Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Бојадисување на Покрив
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.623 регистрирани професионалци
93.593 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга за бојадисување на покривот? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за површинска обработка, нанесување на пенетрациона боја, бојадисување и лакирање на покривот. Цената на површинската обработка на покривот обично зависи од обемот на услугите. Видете повеќе информации за услугите: боја и лакови, трошоци за испорака, алатки, скали, изнајмување виљушкар обезбедени од еден од нашите 23.563 водоводџии во категоријата.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Научете како да го насликате мирисот на покривот или со вработување на професионалци Како да го избришете покривот: чекор по чекор Чекор 1: Изберете ги алатите за сликање на покривот Чекор 2: Изберете го вашиот слој на покривот Чекор 3: Инсталирајте сигурносна опрема Чекор 4: Чистете го и проверете го покривот Чекор 5: Ставете го покривот Чекор 6: Нанесете два слоја на обложување Чекор 7: Запечатете го покривот Ако вашиот покрив изгледа здодевно или сакате да добиете нов изглед, ставете го новиот слој е полесен и поевтин од замена на покривот. DIY Сликање на покривот не е лесно, така што треба да ги разгледате придобивките и недостатоците на вршење на работа со самопомош или преку ангажиран професионалец. Во оваа статија ќе најдете информации за тоа како да се наслика покривот и кога може да биде најдобар избор професионален сликарски покрив. Што треба да размислам пред сликањето на кровен покривен покрив? Треба да одговорите на следниве прашања: Кое е процесот на сликање на покривот чекор по чекор? Како да се наслика покрив со стрмни расте? Колку чини професионалниот трошок за сликање на покривот? Каде да добијам понуди од покривни сликари? Дали има подобар професионалец vs diy сликарство покриви? Што треба да размислам пред сликањето на кровен покривен покрив? Кровната слика бара постепен пристап и не е толку едноставен како што може да изгледа. Со цел да се одлучи дали е професионално или сопствено насочено право, треба да размислите: Колку е висока твојата куќа? Ако вашиот покрив е еднокатна и склоност не е премногу стрмен, сигурен избор може да биде наменски покрив. За повисоки куќи треба да имате некои искуства со висина работа. Кровните сликари знаат што прават и знаат како да работат безбедно на покриви. Дали му е потребна поправка на покривот? Ако има недостасува или оштетена плочка или покрив друга штета, некои покривни сликари ќе можат да вршат поправки. Ако треба да ангажирате некој за да го поправите покривот пред сликањето, може да биде профитабилно да ги комбинираат двете услуги. Искусен сликар, исто така, може да најде проблематични сајтови кои би можеле да ги превидувате при сликањето на покривот DIY. Дали сакате да го испрскате покривот? Покривите најдобро се протегаат со техника на спреј што не ги остава ударите со четка и е побрзо од рачното сликарство. Професионални покривни сликари знаат како да користат уред за прскање што ќе ги остават тестовите. Како да го избришете покривот: чекор по чекор Процесот на обложување на покривот варира во зависност од тоа дали треба да ги насликате шините за покрив, плочки или други материјали, од наклонот на вашиот покрив и од уредот за сликање што сакате да го користите. Чекор 1: Изберете ги алатите за сликање на покривот Покривите можат да бидат обоени со четки, ролки или боја во спреј. Cumshot е најефикасна опција, но ако треба да ангажирате специјална опрема и да научите да ја насликате бојата на покривот во спреј, може да биде подобар избор за ангажирање за оваа работа искусен професионалец. Цилиндрите се најчестиот инструмент што се користи за сликање на стреми DIY. На аглите, покривите на гребени и други детали сè уште може да бидат потребни четка. Четки обезбедуваат покриеност на сите делови на покривот, но овој метод е многу време. Треба да го вклучите сликата на покривот за да го избегнете денот на топлиот ден на денот. Чекор 2: Изберете го вашиот слој на покривот Ако сакате да го изладите вашиот дом во текот на летото и да ги намалите трошоците за електрична енергија, бојата на покривот треба да ја одразува светлината и топлината. Бојата што ја избирате за вашиот покрив треба да се заложи со други бои на отворено куќа. Чекор 3: Инсталирајте сигурносна опрема Ако работите на висина, ставете ги безбедносните ремени, работната заштита и друга сигурносна опрема и тестирајте сè пред да започнете. Чекор 4: Чистете го и проверете го покривот Пред примена на бојата, покривот ќе биде темелно исчистен и е дозволено да се исуши. Со користење на миење притисок, отстранете ги нечистотиите од отпорност. Ова е исто така шанса да се открие каква било корективна работа што треба да се направи пред почетокот на сликарството. Чекор 5: Ставете го покривот Нанесете слој од основен слој за да ја покриете секоја стара боја и да ја помогнете новата боја да се придржувате. Прескокнувањето на овој чекор ќе значи дека вашата покривна боја нема да биде доволно издржлива. Чекор 6: Нанесете два слоја на обложување Без разлика дали сте спреј, користите ролери или четка, мора двапати да го тресете покривот. Дозволете го првиот слој да се исуши целосно пред да аплицира. Чекор 7: Запечатете го покривот Не е неопходно за сите видови бои, но додавање на заптивната или мрзливи може да помогне да се заштити бојата на покривот од оштетување и абење и да ја обезбеди својата посакувана заштита. Како да се наслика покривот со стрмни растечки Посебна опрема, како што е дигање, може да биде потребна за загревање на стрмниот покрив. Овој уред мора да биде токму поставен така што сликарот може да наслика дел од покривот, а потоа мора да се премести во следниот дел. Бидејќи употребата на уред за подигнување може да биде сложена, покривот не се препорачува за стрмни качување. Во прилог на безбедносни ограничувања, лицето кое ќе ви даде дигалка ќе го даде приоритет на експертот. Изнајмувањето на cladkoster и друга заштитна опрема, исто така, може да се пренатрупани во споредба со платениот професионален сликар. Добивање на ценовни менија од покривни сликари Научете како да го насликате покривот и користете ги постапките за шарм може да заштедите пари, но ако не сте сигурни за вашите вештини, тоа може да биде изнајмување на професионален сликар на покривот мудар чекор за подобрување на домаќинството што ќе ја даде вашата домашна вредност. Пред да одберете да го насликате покривот како проект за домашни мајстори, добивате договори од сликари во близина на вас и дознајте колку тие наплаќаат. Добијте менија од локалните сликари сега. Кога ќе добиете понуда за сликање на покривот, прашајте дали сликарите исто така можат да сликаат олук или фасада. За овие услуги, тие ќе наплаќаат повеќе, но тие би можеле да обезбедат ценовник за да добијат идеја за нивните цени за различни работни места. За да добиете попрецизен цитат онлајн, внесете го сликарот на покривот оваа информација: Колку квадратни метри треба да ги насликате. Дали покривот е еднокатна или двоспратна. Стрмнина. Ако има повеќе области за сликање од само едноставен покрив. Дали постојат проблеми со пристапот на покривот. Колку чини професионалниот трошок за сликање на покривот? Во просек, солите се изнесуваат 40 евра на час, но трошоците може да бидат пониски или повисоки во зависност од проектот и место каде што работат на покривот. Едноставна работа може да чини 35 евра на час, додека посложената работа може да изнесува 50 евра на час. Чистењето на покривот е исто така вклучено во овие цени. Горенаведените цени се применуваат само за работа сам. Бојата и другите средства ќе чини повеќе, како и трошоци за изнајмување на cladkoster за остар коси покрив. Добрата вест е дека сликата на покривот може да биде изненадувачки евтино, бидејќи сликарите на покривот можат да работат брзо и ефикасно. Цената на сликата на покривот 350 квадратни метри може да биде само 4 000 евра ако е прилично лесна работа, дури и ако се вклучени поправки. Професионална VS DIY сликарство покриви Сега имате информации поврзани со сликата на покривот, и можете да одлучите дали е подобро да ја направите оваа работа самопомош, или ќе најдете професионален сликар. Причините зошто да се разгледа употребата на професионалец вклучуваат: Детална работа - Постои стара изрека: "Ѓаволот е во детали". Што се однесува до сликата на покривот, деталната работа може да вклучува, на пример, сликање на стреата. Кровните сликари се користат за овие детали и знаат кои чекори треба да ги преземат. Безбедност - сликарите на покривот имаат искуство неопходно за безбедна и ефикасна работа на височини и ги знаат нивните граници. DIY покривот сликар може да ги префрли своите граници и може да несреќа. Исто така, несреќа како истурање бои може да додаде работа повеќе часови, додека потешка несреќа може да ве однесе во болница. Други услуги - Детална работа може да вклучува не само сликање на стреата. Ова може да вклучува сликарство на други делови на куќата, како што се прозорски рамки или декоративни елементи. Оваа работа мора да се направи на скала или на површината на коси. Сликарот на покривот се користи за работа на скала или на коси област и точно знае што треба да го наслика. Заштеда на пари - Сликарство покрив Користење на DIY обично ви заштедува пари, но не секогаш. Изнајмување на опрема како средство за чистење притисок или дигалка, ќе ги зголеми трошоците за вашиот домашен проект. Ризикот од оштетување на покривот исто така ќе биде поголем ако не знаете што правите и поправете може да биде скапо. Ако одлучите дека сакате експерт, не се насмејте на сликарот на покривот кој има добра репутација во вашето соседство и може да ви даде референци и да ви покажеме веќе насликани покриви. Треба да обезбедите колку што можете за работа сликари може да ви даде попрецизни онлајн понуди. По инспекцијата на вашиот проект, ќе ви даде конечна понуда. * Трошоците и цените во овој член се индикативни и треба да се користат само како индикативни. Тие се исто така различни локално и се предмет на пазарните сили. Каква боја користите на покривот? Покривите може да се лакираат со прскање или традиционално лакирани. Многу видови на боја работат добро на покриви, вклучувајќи: • Полиуретан, полиуреа или полимерни премази • Асфалтни премази • Акрилна боја на покривот базиран на вода • Еколошки силиконски бои Најдобар метален покрив боја има висока содржина на цврсти материи. Најважниот фактор што треба да се земе предвид во бојата на металната покривна боја е нивото на цврсти материи во облогата. Ние ќе објасниме зошто. Обложувањата се направени од овие главни компоненти: Пигменти (цврсти или течни) - Состојки кои го снабдуваат слојот од неговата боја. Вклучувања (смола) - Компонента која има пигмент во место, формирајќи средство. Extender - поголеми честички од пигмент обезбедени од јачина на филмови и зафат. Растворувачи - тие се користат за зголемување на вискозноста на слој. Адитиви - тие се користат за прилагодување на својствата на некои компоненти (на пример, некои премази имаат вградени фунгициди или биоциди). Сите различни метални покриви се користат за различни намени, но најважната страница на вашиот покрив е колку долго површината ќе ја задржи нивната боја и колку избледува по директна и екстремна изложеност на сонце и штетно УВ зрак. Многу покривни премази наведуваат дека имаат високи пигменти во нивните премази, но тоа е погрешно. Ова се постигнува со додавање на повисок процент на цврсти материи (креда) во металната боја на покривот. Сепак, за жал, не го зголемува животот на производот. Напротив, повеќе користени цврсти материи всушност ја спречуваат мешањето на бојата рамномерно со течност. Како по правило, ова води кон нерамна и предвремена кршење на слој многу порано од висококвалитетниот покрив лак почнува да покажува знаци на абење. Квалитетниот метален подвижен покрив користи цврсти со висока смола. Премиум бои на покривот се полни со цврсти смоли. Смолата е многу тешка течност солидна солидна пигмент или боја; Чистачот ќе биде смола, толку повеќе шарени ќе биде бојата. Нет-смолите нудат најсилна отпорност на УВ светла, против чевли и жолтеникави, исчезнување, клокање, пукање и пилинг, под услов процесот на аплицирање да биде постојано набљудуван. Набавка или производство на смоли е многу скапо, толку многу производители започнаа со кратенки. Во последниве години, некои хибридни цврсти смоли беа дадени на пазарот кој се обиде да ги намали вкупните трошоци за производство и сепак да оствари некои од построгите барања за покривни слоеви. Кополимер или стирен смоли се два примери, но најсигурни е да се користат само покривни премази кои нудат цврсти материи со 100% чиста смола. Додека продолжувате со истражување, ќе забележите дека главните бои на металните покриви - оние кои ги содржат најличните смоли - обезбедуваат најдолга гаранција од производителот во индустријата и сега ќе знаете зошто е. Најдобрата метална боја е дише. Вториот најважен фактор на површинска метална боја на покривот е колку дише. Некои луѓе можат да мислат дека фактот дали дното на облогата може да ослободи многу мал процент на водена пареа, толку подолго трае бојата мора да биде погрешно. Но, тоа е навистина така. Ако вашиот систем за покривни ленти не дозволува многу минимален износ на пренос на влага, можете да достигнете меурчиња во рок од неколку месеци од крајот на апликацијата. Ова е затоа што долните покривни покривки имаат тенденција да се формираат од надвор од непропустливи скали кои лекуваат во текот на следните 14 дена. Откако тоа ќе се случи, не може да се ослободи влага од дното на бојата. Премиените метални покривни бои се дишат и овозможуваат оваа влага полека да биде пуштена и испорачана со покривот слој подолг и сува живот. Тие, исто така, го намалуваат растот на мувла во плочки под твоите премази и драстично го зголемуваат животот. Најдобрата метална покривна боја е флексибилна. Третиот аспект кој придонесува за одличниот квалитет на металниот покрив, е флексибилност. Поевтини производители на покриви сега несомнено ќе тврдат дека нивниот производ е флексибилен, но мора да прашаме кој вид на состојки ја обезбедува оваа флексибилност. Ако било кој тип на миграциски пластификатор е одговорот, тоа значи дека покривот на покривот првично ќе биде флексибилен, но во наредните месеци пластификаторот е надвор од бојата. Го остава слој круто и наскоро склони кон деградација. 100% еластомерни акрилни полимери се скапи, но последно за цел живот и гарантираат дека без разлика колку вашиот дом ќе се промени со текот на годините, вашиот метален метален покрив систем ќе биде ист.