Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Дупчење
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.620 регистрирани професионалци
93.522 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга во областа на дупчење? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за суво дупчење, дупчење бунари и дупчење со топлинска пумпа. Цената на шахтите обично зависи од опсегот на услуги. Погледнете повеќе информации за услугите: фокус и консултации и изнајмување на платформа за дупчење обезбедени од еден од нашите 22.102 експерти во категоријата

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете

9 суштински работи што треба да ги знаете пред степенот на добро Приватниот извор на вода може да биде пријатна предност. Вие не мора да го платите градот за потрошувачка на вода и под одредени услови, вашиот добро може да падне помеѓу ставовите за одбивање на данокот. Многу луѓе, исто така, избираат добро со оглед на тоа дека водата е поздрава од водата контролирана од селото. Понискиот број на хемикалии во вода е корисен за вашето здравје и за животната средина. Треба да го проучувате ова прашање пред да изградите добро за да знаете што можете да почекате. Овде можете да ги прочитате основните работи кои треба да се научат пред да копаат добро. 1. Бунарите не секогаш произведуваат доволно вода Идејата за ископување на неколку метри и да се најде експлозивно возбудено несомнено, сите. Сепак, ова често не ја исполнува реалноста. Размислете за наменетата употреба на вашата бунар. Малку срдечни бунари можат да произведат доволно вода за секојдневна лична употреба, но не мора да биде доволно за наводнување на дворот или базенот за полнење. Разговарајте со соседите и со добавувачот да знаете колку вода можете да очекувате од вашиот бунар. Дури и ако бунарот нема да може да ги задоволи сите ваши потреби за вода, може да се плати за да се ископа ако можете да компензирате за дел од потрошувачката на вода од општа испорака. 2. Неопходно е да се обиде вода Вие нема да го знаете квалитетот на вашата вода додека го пробате. За да добиете примерок за тестирање потребно е прво да се добие вода под површината. Тестирање на вода е едноставно и евтино во повеќето случаи. Многу градови нудат тест множества и бесплатни лабораториски резултати. Проблемот може да биде примерок без висока почетна инвестиција во добро. Откривање дека водата е сиромашна откако веќе сте ја завршиле ископувањето на добро може да дојде драг. Во оваа ситуација може повторно да биде корисно. Ако нивните бунари се блиску до местото каде што сакате да започнете, замолете ги во квалитетна вода. Нивната вода не може да биде во точниот натпревар со квалитетот на вашата вода, но тоа е одлично место каде да започнете. 3. Што може да стигне до вашата вода во почвата Зошто треба да се води вода за пиење на вашиот сосед и дека од вас добро варира квалитетот? Во зависност од тоа како да се справи со почвата околу бунарот, нивната вода може да има различни загадувачи. Врнената вода, ѓубрива, пестициди и природни загадувачи може да најдат начин до изворот на подземните води. За да се постигне најчиста вода што е можно, чувајте ја површината без загадувачи кои можете да ги регулирате како пестициди и ѓубрива. 4. Неопходно е да се заштити доброто и водата во неа По завршувањето на бунарот, потребно е дополнително да се заштити од каква било контаминација во иднина. Дожд, животни и остатоци полесно да влезат во отворена дупка во земјата. Бидете сигурни дека вашиот бунар може да биде покриен. Бидете внимателни со почвата и околината. Пестициди и ѓубрива околу површината на вашиот нов добро може да се впие низ земјата и во вашите резерви на вода. 5. Локални прописи за бунари Пред да започнете со удирање, направете истражување. Дали постојат бунари во вашата општина. Осигурајте се дека вашиот добро ги исполнува регулативите на локалната безбедност и други прописи како што се: Колку длабоко удираше да влезе во најздравата вода? Колку широк може да биде? Колку далеку мора да биде од други структури? Колку далеку треба да биде од канализација за да се направи безбедна вода? Какви структурни елементи треба да ги исполнат безбедносните прописи? Дали ви е потребна дозвола? Пред да започнете со копање, запознајте се со правилата. Следете ги овие за да бидете сигурни дека вашиот бунар е безбеден и избегнувате добро од локалните инспектори. 6. Ќе ви треба пумпа Водата е повеќе од самата ископување. Ако не планирате да стекнете вода со користење на кофа и макара, ќе ви треба систем за пумпање за да пристапите до вода. Не заборавајте да ги вклучите во вашите добро планови, без разлика дали тоа ќе биде едноставна рачна пумпа на страницата или цевките и пумпите изградени во вашата куќа. 7. Dig Jam не е толку лесно како што може да изгледа на прв поглед За жал, зградата не е толку едноставна како добивање на согласност и последователно подигање на кофата за ископан. Добро бара план. Треба да бидете сигурни дека вашиот добро е на вистинското место за да најдете вода. Тие, исто така, бараат структурен интегритет за да се избегне колапс. Работа со професионални инженери во решавањето на добро удиран проект. Благодарение на нивната експертиза ќе имате добро што одговара на вашите потреби и ќе останете безбедни за вас и за вашето семејство. Изберете лиценциран инженер. Тие имаат обука и искуства со цел да извршат квалитетна работа. Неквалификуван техничар може да биде скап за вас. 8. Велс може да биде скап Кога ќе ги земете во предвид сите елементи поврзани со копање бунари, тоа не е мал проект. Цени за инсталација може да варира. Неопходно е да се одреди буџетот за целиот проект и планот за расходи, вклучувајќи: - Инженер за работа - Дозволи и контролни трошоци - копање и обезбедување добро - Цевки и пумпи - Полициски прилагодувања по доброто завршено Ако финансискиот план е направено во право, трошоците за градење на вашиот добро може да заштедат пари за долго време. 9. Вашиот добро не може да трае засекогаш Може да се исуши добро. Времетраењето на природната контрола на водоснабдувањето. Сепак, можете да му помогнете на вашиот добро да го прошири својот живот. Добро бара одржување. Плаќајте го структурата и пумпачкиот систем и извршете поправки колку што е потребно. 3 Клучни разлики помеѓу домашните и комерцијалните добро инсталации Инсталациите на домашни и комерцијално користени бунари обезбедуваат ефикасно решение за одржување на постојано отпуштање на вода. Сепак, постојат многу фактори кои ги разликуваат овие услуги. Пред сопственикот на имотот може да одлучи кој тип на добро најдобро одговара на своите потреби, мора да биде во можност да ги разликува нивните можности. За среќа, експертите кои ќе ги обезбедат сите информации потребни за усвојување на образована одлука се секогаш достапни. Некои клучни разлики помеѓу домашните и комерцијалните добро инсталации: 3 начини да се инсталираат домашни и комерцијални бунари варираат 1. Цел на инсталација Иако дупчењето го прави пристапот до подземните води, обично има различни цели за секоја апликација. Домашни бунари обезбедуваат постојано водоснабдување за употреба во домаќинството и осигуруваат дека сопствениците на куќи треба да пијат чиста вода, како и пливање, готвење, миење, машина за миење садови и градини. Од друга страна, комерцијалните бунари често се користат за задоволување на поголемите водни потреби за целите како што се наводнување и третман на вода. 2. Процес на дупчење. Друга голема разлика помеѓу домашните и комерцијално се користи добро е вистински процес на дупчење. Пумпите за некомерцијална употреба мора да бидат дизајнирани за поддршка на поголем проток на вода. 3. Регулатива за студија Исто така, се различни специфични прописи за инсталации на домашни и комерцијални студии. На пример, постојат државни и општи упатства кои регулираат колку блиску може да се вежба добро во близина на куќата за да се избегне здравјето во голема мера. Стандардите за секој вид на бунари ќе зависат од одредена област. Колку длабоко се геотермалните бунари? Геотермалните бунари обично се од 45 до 120 метри. Некои компании за дупчење имаат опрема која може да вежба шахти подлабоко од 180 метри, но тоа не е вообичаено. Всушност, шахтите подлабоко од 120 метри обично се користат само за големи комерцијални проекти и ќе бидат детално оценети пред градење на градење. Подлабоките е вратило, толку повеќе други фактори влијаат врз неговата конструкција (кои се подземните услови, тип на земја, итн.). Геотермалните уреди за дупчење обично вметнуваат помалку од 45 метри, може да се постигнат со традиционални колекции за дупчење за вода за пиење. Според општите правила, претпостави дека вратило длабоко 60м може да ви обезбеди вентилација за 45 м2 во вашето домаќинство. Ако вашата куќа има 140 м2, затоа е добро да се претпостави дека ви требаат 2 одделни бунари, секој со длабочина од 90 м. Сепак, ова е само пример. Ќе биде неопходно да се изврши правилна пресметка на пумпи за греење и ладење во зградата во соодветната зграда и исто така да изврши теренски спроводливост на самото место или да се земе порака од околните бунари. Која е цената на геотермалната индустрија? Една од најголемите негативни геотермални енергии е цената, и покрај фактот дека на долг рок ќе заштедите. Ова се однесува на повеќето од најновите технологии, без оглед на тоа која област е. Плитки бунари ќе бидат малку поевтини, подлабоко малку поскапи. Високите трошоци се првенствено за самата машина за дупчење, транспорт и работење. Оваа такса е причината зошто цената на еден добро е толку висока. Геотермалните бунари се повеќе популарни, но веројатно нема да има премногу натпреварувачки компании во вашето соседство. Така, трошоците ќе бидат повисоки во случај на растојание од вежбата на местото на вашиот проект. Ако ова е поголем проект (повеќе од 10 бунари), вашите индивидуални шахти трошоци паѓаат. Во такви случаи, вежбата најверојатно ќе изврши едно патување до местото и парчиња платформа за вежбање на самото место преку ноќ. За типична куќа цена за бунари вклучува сè надвор од вашето живеалиште, тоа значи дупчење бунари, инсталација на геотермална цевка, плетенки добро и полнење со вода. Суштинските трошоци не се вклучени се геотермална топлинска пумпа и поврзаната цевка. Геотермалното дупчење е фасцинантен процес. Идејата дека уредот способен за вежбање 180 метри во земјата може да се движи покрај вас на обичниот пат од втората класа е доста возбудливо. Тоа е товарен операција, но е неопходен дел од изборот на точниот геотермален систем за постигнување на долгорочни заштеди на енергија. Како функционира геотермалната енергија? Геотермалниот систем користи сончева енергија складирана во земјата за да ве задоволи во текот на целата година. Дури и во зима, кога земјата е покриена со снежна покривка, температурата на Земјата е константна од 10 до 15 ° C само 180 см под површината во текот на целата година. Ова значи дека имате стабилно снабдување со топлина што ќе ви овозможи со удобност во средината на најстудената зима. Геотермалниот систем се состои од геотермална единица инсталирана во вашата куќа која е поврзана со серијата на цевки закопани во земјата. Решението на етанол го циркулира гасоводот и тие стануваат многу ефикасни топлински проводници. Етанол во цевката ја апсорбира топлината од земјата и пумпа назад во геотермалната единица во куќата. Единицата извади топлина од етанол раствор, а потоа дистрибуира топлина низ куќата. Во лето, целиот процес се врти. Топлината се зема од воздухот во куќата и пренесува на земја што е постудено од воздухот во топли денови. Зошто треба да инвестирам во геотермален систем? Заштедите на геотермалните системи се на долг рок во споредба со традиционалните извори на енергија, како што се гас, масло или електрична енергија, висока. Годишните сметки за греење се намалени за 50 до 80%, во зависност од заменетиот систем. Геотермалната енергија не е предмет на зголемување на трошоците или непредвидливи флуктуации на цените и не пренесува големи растојанија. Секогаш е достапно, токму под нозете. Кои се другите придобивки од геотермалниот систем по заштедите? - Удобност Во анкетите на сопствениците, геотермалните системи најчесто се означуваат како поудобни од традиционалниот гас, нафта или електрични системи. Геотермалните системи не се однесуваат на промените на влага кои се традиционални системи склони, и исто така нема проблем со повремениот мирис предизвикан од фосилни горива со согорување. - топла вода, или поевтина Геотермалниот систем ја загрева вашата вода 2 до 3 пати поефикасно од нормалното греење. - Помалку бучава Бидејќи геотермалниот систем, исто така, обезбедува климатизација, не е потребна бујна традиционална надворешна единица. - Ниско одржување Електростатскиот филтер е потребен за да се одржи добра состојба на системот еднаш месечно. Геотермалните системи не содржат пламен или оџак и не ја зголемуваат опасноста од оган или труење оксид јаглен. Вие не треба да се грижите за фаталните експлозии на природен гас. - Животниот век Просечниот живот на геотермалните единици е 20-25 години. Дали геотермалната енергија е корисна за животната средина? Инсталирање на геотермален систем кој го заменува системот за фосилни горива, веднаш ги намалува вашите емисии за 50%, што е еквивалент на садење дрвја на површина од областа на хектар. Која е иднината на геотермалната енергија? Геотермалната енергија има многу ветувачка иднина. Економичноста на геотермалната енергија ќе продолжи да се подобрува во модернизацијата на геотермалната технологија и во зголемувањето на цените на фосилните горива.