цртичка од цементниот песок гипс се нанесува на дебелина од 8-12 мм, а потоа гипс малтер се применува на преостаната дебелина на не помалку од 6 mm за да се постигне мазна површина. Техничка спецификација на гипс малтер Боја заврши: бела Истурете време: 25-30 минути Покриеност (дебелина од 12 mm): 21 ft2 / торба Големина на пакување: 25 кг торба Сила на притисок: 60-70 kg / cm2 Рок на траење: 4 месеци Како да се примени гипс малтер По подготвувањето на површината, гипс гипс се применува на следниов начин. Гипс гипс обично доаѓа во завршени кеси за мешање. Извадете го прав во чист сува сад, додадете вода и се меша 2-3 минути. Бидете сигурни дека дебелината на потребниот малтер не е поголема од 13 mm. Поставете го гопсот да примени силен притисок на површината. Кога гипс се зацврстува, направи дополнителна населба. Кога гипс е цврсто цврст, исчистете ја површината со печурка и вода како што е потребно. Започнете ја површината постепено за да постигнете мазна површина. Површината на малтерисаната треба да биде заштитена од континуирана изложеност на влага. Сликата работа треба да почне да се прави по целосна површина сува. Видови на гипс малтер Постојат два типа на гипс пластика врз основа на количината на топлина што се користи во производството. Anhydrite гипс малтер - произведен со греење гипс до 1700 ° C Хемихидрат Гипс малтер - произведен со греење гипс на повеќе од 1700 ° C. Предности на гипс малтер Добавувачите и градителите почнаа да даваат приоритет на гипс малтер n поради одличните функции за заштеда на време и време. Некои од предностите на гипс гипс се: Лесна апликација (прераболивост): Саду може директно да се примени на работа со тули / блок без посебна завршница. Исто така многу лесно се применува и усогласен со гипс малтер. Не смалувајте пукнатини: реакцијата на гипс произведува помалку топлина во споредба со цементната реакција со вода. Значи во гипс малтер има помалку пукнатини на намалувањето во споредба со традиционалниот цемент малтер. Брзо време Поставување: Садра се зацврстува брзо, t. j. во рок од 25 до 30 минути. Значи, сликањето може да се започне со 72 часа по малтерисување малтер. Гипс треба да се исуши пред лак. Не е потребно време за лекување: За разлика од традиционалниот цементен малтер, гипс гипс не е потребен лек кој заштедува вода и време за време на изградбата. Висока моќност: Одлична висока јачина по сушење, издржлива и мала тежина (ја намалува мртвата структура). Мазна површина: совршено наредени, избалансирани, мазни ѕидови и совршени правоаголни агли. Намален надзор: потребна е темелна контрола на квалитетот за цементниот малтер бидејќи цементот и песокот мора да бидат правилно избалансирани. Спротивно на тоа, гипс гипс не бара ист износ на контроли за квалитет кога ги намалува напорите за надгледување. Лесно достапни состојки: Сара е подготвен достапен материјал. Природен песок кој е суровина што се користи во традиционален цементен малтер, тешко е да се добие. Отпорен на оган: гипс малтер е многу отпорен на оган. Гипсот е не запалив и содржи содржина со висока кристална вода. Во случај на пожар делува како бариера и го штити бетонскиот и челичниот блокирање. Ниска топлинска спроводливост: гипс има ниска топлинска спроводливост. Ова ќе заштеди електрични трошоци за греење и ладење простории во зградата. Лесно е и затоа неговата употреба за малтерисување не го зголемува структурното оптоварување на зградата. Гипс гипс спречува 'рвање на метални фитинзи, како што се цевки и го зголемува нивниот живот, плус обезбедува висока цврстина на истегнување и наведнуваат. Може лесно да се примени и обликува во различни форми за декоративни цели, гипсните може да се контролираат. Може да се добијат различни површински текстури и цврстина на површината. Просторот изгледа голем и убав, бидејќи гипс гипс има чисто бела боја. По правилно прилагодување на гипс и сушење на подлогата, гипс гипс може да се наслика со било кој тип на боја, освен цемент. Sadrová гипс не е засегната од инсекти и не го поддржува растот на мувла. Недостатоци на гипс малтер Истата дебелина е гопс малтер поскапо од цемент гипс - во области каде што е тешко да се добие речен песок, ќе биде гипс малтер економски. Гипс гипс е непожелен на надворешните ѕидови, бидејќи тие се склони кон влага и на места кои се постојано влажни, како што се бања, тоалет, мијалник, кујна итн.