Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Чистење на Фасади
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.619 регистрирани професионалци
93.463 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга од областа на чистење фасади? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за чистење под висок притисок, чистење на зглобовите, работа на височини. Цената за миење на фасадата обично зависи од опсегот на услуги. Видете повеќе информации за услугите: средство за чистење под висок притисок, алатки, изнајмување на платформа со висок подигање, што ќе ги обезбеди еден од нашите 25.536 специјалисти во дадената категорија.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Ефективно фасадно чистење - од гипс до метал Ако надворешноста на зградата се одржува, помага да се зголеми неговата вредност. Различни начини се достапни за отстранување на нечистотиите од фасадите. Меѓутоа, при примената на соодветната технологија, неопходно е да се земе предвид површината. Ова е од суштинско значење за да се избегне оштетување. Преглед техника: Фасада Чистење топла вода и пареа Чистење на различни типови на фасади честички и сув мраз Стандард: Чистење со топла вода и пареа Фасадите градат чамци. Често тие се големи и комплицирани површини направени од различни материјали. Нечистотијата што е изложена на надворешни влијанија може да се реши и да се забрза времето. Чивачите со висок притисок со топла вода докажаа ефикасен и метод за прочистување на економијата поради високи перформанси за чистење при ниска потрошувачка на вода. Варијантите базирани на приколки исто така е можно само-доволна работа, независно од електричната и водоводната мрежа. Предностите на прочистувачите за топла вода со висок притисок во споредба со прочистувачите со ладна вода со висок притисок се базираат на два аспекти: Зголемени перформанси за чистење поради повисока температура За разлика од прочистувачот со ладна вода со висок притисок, корисникот исто така може да користи температурен фактор во машините за топла вода покрај тома и притисок на водата. Ако чистењето се изведува на температурен опсег од 60 до 80 ° C, тоа води до значително побрзо распаѓање на седацијата и депозитите. Масло, маснотии и семе може да биде полесно да се отстрани. Длабоката пенетрација е исто така повисока за отстранување на корените на мов и лишаи, спречувајќи ги повторно. Пареа фаза за особено фино чистење Последниот совет со чистење на топла вода со висок притисок е фаза на пареа: волуменот на водата е намален на половина, а пареата се отстранува до 155 ° C. Чистењето е многу интензивно и ефикасно отстранува издржливи нечистотии како што се бои или битуменски премази. Нискиот работен притисок ги штити чувствителните површини. Изберете ја точната технологија, избегнувајте оштетување на фасадата Без оглед на фасадниот материјал се користи - да се избере точната технологија треба да биде примерок област однапред темелно тестирани. Дали фасадата на киселината е фасада, апсорбира вода? Кој средство за чистење го постигнува саканиот ефект и во кој концентрација и време? Оние кои напредуваат внимателно ќе го постигнат посакуваниот резултат и ќе избегнат проблеми или други трајни оштетувања поради погрешен детергент. Сето тоа е за материјалот: чистење на различни видови на фасади Зголемен ефект благодарение на детергентот Агентот за чистење може дополнително да го зајакне ефектот на прочистувач на висок притисок ако е потребно. Т.н. метод со два чекори се препорачува при аплицирање. Овде, прво се применува детергентот, кој е измиен под висок притисок по истекот на апликацијата. Меѓутоа, при изборот на средство за чистење, квалитетот на површината треба да се преземат. Фасади од природен и вештачки камен Природниот и вештачки камен постои во варијанти чувствителни на киселина (мермер, доломит, травертин, Јура, Солгофен одбори, калциум природни камења, како и цемент вештачки камења) и во варијанти отпорни на киселина (гранит, чеша, тула, плочка, slng ). Топла вода или пареа, исто така, може да се користи за вештачки и природен камен под притисок. Сепак, детергентот мора да биде алкален или неутрален за површини осетливи на киселина. Пред да започне, неопходно е да се реализира дали порозен материјал е, јас. Оската - ако е, неопходно е да се истурат со вода пред да го користите агентот за чистење, бидејќи инаку интервенира во материјалот и може да предизвика оштетување. Ако површината е многу чувствителна на вода или загадување е особено тешка, на пр. Графити, сува мраз е многу ефикасен во постигнувањето на саканиот резултат за чистење на брз и нежен начин. Гипс фасади Топла вода под притисок се препорачува за гипс фасади, често во комбинација со чекор чекор. Методот е нежен и постигнува одлична сила за чистење. Сепак, работата на едно место не треба да биде посветено премногу време за да се избегне растворање на бојата. Рамен млазницата докажа дека користи високи површини за заштита на површината, бидејќи селективниот притисок на десната работна дистанца не се движи премногу висок. Во двата случаи, корисникот треба да се исчисти од врвот до дното за да ги избегне т.н. исходи - i. Отпадна вода капки што завршуваат во област која веќе е исчистена. Многу кратко време на сушење од двата начини значи дека следната работа може да се направи веднаш. Неутрален детергент може да се користи за отстранување на почвата и масла ако е потребно. Малку основно средство за чистење може да се користи за површински третман. Дрвени фасади Вуд е веројатно еден од најдолгите користени фасадни материјали и сè уште е многу популарно. Нелекуваното дрво брзо изложува водоотпорно, модифицирано дрво е заштитено од временски услови со користење на состојки како што се наночестички. Овој слој мора редовно да се обновува за да одржи униформа изглед. Секој кој сака нетретирани дрвени фасади за да го врати хомогениот изглед може да постигне одлични резултати со помош на топла вода со висок притисок. Сепак, неопходно е да се осигура дека фасадата е целосно запечатена или да избегне оштетување на компонентите. Период без мраз, исто така, треба да биде избран за работа, така што дрвото може да се исуши доволно по чистењето. Во случај на робустен фасади на дрвени предмети, притисок од 100 бари и температура помеѓу 60 ° C и 80 ° C, за почувствителни шуми како смрека или смрека се препорачува притисок 50 бар. За да се подобри резултатот од чистење, неутрален чистач може да се користи за дрво. Метални фасади Металните фасади исто така бараат редовно чистење. Алуминиум издвојува формирање на природен оксиден слој кој штити од корозија. За анодизиран алуминиум, овој оксиден слој е формиран вештачки, а особено отпорен. Сепак, површината е подложна на хемикалии, киселина и мазива. Со цел да се избегне оштетување, се препорачуваат неутрални детергенти. Претходно треба да создаде примерок област и да се изврши мерење пред и по чистење. Во случај на обоени или обложени метални фасади, треба да се отстранат т.н. shalking (бели точки поради избледени пигменти). Агенти за чистење со мелење агенти, како и соодветни фасадни влошки може да се користи за да се справи со овој досаден изглед. Работата е направена со рака или со користење на електрични, рачно управувани машини за полирање. Секој кој сака да ја исчисти употребата на технологијата со висок притисок треба да користи природни четки за коса или полиамидни четки (цврсти или ротирачки). Само водата со низок притисок е фрлена низ голема дупка во четката. Така, не постои ризик дека водата со висок притисок е навлезе во изолациониот слој зад фасадата. Само водата со низок притисок е фрлена низ голема дупка во четката. Така, не постои ризик дека водата со висок притисок е навлезе во изолациониот слој зад фасадата. Барања и прописи Фасадното чистење секогаш дејствува на јавен простор, што значи дека е важно да се имаат информации за барањата и прописите кои се разликуваат од локацијата до место и од земја до земја. Испуштањето на отпадните води во секој случај е предмет на одобрување. Ако е само валкана вода, можно е да се избрише по филтрација. Собраните цврсти материјали мора да бидат отстранети. Ако се користи средство за чистење, водата мора да биде заробена, филтрирана и неутрализирана. Дури и во однос на употребата на распрскувачи, појавата на прашина, бучава или издувен гас мора да се почитуваат со соодветните прописи. За посебни случаи: честички и сува мраз Честичките и сувото мраз се добредојдени алтернативи за пречистување на висок притисок, особено ако фасадата е премногу напоена или бара методи за заштеда на вода. Тие се исто така добра алтернатива на средство за чистење висок притисок ако не треба да се користат детергенти или постои ограничување за отпадни води. За отстранување на силна контаминација, на пример, графити, двете постапки како што се детонација на честички и сув мраз исто така се погодни. Честички на млазницата Кога детонација на честички со низок притисок, тековниот пиштол се напојува со компримиран воздух низ индустрискиот компресор. Покрај тоа, многу нежен, мек распрскувач и вода се додава во воздухот во комората за мешање и вода за поврзување на прашина. Важен фактор во изборот на составот на прскање е неговата цврстина и големина на жито мора да бидат поединечно избрани за контаминација и оригиналната фасадна површина. Мешавината на агенсот на воздух, вода и прскање е базирана на млазницата на пиштолот, при што притисокот на воздухот, обемот на вода и средство за прскање се индивидуално прилагодливи. На овој начин може да се исчисти со минимален oder. Детонација сува мраз Потребна е детонација на сувиот мраз, што е потребна млазница кое ги инјектира ледените пелети во единицата за воздух и цревото за прскање со активирањето и пиштолот преку кој мешавината на воздухот и мразот ги прима површината. Исто така постои и компресор со доволен воздушен притисок и проток на воздух. Механичката енергија е клучна за чистење на перформансите. Суви ледени пелети кои имаат ниска тврдост на Мохов (1-2) може да се отпуштаат со голема брзина од 150 m / s. Ова е поддржано со топлинска енергија - особено на топло површини како што се калапи за инјектирање - кога замрзнатиот CO2 го зафаќа -79 ° C. Резултатот е дека нечистотиите се трошни и кревки, па лесно можат да се отстранат. Едвај абразивен метод е можно од различни површини за отстранување на масло, маснотии, лепила или врзива, чувствителни површини чисти или отстранување на бои од метал без оштетување.