Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Алуминиумско Заварување
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.623 регистрирани професионалци
93.595 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга од областа на алуминиумско заварување? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за заварување на алуминиумски материјали што се користат во автомобилската, градежништвото, бродоградбата и воздушниот транспорт. Цената на алуминиумското спојување обично зависи од опсегот на услуги. Погледнете повеќе информации за услугите: консултации, површинска обработка на алуминиумски материјали обезбедени од еден од нашите 20.923 заварувачи во дадената категорија

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Како да завамиш алуминиум? Почетник е водич. Алуминиумското заварување, исто така, може да биде предизвик за најискусните заварувачи. Потребни се други техники и процеси како железно заварување. Иако алуминиумското заварување може да биде тешко, тоа е вештина што може да се подобри со вистинското знаење и пракса. За да дознаете повеќе за алуминиумското заварување, за неговите различни видови на заварување и општи совети кои можат да ви помогнат, па продолжете со читањето. Зошто е тешко алуминиумско заварување? Алуминиум е заеднички тип на метал кој се користи во производството. Тоа е не-корозивен, светлина и изглед, што го прави идеален за производство на разни производи. Сепак, истите својства, поради што е толку посакуван, се жалат на работа со него. Заварувањето на алуминиум е тешко бидејќи е меко, високо чувствителен и изолиран хард оксиден слој. Во стопената состојба е склона кон нечистотии што може да доведе до порозен, слаб заварување. Алуминиум и неговите легури имаат голем афинитет кон кислородот. Чиста алуминиум се топи на 650 ° C, додека оксидот што го штити метал се топи на над 2000 ° C. Бидејќи оксидот се топи на повисока температура како самиот алуминиум, оксидот мора да се исчисти од метал пред заварување. Бидејќи алуминиумот има повисока топлинска спроводливост и ниска точка на топење, има помал прозорец на прерабоство од другите метали и лесно може да разговара. Ова во комбинација со потешкиот показател за постапката за заварување и квалитетот на заварувањето може да предизвикаат тешко да работат со алуминиум. Фактори кои предизвикуваат тешкотии во алуминиум заварување Оксидација - алуминиумска површина Постои поим оксид слој кој се топи на значително повисока температура како алуминиум. Топењето низ овој слој бара висока температура, затоа заварувачот мора внимателно да не изгори дупки во алуминиум под него. Порозност - во стопена состојба алуминиум апсорбира водород побрзо, со што се загрева брзо. Овој водород е исклучен кога металот се враќа во цврста форма која може да ги остави зад меурчиња во материјалот. Ова предизвикува металот да биде слаб и порозен. Нечистотии - алуминиум е многу чувствителен на нечистотии и постојат неколку начини да се биде нечистотија, воздух и вода за време на заварување. Кислород може да ја намали густината и силата на алуминиум и да предизвика формирање на диоксид. Водород може да дојде од многу извори, така што алуминиумот е темелно исчистен и зачуван правилно пред заварување. Дебелина - алуминиумско заварување вклучува работа со различни дебелини на материјалот. Така, заварувачите мора да знаат како да спречат ротација преку потенки материјал и во исто време навлезат низ дебели за да формираат силен заварување. Како да се исчисти и подготви алуминиум за заварување Користете растворувач (ацетон, алкален раствор) за отстранување на алуминиум, маст и воден пар алуминиумска површина. Оксиди од површината на алуминиум ја отстрануваат четката за жица или со силна киселина или принцип. Секогаш исплакнете и суви темелно пред заварување алуминиум. Осигурајте се дека сеуште е зачувано во сувост на собна температура. Основни методи за заварување на алуминиум Очигледно, ќе биде фактот дека методите за заварување на алуминиум се повеќекратни. Па, ајде да ги запознаеме да ги знаат нивните предности, недостатоци и знаеја да одлучат кога најдобро е да се користи. Метод на заварување на TIG. Три зборови - волфрам инертни гас, што значи дека алуминиумското заварување е не-тешка електрода заварување под кратенката на TIG. Овој метод му припаѓа на најпопуларниот начин на алуминиумско заварување, бидејќи може да ги обезбеди заварите со највисок квалитет. Предноста е тоа што не бара механичка администрација на жица за елиминирање на проблемите со моќта. Овој метод е исто така многу чист, бидејќи наизменичната струја се прочистува со оксидиран алуминиумски слој. Метод на заварување Миг. MIG е кратенка Word метар инертни гас и тоа е алуминиумско заварување со топење електрода. Дури и во овој случај тоа е популарен метод кој лежи во горење електричен лак. Таа стои помеѓу бришење жица електрода. Овој тип на заварување обично има поголема брзина и депозит брзина како TIG заварување, што влијае на квалитетот на заварување. Сепак, постои потреба од механичка администрација на жицата, што значи дека заварувачот мора да користи калем или притисни. Заварување обложена електрода Во овој тип на алуминиумско заварување, ќе откриете дека е слично на челичното заварување. Ако одлучите за овој метод, осигурајте се дека заварените делови се сува, изедначени и механички чисти. Заварување ласерски и електронски зрак Техниките за заварување на зрак најчесто се користат за алуминиум. Заварувањето на електронски зраци има многу точна термичка зона која може лесно да се контролира, што е најпосакувана за алуминиум. Ласерскиот зрак заварување се карактеризира со брзи и чисти заварени. Таа е идеална за материјали кои се чувствителни на напукнување. Отпорност на заварување Овој тип ги поврзува металите со притисок и поток. Може да се користи за алуминиум, но заварувачот мора да биде свесен за високата топлинска и електрична спроводливост на овој метал. Каков вид на заварување го избегнува алуминиум? Во принцип, секаков вид на заварување во кое се користи флуксот не е идеален за алуминиум, бидејќи може да доведе до порозност. Ова вклучува заварување со вкусно со топење лак, топење под заварување на бар и заварување. Овие грешки се избегнуваат Треба да се избегнуваат неколку вообичаени грешки при заварување алуминиум. Првиот е "универзален за сите" пристап. Кога алуминиумското заварување, заварувањето мора да избере сосема поинаков пристап отколку што ќе се користи на челик. За заварувачи, од клучно значење е да не ја зачувате вашата техника на искуство со други метали или материјали. Алуминиум може да биде опасност во неправилно ракување. Затоа, важно е дека заварувачот ја носеше личната заштитна опрема и образована безбедност и најдобри практики. Предности на користење на алуминиум Можеби ќе прашате зошто алуминиум, а не друг материјал ако е толку тешко е заварувач? Бидејќи тој има уникатни карактеристики и има неколку клучни придобивки во однос на другиот метал. Лесно е, има подобра сила и тежина сооднос во споредба со челик. Со намалена температура станува силна како кревка. Во исто време, електричната енергија и топлината, исто така, води како бакар. Nonhrzvie. Тоа е рентабилно и рециклирано, кои се причините зошто е толку популарно. И не треба да го заборави својот совршен изглед. Научете како да завара алуминиум не е ништо лесно. Затоа е подобро кога тоа е посветено на тајов алуминиум заварување некој повеќе доживеа и ви ги објаснува сите во најмалите детали.