Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Фасаден Малтер
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.623 регистрирани професионалци
93.596 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга од областа на фасадниот малтер? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за пресметување на потребниот материјал, површинска обработка, нанесување гипс. Цената на малтерот на надворешноста на зградите обично зависи од обемот на услугите. Погледнете повеќе информации за услугите: ролери за боја, четки, заштитна опрема обезбедена од еден од нашите 24.143 ѕидари во дадената категорија.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Фасаден малтер - гипс на надворешни ѕидови Авионот е метод кој се користи за зголемување на отпорноста на ѕидот. Неговата цел е украсување на ѕидните структури. Поставувањето на надворешните ѕидови се однесува на процесот на покривање на нерамна површина и груби ѕидови со користење на пластичен материјал наречен малтер. Се подготвува мешање на песок и вар или цемент бетон заедно со вода. Трка барање за малтерисување на надворешните ѕидови: Треба да се исполнат разни гипс барања кога малтерисување на отворено ѕидови. Значи мора да ги земете предвид овие барања за да го добиете совршениот малтер на вашиот ѕид. Барањата се наведени подолу: Гипс треба да биде економски. Издржлив малтер треба да биде висок и треба да биде тешко. Гипс мора да се придржува. Гипс треба да се примени во сите временски услови. Метод на малтерисување на надворешниот ѕид: Кога малтерисување на отворени ѕидови, мора да ги следите овие чекори: Прво, на порамнувањето и прилогот на хоризонталните игли на ѕидот треба да се направи со користење на мерните уреди. По завршувањето на хоризонталните иглички на ѕидовите, проекциите на површината на ѕидот се клипираат и чистат. Потоа се применува првиот слој на малтер (до 15 mm од површината). Цевката паста се применува за да се подобри гипс на бетонската површина. По малтерисување на површината на ѕидот, сечење се формира со помош на мелница која е исполнета со временски заптивка, ширина на жлебовите помеѓу греди и ѕидови. По извршувањето на овој метод, малтерот ќе биде завршен, но ако сакате сами да го направите тоа, тоа е комплицирано. Затоа, треба да ангажирате штуко и да користите висококвалитетни материјали. Предности на гопсниот ѕид: Малтерисување на надворешниот ѕид има различни придобивки: Можете да го подобрите надворешниот ѕид и да направите различни завршетоци на неа. Гилесните ѕидови ќе ви дадат подобар живот. Ѕидовите ќе бидат издржливи по гипс. Гипс може да ги заштити ѕидовите од влага, топлина, дожд и други климатски услови. Природата на гипс е ослободена од загадување. Како да ги малтер на надворешниот ѕид Што се однесува до надворешните ѕидови, методите и техниките кои се користат за малтерисување се многу слични на гипс. Процесот на мастеринг не е лесен. Сепак, можете да постигнете ако сте придружени со време. Ако не сте сигурни или ако вашата зграда е стара и кревка е подобро да ангажирате фабрика за штуко за да избегнете скапи грешки. Важно е да се има предвид дека времето ќе игра одлучувачка улога. Во текот на зимата за да се избегне малтер, бидејќи мразовите можат да доведат до пукнатина. Како и секогаш бидете сигурни дека областа што сакате да ги малтер е целосно чиста. Сите издадени честички и остатоци ќе бидат споменати. Надворешен ѕиден малтер Клучната разлика помеѓу гипсот на внатрешните и надворешните ѕидови е типот на гипс што ќе треба да го користите. Внатрешен малтер никогаш не треба да се користи за надворешни површини. Наместо тоа, мора да користите мешавина од цемент и гипс песок. Како и во случај на внатрешни ѕидови, неколку слоеви разредени PVA ќе бидат од корист за надворешните ѕидови. Применуваат гипс како и обично. На првиот слој, слојот треба да биде груб околу 5 мм. Ова е оптимална дебелина за да се стави на малтерот да се натопи во ѕидот. Не заборавајте да го изгребете гипс пред да го нанесете вториот слој. Вториот слој треба да има дебелина од 10 mm. Како правилно да се примени надворешен цементен малтер? Куќите се надворешно малтерисани за надминување на варијациите во оловото и линиите кои природно се случуваат поради отстапувања во RCC и ѕидовите на тули, линии и нивоа поединечно. Бидејќи има голем број на зглобови во индивидуалните ѕидарски коридори, а исто така и помеѓу RCC и ѕидарскиот ѕид, овие зглобови се склони кон протегање на дождовница. Надворешниот хидроизолација гипс станува неопходно да се обезбеди водоотпорно домување. Надворешниот цемент малтер обично е во двоен слој, бидејќи има дебелина Гипс, исто така, се користи за создавање на сложени предлози, уметнички дела и дизајни за да се создаде прекрасен екстериер. Примена на гипс Кога се нанесува гипс, секогаш проверувајте дека ѕидовите на ѕидот, колоните и градежните елементи се прашина, маст, цемент каша или друг биолошки материјал што може да влијае на примената на гипс. Надворешно малтерисување е соодветно да се започне што е можно поскоро од датумот на завршување на ѕидарството. Површината која треба да биде малтерисана треба да биде мазна и влажна, така што водата / влажноста од цементен малтер треба да биде влажна при нанесување на цементен малтер на ѕидниот ѕид. Осигурајте се дека ги имате сите удобности како што се малтер миксер, послужавник, лопата, итн. Решетката треба да биде прикачена на заедничкиот ѕид и RCC за да се избегнат пукнатини поради истегнување и контракција на различни материјали. Проверете дали малтерот што се применува на ѕидниот ѕид има униформа и рамна површина користејќи авион и директно раб. Совети за надворешен малтер Мешаниот цемент (ППЦ / ПСЦ) се препорачува за малтерисување. Секогаш бидете сигурни дека првиот слој на гипс се излечи три дена пред да го примени вториот слој за три дена за да го фати првиот слој. Бидете сигурни дека капелницата е достапна за да го стори тоа вода на ѕидот во куќата во дождовната сезона. За време на мешањето на малтер малтер, осигурајте се дека сите цемент, песок, влакна и хидроизолација е добро измешано во сува состојба, а потоа натопена вода за да се постигне саканата конзистентност. Мешање цемент, вода, песок, влакна и водоотпорност мешавина Подгответе го износот на цементен малтер, така што ќе се потроши во рок од 1 час на мешање. Секогаш го груби првиот слој на гипс во влажна состојба пред да го примени вториот слој за подобро поврзување. Најважно е да се осигура дека гипс кружеше најмалку 10 дена