Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Електричар
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.505 регистрирани професионалци
92.051 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга од електричар? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за електрично поврзување, инсталација на светла, светлосни тавани, безбедност и аларм. Цената на експерт за електрична енергија обично зависи од обемот на услугите. Погледнете повеќе информации за услугите: проверка на сефот, замена и поправка на светилката, поправка на штекери обезбедени од еден од нашите 27.121 електричари во дадената категорија.

Исто така види:Цени
Најчесто поставувани прашања
Зошто пребарување на електричар во Wilio?
Таа паднала електрична енергија? Дали е време да се ревидира? Или треба да инсталирате нови прекинувачи дали да ја проширите постоечката мрежа и нејзиниот капацитет? Потребен е квалитетен локален електричар, кој безбедно и без чекање е фиксен и решението за кое треба да се потпира на.wilio ќе ви помогне да ги најдете електричари во вашата околина кои се подготвени за движење веднаш до проектот.
Кои вештини има електричар?
Електричарите мора да ги контролираат стандардите за сите инсталации и поправки. Тие добро знаат со електрични компоненти и системи и прават прецизна работа. Тие можат да дијагностицираат проблеми и да најдат решенија. Затоа, тие работат во опасна средина која ги изложува на електричен шок и согорувања мора постојано да ја обезбедуваат безбедноста.
Кои видови на работа го прават електричарот?
Електричарите обично се одговорни за голем број дела, од инсталирање на нови електрични инсталации преку поправка на постари системи и вршење на нормално одржување. Тие можат да бидат одговорни за калибрација и тестирање на електрични системи, подобрување на постоечката електрична инсталација, проблеми со решението со електрична опрема и подготовка на проектна документација. Електричари инсталираат безбедносни системи, оган и други тешки тековни и ниско-тековни системи во комерцијални објекти, како што се канцеларии или продавници. Во домаќинствата, тие обично инсталираат кабли, продавници, прекинувачи или ја прошируваат постоечката мрежа и нејзиниот капацитет.
Како да најдам добар електричар?
Брз и лесен начин да се најде корисен и подготвен електричар е да се создаде побарувачка за Wilio. Ќе добиете понуди од искусни електричари од околината. Потоа, само споредете ги менијата, видете го вашиот клиент рејтинг и изберете експерт кој ви одговара.
Може ли да направам работа само за жици?
Иако никој не може да ве спречи да го направите она што го сакате, во вашата куќа, изведувајќи електрична работа е опасно и може да доведе до скапи поправки и други проблеми. Стани електричар бара обука. Не земајте електрична енергија на лесен. Бидејќи дури и помала работа може да биде безбедносен ризик. Покрај тоа, без валидна инспекциска порака дека електричарот ќе ве издаде по интервенција во електричната инсталација, осигурителната компанија не може да го признае осигурувањето и да ги исплати премиите.
Како да го ресетирате електричните прекинувачи?
Исклучете го прекинувачот целосно и целосно вклучете го. Некои прекинувачи ќе изгледаат како да не се исклучени, но тие би можеле да бидат во неутрална фаза, која сè уште не им дозволува да работат како да беа целосно вклучени. Начинот да се најде тоа е да се исклучи и да ги претвори сите прекинувачи повторно.
Колку е вреден електричар?
Електричните работи за инсталација најчесто се ценети за одреден проект. Платата на часовникот е освен за електричари. Цената зависи од комплексноста на задачата и потребното време, но не може да вклучува купување на материјали дали се потребни специјални алатки, или опрема и од тоа дали електричарот е во близина или мора да дојде од поголемо растојание.
Кога е завршената ревизија?
1. Ако го купувате имотот што се користи и има повеќе од 25 години 2. Ако поминале повеќе од 5 години од последната ревизија 3. Ако сте загрижени за тоа како е инсталиран било кој уред Пораката за ревизија е важен документ во случај на осигурен настан. Во неважечка ревизија, друштвото за осигурување може да ја скрати или отфрли усогласеноста на осигурувањето. Притоа, не е обврзано да ве потсети на обврската да имате валидна ревизија во случај да имате осигурено недвижен имот. Ревизијата важи пет години.
Колку чини обновувањето на електричната инсталација?
Конечната цена за ревизија и пишување на ревизорската порака со 2-соба стан може да се движи помеѓу 50-12 € во зависност од комплексноста на електричната инсталација и други фактори. На пример, бројот на кола, бројот на кола / осигурувачи / тековни заштитници, без разлика дали е на крајот на апаратите на светлото коло, без разлика дали мерењето на количината се врши и на почетокот (дистрибутер) на крајот на линијата (Luminaire, фиока) на почетокот (разводната табла) и на крајот на линијата (Luminaire, фиока) на почетокот (разводната табла) и крајот на водството (Luminaire, фиока) на почетокот (прекин) и на крајот на Водечкиот (Luminaire, фиока) на почетокот (прекин) и крајот на линијата (Luminaire, фиока), исто така, го врши бројот на електрична инсталација го ревидира бројот на кола. И така натаму.
Кога е време да се јавите на електричар?
Кога ќе го ресетирате прекинувачите или премногу често ги заменувате осигурувачите. Кога ќе го вклучите климатизерот и светлата во собата излегуваат. Кога трепкаат или одат на светлата. Кога ќе се чувствувате изгорени со електрична енергија. Ако имате шест електронски уреди вклучени во еден приклучок. Ако имате фиоки преоптоварени со екстензии.
Кои услуги ги обезбедуваат електричарите?Услуги
Консултации за проектните планови каде што треба да се монтираат кабли и фиоки Инсталација на тавани, ѕидови и подови Инсталација на кутии за осигурувачи, терминали за терминали и прекинувачи Инсталација на електрични ѕидови за ѕидови за светилки и приклучоци Поврзување на почетните жици на фиоки, прекинувачи, светилки, напојување, компјутерски мрежи и опрема Инсталирајте ги алармите и безбедносните системи Електрична опрема за бубачки тестирање Отстранување на нарушувања кои се појавуваат кога се тестираат Инсталација на телекомуникациски мрежи Поврзување на енергетските уреди
Совети и совети
Добра задача е основа Електричарите обично се одговорни за голем број дела од инсталирање на нови жици преку поправка на постари системи и вршење на обични одржување. Напишете во задачата што е можно опис на тоа која работа треба да ја извршите и до кој степен да разберете што точно е вашата идеја. Проверете за реализација Со цел да бидете сигурни дека сите дела се направени квалитет, проверете работа за време на нејзиниот курс, како и откако ќе го завршите. Буџет и време Не заборавајте да ги додадете вашите барања за завршување на имплементацијата. Ако имате назначен буџет кој треба да се следи, ве молиме забележете дека давателот на услуги е веќе на почетокот.
ДемонстрацијаДемонстрации на реализациите на нашите провајдери
profile image
Електричар
Дејвид У.
profile image
Електричар
Даниел Л.
profile image
Електричар
Јакуб К.
profile image
Електричар
Мартин Л.
profile image
Електричар
Мартин М.
profile image
Електричар
Михал М.
Корисни информацииШто треба да знаете
Избор на точниот електричар Дали има итна работа за размена на опасни електрични инсталации или проект за модернизација на едно домаќинство кое бара ново осветлување и инсталирање на апаратот, работи со електрична инсталација во радиото во куќата меѓу најважните. Грешки Електричните инсталации се исклучително опасни за вас и на другите луѓе во вашето домаќинство и е од суштинско значење дека го наоѓате вистинскиот електричар за оваа работа. Разговаравме со некои од искусни електричари препорачани на Wilio да најдат клучни работи што треба да ги знаете со цел правилно да одлучите. Прво направи истражување, лоцирајте ги нивните квалификации и бидете сигурни дека тоа ви одговара. Распоред на следниве чекори и се фокусира на што да барате кога ќе добиете понуди за работа на работа. Обезбедете ги истите буџети од повеќе електричари. Потребно и проверете било каква потврда ако е потребно. Продолжи со читање и најдете дополнителни информации за тоа како да го пронајдете вистинскиот трговец за вашата работа. Прво направете анкета Не е можно да станете експерт за домашните електрични системи само со интернет истражување. Сепак, може да биде дека можете да направите идеја за тоа која работа бара и исто така ќе имате подобри претпоставки за да ја објасните работата на индивидуалниот електричар. На пример, ако треба да ги замените фиоките и светлинските прекинувачи, лоцирајте различни модели и цени. Дури и способноста точно да ги опише проблемите со споредување со слични проблеми со кои другите луѓе можат да им помогнат на електричар да работат правилно објаснуваат. Петар Х. Со повеќе од 15 години искуство, рече тој, "еден од најдобрите совети што можам да ги дадам е да направам малку анкета. Не можете да станете експерт, но ако добиете малку знаење, ќе знаете што барате и што треба да бидете внимателни. Ова е начинот на кој можете да проверите дали работата е направена на ниво и знаете дека добивате најдобра вредност за вашите пари. " Бараат квалификации Во некои случаи, може да има трговци со луѓе во работното искуство, но нема формално образование или квалификации. Сепак, за електричари, мора да ги земете предвид одредени индустриски стандарди. Сите електрични работи мора да се вршат во согласност со важечките стандарди и во некои случаи, особено за поголема работа, вклучувајќи ги и новите кола, мора да бидат или: -Веле од областа на зградата на локалната канцеларија. -Кендирани од регистрирани трговци кои се квалификувани. Ова осигурува дека целата електрична инсталација е безбедна и нема да биде ризик за вас или на други луѓе во вашиот дом. Ако работата не ги исполнува стандардите, вашата зграда може да инсистира на тоа дека работата е коригирана. Подоцна, можете да имате проблеми со продажбата на вашата куќа ако немате соодветен сертификат за ревизија на електричната мрежа која ќе покаже дека работата е направена правилно и особено професионално. Иако постојат исклучоци кои не треба да се проверат, како што се мали модификации во јадење и спални и телефонски кабли, секогаш вреди да се проверуваат. Електричарот кој е квалификуван и регистриран како прифатлив за овие изведби е дозволено самостојно да ја идентификува нивната работа, да ве издаде по завршувањето на сертификатот за сообразност и во ваше име да дејствува со зградата. Дистрибутерите на електрична енергија, исто така, имаат база на податоци за препорачани електричари. На страната е можно да се провери дали трговецот е регистриран и дали вашата дистрибутивна компанија се препорачува за работа во вашата мрежа. Ján M. изјави дека проверката на оваа квалификација е од суштинско значење: "Најважно е да се види дали имаат знаење и квалификации за да ја направат оваа работа. Значи, за мене е нешто што докажува дека работам во согласност со прописите. На оваа квалификација, тоа зависи повеќе од нешто друго. Секој сериозен електричар не треба да има проблем да ги проверува потребните сертификати и дозвола. Јан ја истакна важноста на секогаш работењето со специјалист, а не со некој кој тврди дека сè: "Има многу трговски друштва кои пробаат различни работи, тие сакаат да бидат господар на сите синдикати. Конечно, тоа е за теренско искуство. Сметам дека сум експерт за работа што ја правам. Луѓето ме прашуваат да правам други дела додека не сум на нивната конструкција, но велам дека не можам, но можам да препорачам некого ". Бидете сигурни дека ќе се чувствувате добро во нивното присуство. Понатаму, осигурајте се дека занаетчиите се правилно запознаени со работата што ја внесувате, а исто така оценувате колку добро ги чувствувате потенцијалните занаетчии. Ова можете да го направите на првиот контакт: тие се љубезни кога телефонските повици доаѓаат до назначување во закажаното време, става многу прашања во врска со проектот? Некои електрични работи можат да бидат скапи и одземаат многу време и неопходно е да се одржи добра комуникација во текот на работа. Вие не мора да станете најдобри пријатели со нив, но треба да имате професионален однос - треба да се чувствувате добро кога отворено зборувате за каква било загриженост што може да се појави, исто така, за смена на проблеми. Џон рече: "Како нешто во животот, се смета првиот впечаток. Дали електричар изгледа професионално? Дали е чист и модифициран? Дали уредно возило? Е сериозна? Ако сè изгледа добро, тоа покажува дека електричарот е горд на себе и за нивната работа. Тоа е делумно поврзано со тоа како да се оди со еден човек - ти одиш добро со него, можеш да му веруваш. Мора да се чувствувате удобно со конкретни луѓе. " Добијте слични понуди и бидете сигурни дека сè е вклучено во нив. За поголеми задачи - нешто друго освен едноставна контрола, поправка или размена - препорачливо е да се сретнат и да се договорат од најмалку три електричари. Деталите и степенот на нивната понуда може да ви кажат многу за нивната постапка. Важно е да се осигура дека сите понуди се слични - вклучуваат материјали, работа и ДДВ. Единствениот начин за прецизно оценување на понудите се споредува слично. Изготвувањето на најмалку три понуди може да помогне да се исклучат оние кои изгледаат неразумно ниско - може да биде знак на електричар кој сака да добие работа, но реално (резултат) износ ќе биде создаден со додавање дополнителни трошоци за време на изградбата или со користење на поевтини материјали. Џон рече: "Кога станува збор за понудите, мора да имате многу јасно во она што го добивате за вашите пари. Јас правам сé што е детално по поени, па тоа е лесно да се додаде или одземе. Сè мора да биде разбирливо и фер - дури и во случај на ознаки и гаранции кои се користат ". Јан, исто така, предупредува пред премногу брзо со прифаќање на понуда или пред некој да го понуди премногу брзо. "Треба да ја отфрлите понудата" на задниот дел од пакетот за цигари ". Јас секогаш одам во згради, гледам околу себе и ставив многу прашања. Тогаш ќе заминам, мислам дека ќе ги гледам материјалите што ми треба и ќе ја испратам понудата на клиентот. Може да ме праша или да направи какви било амандмани. Потоа ќе го проверам, ќе добијам повратни информации и ќе видам како можам да помогнам. " Јан и Петар предупредуваат против евтини цени. Џон рече: "Цената мора да биде реална. Клиентите мора да знаат дека трговците мора да заработат за живот и мора да работат во одреден стандард, што може да чини многу пари. Ќе го добиете она за што плаќате. Тоа е како со автомобили, има горната линија, центар и дно. Јас советувам на луѓето да одат на средината. Слушнав за луѓе кои купиле евтини електрични компоненти на eBay, но ако нешто тргне наопаку, не можете да го испратите назад. Ако имате гаранција ќе ви помогне. " Што се однесува до плаќањата, бидете сигурни дека имате јасно чиј електричар што го избирате, а исто така и како ќе работи со плати - повеќето електричари нема да очекуваат плаќање однапред. Осигурајте се дека тие обезбедуваат каква било потврда доколку е потребно. Како и со контролата на нивните квалификации пред да можете да работите на работа, осигурајте се дека сите релевантни сертификати се завршени откако проектот е завршен, може да побара извештај за преглед, додека на помалите задачи ќе бидат покриени со мал сертификат за електрична инсталација, некои мали работата може да биде изземена. Складирањето на сертификати е важно бидејќи тие ја формираат основата на идните тестови и инспекции и нивната стекнување може да помогне да се заштедат трошоците во иднина. Петар рече: "Мора да бидете сигурни дека сите клиенти добиваат сертификат за секоја работа. Сертификатите покажуваат дека работата е направена во право и ќе биде безбедно. Она што е сеуште важно, исто така го остава со хартиена патека - можете да видите кој и како работат и подоцна можете да го воспоставите. " Смена на проблеми и план за следење На крајот од работата, осигурајте се дека електричарот е подготвен да ве претвори околу завршената работа и да ви покаже што е направено и како е да се работи. Имате шанса да привлечете внимание кон какви било проблеми и нека ги решат што е можно поскоро. Можете исто така да дознаете дали електричарот е подготвен да понуди гаранција за нивната работа, дури и ако вреди да се запамети дека многу гаранции не се ништо повеќе од "господин договор". Џон рече: "Мојата процедура е дека имам работен лист, ќе му го покажам клиентот на работа, ќе му кажам и ќе изгледа дека ќе видам како функционира. Потоа добива сертификат. Од овој датум, ние потоа ќе понудиме шестгодишна гаранција за сите наши дела и работа ".