Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Фреза, Облога на Оџак
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.623 регистрирани професионалци
93.617 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга од областа на мелење, облога на оџаци? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за реновирање, глодање, обложување и чистење на оџаци. Цената на облогата на оџакот обично зависи од опсегот на услуги. Погледнете повеќе информации за услугите: оџачар, правосмукалка за пепел, заштитна опрема обезбедена од еден од нашите 23.188 специјалисти во дадената категорија.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Оџак внесува Внатрешниот дел од оџакот е дефиниран како "глина, керамичка или метална печка поставена во оџакот за да го фати гасот на излив, да ги насочи во надворешната атмосфера и да ги заштити ѕидовите на оџакот од топлина и корозија". Иако градењето на прописите во одделни држави или локации се различни, инсталацијата на оџакот се препорачува од почетокот на овој век, а повеќето пожарни правила во моментов бара вметнувања. Во 40-ти до 80-тите години, 20-тиот век почна да биде контролирана од тули и тестирани според стандардите за отпор поради зголемената грижа за нивната изведба и безбедност. Тестовите откриле дека нересповерените оџаци се исто така опасни дека научниците укажуваат на изградбата на оџак без оџак вметнува речиси до кривично дело. Три главни карактеристики на оџаци: Тие ја заштитуваат куќата пред пренос на топлина до запалив материјал. Во техничките тестови, откриено е дека оџаците без инсерти произведени топлина што може да се движи толку брзо што соседната дрвена структура почна да гори само за три и пол часа. Тие го штитат ѕидарството од корозивни странични производи. Кога тестовите, беше откриено дека ако на гасот може да му биде дозволено да навлезат во тули и малтер, доживотот на сечење ќе резултира. Излезните гасови се кисели и буквално ги распаѓаат малтерите од внатрешниот оџак. Кога минофрлачките зглобови еродираат, топлината побрзо пренесува до блиските запаливи супстанции и до станбени делови на куќата може да избега од опасните гасови како што се јаглерод моноксид. Тие обезбедуваат правилен димензионален од грипот за оптимална ефикасност на апаратите. Модерни дрва и гасни печки бараат правилно димензиониран грип за неговата соодветна функција. Оџакот е одговорен за дозволување на премин на горење од куќата. Неправилно димензионирано вметнување може да доведе до прекумерна акумулација на Spaws во дрво плочки и да се произведе јаглерод моноксид конвенционални горива. Видови инсерти за оџаци: Во минатото, не беше премногу акцент на инсертите на оџакот и затоа материјалот што беше само камион, и често не ги реши инсертите. Во моментов, оџаците и продавниците од камини се направени според одредени правила и стандарди кои укажуваат на материјали од кои треба да се направат овие инсерти. Во моментов се користат керамички (огнени) инсерти и влошки од нерѓосувачки челик. Оџаците од нерѓосувачки челик се исклучително издржливи и исклучително лесни, и не постојат солидна основа од овој наслов. Тие се користат во становите каде може да се изгради цврст основен оџак. Тие се поднесени употребливи на надворешноста и закотвени на фасадата. Сепак, на прв поглед, едноставен дизајн носи релативно комплексен дизајн со три слој со три слој во целина, така што е погоден за нејзино изградба да контактира со компанијата која има искуства со неа. Керамичките оџаци се исто така три слој, освен ако не се испорачуваат како целина. Тие се состојат од вметнување, изолациски материјал и прецизен блок. Тие се наменети за типови на греење кога гори се користи за одвод на слободен удар. Внатрешните камин инсерти се дизајнирани како директни или со вртење на чадот, или со ѕидна дупка до оџакот. Ми треба вметнување оџак? Кога користите оџак, но исто така огниште сакате да бидете сигурни дека неговата употреба е колку што е можно. Ако живеете во куќата, не сте имале и немате оваа безбедност, или ако само се двоумите, нема ништо полесно отколку да убедите дали вашиот оџак е дизајниран да биде вашите сакани безбедно. Оџакот може да се чини дека е најосновниот дел од вашиот оџак, но всушност е исклучително важен и ја зголемува безбедноста на вашиот Firepair и куќата. Сепак, присуството на вметнувањето на оџакот е исто така од суштинско значење за осигурителните компании во случај на случаен несреќен осигуреник. Предности на Chimney Вметни Се разбира, најголемата предност на вметната на оџакот е тоа што ја зголемува безбедноста на вашиот оџак, огниште, домаќинство и семејство. Ако велите сега дека веќе имате коза без инсерти и ништо лошо се случи, честитки. Сеуште немаше ништо лошо, но што не може да биде. Секогаш има подобри непријатни настани за да се спречи и да биде безбеден отколку подоцна занемарен. Вметнувањата на оџакот создаваат светла и директна патека за чад за безбедно и ефикасно да ја напуштат вашата куќа. Без вметнувања, ѕидовите на оџакот се застарени со време и може да се случи дека Spaws ќе можат да навлезат во сите пукнатини или надворешните пори. Ако вашиот оџак не може ефикасно да го ослободи согорувањето со нуспроизводи, ризикот од депонира е зголемен, а со тоа и оган оџак. Покрај тоа, семето и Kroozot можат полесно да се формираат ѕидови на оџакот како во вметнување оџак, што значи дека ќе треба почесто да го исчистите оџакот. Кога се користат пожари, јаглерод моноксид е пуштен и дефинитивно ќе го сакате за секоја цена да се задржи надвор од вашиот дом. Во принцип тоа е неопходност. Правилно инсталираното вметнување на оџакот што е во добра состојба може да го обезбеди ова без проблеми. Ако вашиот оџак нема лагер, со што се зголемува веројатноста за ладење на чад. Ако чад е премногу ладен, чадот може да се врати во вашиот живеалиште, бидејќи ладниот воздух е погуст. Ако имате изолиран оџак вметнете, овој ризик е речиси нула. Како да дознаете кога ви треба вметнување оџак Очигледно, конвенционалниот сопственик на куќи не е сертифициран на оџакот и професионално како мајстор на комората, така што може да биде тешко да се дијагностицира состојбата на оџакот. Неопходно е да се набљудува и да се снимаат ненадејни промени во вашата перформанса на оџакот. Ако живеете во постара куќа која нема вметнување на оџак, јасно е дека ви е потребна, дури не мора да бидете експерт и не треба долго и барајќи забелешки. Ако го имате, една од најчестите карактеристики кои укажуваат на потребата за вметнување на нови оџаци, кога ќе проверите дека ѕидовите на оџакот ќе деградираат многу побрзо отколку што ќе припаѓаат и пред оваа деградација да се манифестира на другите ѕидови. Ако вашиот лагер не е во добра оперативна состојба, топлината или кондензацијата ќе ја оштетат тули и малтер во многу поголема мера. Во овој случај, ќе треба да го поправите оџакот или замена на тули за поправка на оштетениот простор. Ако се преселите во куќата со Kozub, не заборавајте да проверите дали оџакот е обезбеден според најновите стандарди. Во куќата, оригиналниот глина вметнува често ќе биде инсталиран и ќе биде оштетен многу пати. Друг начин на кој можете да најдете дека ви треба ново вметнување на оџаци, е ситуација кога ќе забележите проблем со кондензација. Секогаш кога водата е во вашиот оџак, тоа не е добар карактер. Влагата е најголемиот непријателски оџак. Новиот оџак лагер ќе помогне да се изолира оџакот и го спречува влагата. Можете исто така да уверите дека сте оџак изолирани за да ја зголемите својата заштита од влага. Кога ќе одлучите да козете, треба да добиете нов оџак вметнете. Без разлика дали поминувате од гасот за горење дрво или обратно, важно е да ви дозволите да го проверите вметната на оџакот за да бидете сигурни дека тоа е во добра состојба и правилно димензионирано со точната дренажа. Се разбира, ако не сте сигурни за вметнувањето на оџакот, нека проверуваат оџакот што е можно поскоро, така што сертифициран експерт може да утврди дали оџакот е безбеден за употреба. Ако ја забележите кондензацијата во оџак или оштетување на надворешната тула, проблемот може да биде оштетен или непостоечки оџак. Вметнувањето на оџакот понекогаш понекогаш може да се појави како бескорисна, особено ако во текот на годините живеете во една куќа, ништо не се случило. И важно е и останува. Не го потценувајте овој важен дел од куќата и обидете се да го решите што е можно поскоро.