Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Габион Огради
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.626 регистрирани професионалци
93.625 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга во областа на габионски огради? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за склопување на габионски корпи, потпорни ѕидови и префабрикувани габиони во должина. Цената на габионските конструкции обично зависи од опсегот на услуги. Видете повеќе информации за услугите: габион камен и трошоци за испорака обезбедени од еден од нашите 23.837 мајстори во категоријата.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Габион огради Дефиниција. Габиони се правоаголни или цилиндрични корпи изработени од хексагонална мрежа од силно галванизирана челична жица. Кошевите се исполнети со рок, камења или почва и голи едни на други за да формираат ѕид. Габионите главно зависат од интерконекцијата на индивидуалните камења и карпи во жичаната мрежа поради внатрешната стабилност и нивната тежина да се спротивстават на хидрауличните и силите на Земјата. Габиони се порозен вид на структура која понекогаш може да биде опремена со вегетација. Тие се сметаат за "тешко" структурно решение кое има минимално живеалиште и естетска вредност. Применливост Габиони се користат на сите стотини места, тоа е речиси до универзален начин на мечување, заговор за оградување или стабилизирање на падините и како бариера против лизгање на земјиштето на места каде што има голема претпоставка за ерозија. Тие се користат во изградбата на патните и железничките насипи, мостови, поддршка и ѕидови на бучава. Тие исто така се погодни за управување со водите во третманот на кориноти и брегови на водотеците и тенковите. Предности Лесно ракување и транспорт Стринг брзина Флексибилност (Gabions може да заштеди лесна храна до страната) Вода пропустливост (добар мозоци) Тие нудат добро корисен метод за намалување на брзината на вода и заштита на падините пред ерозијата. Недостатоци / проблеми грозост. Gabion понекогаш се смета за ниска естетска вредност. Тие можат да бидат назначени со користење на атрактивен обложен камен во предниот дел на ѕидот и да се снимаат вегетацијата во просторите помеѓу карпите. Ниска вредност на живеалиштата трошоци. Габиони се поскапи од вегетационите падини. носи. Жица кошници кои се користат за габиции може да бидат изложени на тешка облека како резултат на абразијата на жицата со поместување на товарот во висока проток. Комплексна инсталација. Градењето Gabion е доста барана и бара голема опрема. За лесно ракување и транспорт, Gabions се испорачуваат во рамна положба и врзани во себе. Тие се лесни за поставување и врзување на сите вертикални рабови со должина на жица за спојување завиткани околу вертикалните рабови. Празни габиони се поставени на место и се приклучуваат кон соседниот Gabion. Потоа тие се исполнети со чакал (со дијаметар од 10 до 30 см) во една третина. Поврзните жици лоцирани во двете насоки ги поддржуваат спротивните ѕидови на Gabion. Жиците ги спречуваат Габинските корпи за "сува" кога се пополнети. Оваа операција се повторува додека Gabion не е пополнет. По полнење, горната страна е составена и прикачена на краевите, колковите и другите делови. За време на процесот на полнење, семето семе може да се стави помеѓу карпите, како што се врбите. Ако тоа се случи, треба да има малку почви и растителни семиња треба да бидат вметнати и дистрибуирани рамномерно. Со Gabion, тие можат да се борат и да се конфигурираат различни дизајни. Тоа зависи од тоа кои цели се овие ѕидови или огради. Јасно е дека Gabion изградена како бариера против бучава или ерозија на почвата ќе биде направена во однос на естетиката, сосема поинаква од Gabion, која ќе служи како ограда околу земјата. Изградба секвенца Бидејќи Gabions се користат каде што треба да се следи висок ерозивен потенцијал за да се реализира истовремено со падини на падини или само со минимално можно одложување. Вкупните модификации на области каде што треба да се постават габициите, тие треба да се направат кога може да ја следи конечната подготовка и локација на Gabion веднаш по првичната работа. Одржување Габициите треба редовно да се проверуваат и по секоја голема бура. Сите привремени и постојани процедури за ерозија, проверка на седименти и можни корекции мора да се спроведат како што е соодветно, со цел да се обезбеди континуирано извршување на нивната наменета функција. Сите одржување и поправка мора да се вршат во согласност со одобрените процедури. Пазете се од дозволи Ако сакате да го користите ѕидот Gabion како поддршка, можеби ќе треба сеопфатни технички спецификации и одобрување од властите. Можеби ќе треба да ги користите услугите на лиценцирани градител. Затоа ве молам бидете внимателни. Пред да почнете да се занимавате со изградбата на Gabion Mow, обидете се да прашате дали и кои дозволуваат тие ќе бидат неопходни за овој проект воопшто да го реализира. Како да компонира ѕид на Gabion Како и секој проект, добро е да се направи истражување за општите опции, да добиете некои совети за дизајнот, инсталацијата и целокупното олицетворение. Ако веќе имате сè што е пронајдено, каде планирате да изградите ограда, измерени и купени посакувани панели, карпи и друг материјал од жица мрежа, подготвени сте да започнете. Очигледно, отворите на жичаната мрежа мора да биде потесен од големината на агрегат, инаку би сакале камењата и карпите. Ако Gabion ставаше мека глина или дури и песок, потребна ви е бетонска нога за солидна основа. Сепак, бидете внимателни да не ги погодувате бетонските основи со мозоци. Тие можат да бидат контраиндицирани во случај на поддршка на ѕидовите. Поврзете галванизирани жичани панели со жица и креирајте база и страни на жичаните корпи. Чувајте ја секоја кошница на место за да ја вметнете жицата во секој агол. Ова ќе ја задржи кошницата додека не го наполните со камења. Како да се изгради ѕид на Габион Големиот Gabion може да има корист од дијагонално засилување низ аглите и исто така хоризонтално некаде во средината на структурата. Можете да заштедите пари со користење на стари бетонски блокови и поевтини камен во средината на Gabion и со складирање на поскапи, повеќе големи карпи и камења на видливи надворешни делови. Ако ги имате сите карпи на ваше место, едноставно закачете го горниот панел и сте завршени. Жица конструкции. Кејџ на жица е еден од најважните структурни елементи на секој ѕид на Габион. Типот на жица што го избирате може да има значително влијание врз вашиот нов Gabion Wall Life. Мора да ги задржите три важни аспекти во меморијата при изборот на вистинската мрежа од челичната жица. 1. Тип - галванизиран или нерѓосувачки челик Галванизиран челик е поевтин и традиционално се користи во поголеми ѕидови за поддршка од Gabion. Галванизирани заварени жични панели обезбедуваат извонредна отпорност на корозија и голема сила. Ако сакате ѕидот на вашиот Gabion да го покаже вашиот вистински стил, треба да ги разгледате мрежните панели од нерѓосувачки челик. Нерѓосувачки челик комбинира одлична отпорност на корозија со естетска убавина и создава зачудувачки ѕид на Gabion. 2. Дијаметар на жица Дебелината на мрежната жица игра важна улога во обезбедувањето структурна сила и интегритет на секој ѕид на Габион. Поголемата поддршка на Гарбион може да биде изложена на огромен притисок, особено поради акумулацијата на водата и ерозијата на почвата. Жица мрежа, исто така, треба да биде доволно силна за да го издржи притисокот на деформацијата ако камењата се движат кога се населуваат ѕидовите. Трошоците и естетиката се исто така важни фактори кои треба да се земат предвид, особено ако размислувате за создавање на габион како иконски уредување. 3. Големина на решетки Логично, тоа е така што е поголема ѕидот и дупките во мрежата, поголемите карпи и камења што ќе треба да ги користите. Ако сте голем ѕид за поддршка од Gabion, тогаш овие фактори ќе ги одредат техничките спецификации. Меѓутоа, ако ова е само мал ѕид или градина, можете да погледнете со овие фактори и да ги постигнете саканите ефекти. Ова е она што мрежа и камења се достапни, пред да се започне со изградбата или пред да се обезбеди потребната документација, можете брзо да го потврдите вашиот најблизок добавувач. Цената и другите работи што треба да ги разгледате Gabion ѕидови нудат високи повисоки ефикасно решенија за многу предизвици на мечување и поддршка на ѕидовите. Големината на ѕидот е еден од основните фактори од кои е зависна цената на целиот молец. Повеќе пари веројатно ќе треба да инвестирате во дозвола и градежна компанија за поголеми проекти кои ќе ги спроведуваат проектот. Ако сакате да ја направите вашата ограда изгледаше навистина стилски, ќе инвестирате во квалитетен камен со атрактивни бои и текстури. Тоа може да биде многу скапо. Дизајн парчиња Gabion ѕидови нудат пејзаж дизајнер речиси неограничени можности. Можете да ги користите за да ја проверите ерозијата и другите многу функционални задачи, но имате повеќе намени. На пример, тие можат да обезбедат естетска врска помеѓу домот и надворешноста или за разлика од дрвената позадина или во комбинација со природна карпа. Не е неопходно да се чувствувате заробени помеѓу карпата, дизајнот на Gabion на ѕидот нуди бесконечно флексибилни опции за креативните дизајнери на теренски прилагодувања. Зошто се уште се повеќе популарни Фаќање ѕид од Gabion е многу ефикасен начин за возење на ерозија и зголемување на нивото на хоризонтален простор на вашата земја. Од нејзината пропустливост, која е обезбедена со празнини помеѓу карпи и камења, спречувајќи го притисокот на евентуално акумулираната вода. Ова станува побезбедно од другите видови на ѕидови за поддршка. Gabion ѕидните обрасци може да бидат многу флексибилни и се погодни за секој голем проект од многу мал за многу големи. Поддршката на Габион, исто така, изгледа исклучително атрактивен со природни карпести бои и текстура. И, се разбира, тие се буквално камен. Нивната одлична еластичност ги прави многу ефективни додатоци за секоја примена на ѕидовите за поддршка.