Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Еколошки Покриви
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.623 регистрирани професионалци
93.595 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга од зелениот покрив? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за таргетирање на покривот, трошоците, имплементацијата, одржувањето. Цената на покривот со вегетација обично зависи од опсегот на услуги. Погледнете повеќе информации за услугите: хидроизолација на покривот, подлога за покрив, сукуленти, кои ќе ги обезбеди еден од нашите 22.207 специјалисти во дадената категорија

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Зелен покрив Во нашиот идеален свет, зелените покриви би биле сеприсутни - размислуваме за Скандинавија од Викинзите до крајот на 19 век. И не, тоа не е затоа што на носталгично копнеевме за живописно минато. Всушност, ние се обидуваме да создадеме нова иднина во која покривите на целиот град ќе живеат и зелени, оставајќи референца за поздрава средина. Што е зелен или жив покрив? Зелениот или жив покрив е специјално дизајниран покрив кој поддржува вегетација и живот на растенијата во корист на животната средина. Постојат три категории на зелени покриви; Според тоа колку длабоко садење медиум и колку одржување бара: интензивна, полуинтензивна и обемна. Интензивните зелени покриви повторно ќе ги создадат условите на традиционалната надземна градина и нивното одржување бара значителен напор. На спротивниот крај на спектарот постојат големи зелени покриви кои се самодоволни со тешки и суши резистентни растенија, што ги прави релативно лесно за одржување (тие се оние што би сакале да ги видиме насекаде). Како зелените покриви се корисни за животната средина? Сите ги знаеме придобивките што растенијата и вегетацијата обезбедуваат еколошки. Зелените покриви во урбаната средина донесуваат дополнителни пунц додека го заменат зеленилото изгубени во густи соседни блокови на згради. Зелените покриви го намалуваат загадувањето на воздухот со дишење растенија и олеснување на термичка обработка, бидејќи растенијата апсорбираат и одржуваат сонцето. Од друга страна, традиционалните покривни материјали испуштаат сонцето топлина и предизвикуваат температури во градовите се повисоки отколку во околните рурални области. Благодарение на неговата способност да ја апсорбира дождовната вода и да дејствува како филтер ги намалува зелените покриви површина, со што водењето на водоснабдувањето без загадувачи, истовремено намалувајќи ја веројатноста за поплавување. Зградите со зелени покриви имаат вградени топлински изолатори и греење и ладење не е потребно толку енергија. Конечно, зелените покриви создаваат вредни живеалишта за диви животни кои помагаат во зачувувањето и промовирањето на биолошката разновидност за иднината. Како се произведуваат зелените покриви? Модерни зелени широки покривни системи се дебели 1 до 4 инчи и се состојат од направени слоеви кои го поддржуваат растечкиот медиум и вегетација. Пет основни слоеви вклучуваат водоотпорна мембрана, бариера за заштита на корените, дренажен слој, медиум за раст и растенија. Кои видови растенија растат на зелен покрив? При изборот на растенија, треба да ги земете во предвид двата најважни фактори: колку одржување сакате да го направите и како солар е вашиот покрив. При изборот на растенија, запомнете дека многу од нив ќе имаат мирна сезона, па ако сакате да имате зелена боја во текот на целата година, додадете зелени растенија на миксот. Општото правило е дека повеќе сорти растеш, толку посилно мора да биде вашиот медиум за раст, што ја зголемува тежината на покривот. Колку одржување ви е потребен зелен покрив? Минималниот широк 4-инчен зелен покрив систем опремени со мешан SEDUM (садење скромен одржување) во првата година бара наводнување и отстранување на плевелот на секои неколку месеци. Во втората година, плевелот ќе биде земен само три или четири пати, а потоа еднаш годишно. Ќе морате да се грижите еднаш годишно. На другиот крај на спектарот, во зависност од она што го растеш, тврдењата за одржување може да се зголемат до точка каде што можеби ќе сакате да го разгледате системот за наводнување. Дали тежината на зелениот покрив бара дополнителна поддршка? Зелените покриви тежат повеќе од традиционалните покривни материјали и ако размислувате за инсталирање, најдобро е да се советува со статиката. Додека новата конструкција може лесно да биде дизајнирана да го земе предвид тежината на зелениот покрив, дополнителната опрема на постоечките згради бара внимателно разгледување. Колку чини зелен покрив и колку трае? Зелениот покрив е малку поголема инвестиција: дополнително ќе ја изолира куќата и во текот на летото ги засени и лади, што е долгорочно заштеда на трошоците за греење или ладење. Да има рамен покрив, тогаш цената е 140 € / м2. Цената на зелениот покрив со екстензивна визија е околу 170 € / м2. Во никој случај не се скршени со евтини решенија, бидејќи реконструкцијата на течен рамен покрив е скапа и предизвикувачка. Подготвивме база на податоци за верификувани покриви на рамни покриви Wilio, која можете да ја испратите побарувачката, а потоа добивате повеќе понуди. Сепак, благодарение на заштитата на покривната мембрана, зелениот покрив може да го прошири животот на покривот двапати или три пати над вообичаениот живот. Во Европа, каде што биле изградени зелените покриви од 1960-тите, познато е дека зелените покриви траат од 30 до 50 години. Rekapitulation на зелен покрив: Позитивни: - Добро за животната средина - Пониски енергетски трошоци поради својства на топлинска изолација на зелен покрив - Ниско одржување - Долг живот Конс: - Суштински повисоки почетни трошоци за инсталација отколку во традиционалните покриви - Повисока тежина може да укаже на понатамошни структурни трошоци