Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Чистење на Оџаци
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.626 регистрирани професионалци
93.625 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга за чистење оџаци? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за проверка на состојбата на оџакот, чистење на оџакот од катран, чистење на оџакот. Цената за одржување на оџакот обично зависи од опсегот на услуги. Видете повеќе информации за услугите: правосмукалка за пепел, комплет алатки за чистење саѓи, тегови за чистење оџаци обезбедени од еден од нашите 17.403 оџачари во дадената категорија.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Прашање: Колку често треба да му дозволам на мојот оџак? Оџаците, камини и дупки за вентилација мора да се проверуваат најмалку еднаш годишно за да бидат чисти, без депозити и дека не постојат запаливи материјали и површини околу нив. Треба да се направи чистење, одржување и поправка доколку е потребно. Ова е безбедносен стандард и тоа е најдобриот начин за пристап до овој проблем. Исто така, треба да се земе во предвид фактот дека иако оџакот не се користи често, може да има гнездо животно во чад или други видови на амортизација што може да предизвика тоа да биде безбедно. Постојат одредени стандарди и стандарди кои произлегуваат кога и под кои околности во кои истурање од почвата е неопходен оџак за да се исчисти за да се избегнат непријатностите. Sadze во оџакот може да биде многу опасно и ако тие се таму, може да се запали. Прашање: моите кози висат, особено во лето. Што можам да направам? Тоа е предизвикано од крео-депозит во оџакот, природен страничен нус-производ од дрво согорување. Во лето е обично мирис полошо кога високата влажност е климатизација. Добро чистење ќе помогне, но обично не го решава проблемот целосно. Постојат комерцијални агенси за оџаци против мирис кои работат многу добро, и многу луѓе имаат добри резултати дури и со сода бикарбон. Вистинскиот проблем е оџакот на воздухот, симптом на целокупните проблеми со притисокот на куќата. Прашање: Кога градам оган во огништето, исто така го имам мојот чад во подрумот. Ова е релативно чест проблем во модерните херметички куќи каде што домашната изолација ги запечати вообичаените патеки за инфилтрација на воздухот. Коза се користи за да се стреми воздухот од дома. Ако куќата е добро изолирана, најлесен начин за влез на воздухот навнатре е често различен, неискористен оџак или чад. Кога воздухот е вовлечен со овој неискористен чад, тој го снима чадот што се заснова на блиското искористено отпуштање и пренасочува чад до дневната област. Најдобро решение е да се обезбеди надворешно снабдување со воздух на куќата и огништето, така што вакуумскиот проблем повеќе не е елиминирање на проблемот со чад, туку и можноста за одвод на јаглерод моноксид. Средното решение е инсталација на горниот размавта на огништето. Прашање: Гас гас. Дали овој оџак треба да се провери? Секако! Иако гасот обично е чисто гориво, оџакот може да се справи со птичји гнезда или друга нечистотија што го блокира чадот. Современите котли исто така можат да предизвикаат многу проблеми со не премногу Смокери кои се дизајнирани да соработуваат со постарата генерација на котли. Прашање: Што е нивото на Kreozot 3? Имам осумдесет куќа која долго време беше за изнајмување. Јас живеам тука пет години и ги користам пожарите четири години. Не знам кога последен пат мојот оџак беше променет (очигледно децении, ако воопшто). Јас само имав коминатор дома кој ме информираше дека Kroozot и депозитите во мојот оџак беа доволно силни (тој го користеше терминот "Ниво 3"). Тој, исто така, рече дека во чад комора е зачекорен тула (наместо мазна) и дека има многу опасни депозити. Тој препорача две апликации за хемиско чистење (но кои, според неговото мислење не се целосно сигурни). Тој ми покажа депозити внатре со користење на светлина и сè што рече, правејќи смисла. Не можам да најдам никакви информации за ова хемиско чистење и се прашувам дали звучи како да е вистинскиот начин во случај мојот. Она што го опишувате звучи доволно стандард. Во прилог на хемиско чистење што го спомнавте, професионалните хемикалии може да се применат на оџаците, обично во форма на прашок што ќе помогнат во промена на природата на застаклената креозот во форма која може да го отстрани професионалното користење на четки. Ако kreozot гума, единствениот начин да се работи со него е користење на хемиска апликација. Сепак, тоа често не се користи затоа што е посложена манипулација со неа. Ако Kroozot е расипувачки или паузи кога ќе се испушти (за разлика од гума) може да биде корисно ротационо чистење. П: Како можам да знам дали оџакот всушност ме исчисти? Во минатото Кина ангажиравме, тие секогаш излегоа на покривот, го проверуваа испирањето, надворешната состојба на оџакот, а потоа го чистија од покривот. Денес оџакот влезе внатре тој погледна од подолу на мојот камин и рече дека не треба да го исчисти, бидејќи сé уште гледа тули. Исто така, побарав чистење. Потоа тој фати жица четка и едноставно ги носеше сите депозити од главната дупка до огништето без да оди на покривот за да чисти нешто од таму. Дали е тоа во моментов редовна процедура? Вашите минати искуства со Чимос се во целосен редослед, и затоа треба да се следи. Но, вашето последно искуство звучи малку посебно. Ако Chociner се согласи со вас на целосна отстранување и расчисти само тула во огништето на огништето, не сте ја добиле услугата за која сте платиле. Целосниот оџак вклучува оџак печка и чад. Во иднина, информирај го чистењето на оџакот во одредена Кина. Прашање: Колку често се случува инсериторите на оџакот не може да се види од внатрешноста на каминот со користење на фенерчето? Дали постојат стандардни барања за изградба за чад и коза? Тоа е овозможено за чад уреди до отстапувања до триесет степени. Во повеќето случаи тоа го прави невозможно директно визуелно набљудување на чадот. Минимамера ќе биде потребна за да се оцени состојбата на излезот. Прашање: Кои влошки од нерѓосувачки челик бараат изолација? Надомените за апарати за гас и нафта не бараат изолација за да ги задоволи барањата за инсталација и гарантни производители. Поради пониските температури на гас и помал пренос на топлина, е помала веројатност да го фати амбиентниот запалив материјал. Добро оние кои се користат за цврсто гориво, тие се веќе изолирани. Производителите на оџаци директно се испорачуваат со оџаци, инсерти и сите потребни работи што треба да ги вклучат. Како изолација еднаш користеше стаклена волна, но тоа беше апсолутно апсорбирана и затоа е штетна. Во моментов се користи изолација на минерални влакна.